Hviezdy hrajú pod hviezdami

Návšteva divadla je vždy vzrušujúca, ale letná noc ju umocní. V Bratislave pôsobí blízkosť Dunaja, mesačný svit a krásny priestor hradného nádvoria, ktoré sa naplní Shakespearom.

05.07.2015 12:00
Soňa Norisová Foto:
Ako sa vám páči - Soňa Norisová ako Rosalinda a danica Jurčová ako C0lia.
debata

Všetko je otvorenejšie – aj duša diváka, aj duše hercov. Zo zákulisia – vlastne len zobďaleč, lebo zákulisie na hrade nie je – nad každým večerom bdie riaditeľka festivalu Letné shakespearovské slávnosti Janka Zednikovičová. Má talent zorganizovať veľký zážitok. Robí to už pätnásty rok.

Všetci si pamätáme Mariána Zednikoviča ako vynikajúceho herca a príjemného človeka. Práve on stál pri zrode slovenských shakespearovských slávností a v prvom predstavení na Bratislavskom hrade aj hral. Žiaľ, náhle zomrel a projekt osirel. Pokračovala v ňom však jeho šikovná manželka Janka, ktorá ho napĺňa dodnes. Vráťme sa však celkom na začiatok. Shakespearovské letá sa začali v Prahe v roku 1994, keď Václav Havel chcel oživiť Pražský hrad. Ukázalo sa, že jedno z nádvorí hradu je ideálne pre divadlo a pre takéto prostredie bol zasa ideálny Shakespeare. O šesť rokov tam už hral aj Marián Zednikovič v česko-slovenskej inscenácii Skrotenie zlej ženy.

Janka Zednikovičová, riaditeľka podujatia Letné... Foto: Ivan Majerský, Pravda
Janka Zednikovicova, Jana Zednikovicova, Zednikovièová Janka Zednikovičová, riaditeľka podujatia Letné shakespearovské slávnosti.

Nápad vznikol pri víne

"Keď hosťoval Marián prvý rok v tomto predstavení, strávili sme spolu skúšanie a vlastne celé leto na Pražskom hrade,“ rozpráva Janka Zednikovičová. "Pre mňa to bola fajn dovolenka spojená s divadlom. Keďže som tam nemala žiadne povinnosti, iba som sledovala, ako sa taký projekt vlastne skúša a realizuje.

Spriatelili sme sa s riaditeľom pražského festivalu Michalom Rychlým a kým Marián hral, on mi rozprával, ako nápad vznikol. Potom sme sa my dvaja s Mariánom o tom rozprávali po večeroch. Hovorili sme si, aký je to dobrý nápad a čudovali sa, prečo vlastne v Bratislave nič také nie je. A na konci augusta, keď sa festival končil, navrhli sme Michalovi pri pohári vína, či by nemohlo byť Skrotenie zlej ženy na ďalší rok aj v Bratislave, že by sme ju produkovali. Nebrali sme dohovor ako stopercentný, ale Michal v decembri prišiel do Bratislavy a vraj – poďme sa teda dohodnúť, ako a kde projekt zrealizujeme. Na leto 2001 sme pripravili prvý ročník Letných shakespearovských slávností v Bratislave práve vďaka Michalovi, ktorý nám prvé roky pomáhal hlavne so získavaním financií. Potom už nechal na nás, aby sme partnera presvedčili o realizácii festivalu, ktorý nielen privezie hry z Prahy, ale zároveň vytvorí vlastnú inscenáciu špeciálne pre Letné shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade. A to sa nám podarilo v roku 2005 naštudovaním Kupca benátskeho v réžii Romana Poláka.“

Spočiatku teda Zednikovičovci robili festival spolu. Najprv sa rozhodovali pre inscenáciu, režiséra a obsadenie. "Marián mal základné pravidlo, vyhlásil, že musíme robiť s ľuďmi, s ktorými sa budeme cítiť príjemne a aj oni sa budú navzájom cítiť dobre, aby nevznikalo počas skúšok a samotných predstavení dusno.“ Toto pravidlo sa snaží Janka každý rok rešpektovať. Musí robiť to, čo robil Marián a snaží sa to robiť v jeho duchu: "On mal na starosti komunikáciu s hercami, s režisérom, s médiami a ja som mala na starosti také tie zbytočnosti – zháňanie peňazí, plnenie povinností voči partnerom, promo a predaj vstupeniek. Aj tento rozhovor by s vami robil on.“

Autor, ktorý sa nezunuje

Janka Zednikovičová je teda so Shakespearom každé leto. Baví ju to ešte? Zisťuje o tomto autorovi stále niečo nové, alebo je to už rutina? "Vždy, keď vidím nejaké spracovanie a tú konkrétnu hru sme už hrali na LSS, tak porovnávam a premýšľam nad tým, či by sme mali rovnaký výklad, alebo by sme boli niekde úplne inde, či sa to lepšie podarilo nám, alebo im. Pokiaľ je to titul, ktorý sme v Bratislave ešte nenaštudovali, tak sa naň dívam aj s tým, či môže byť pre diváka zaujímavý. Či by som ho chcela produkovať, s kým by bolo príjemné a zaujímavé práve na tom konkrétnom titule spolupracovať. Veľmi dávno, asi pred 25 rokmi, som videla v Nemecku na festivale Macbetha ako operu a odvtedy ma tento titul stále láka. Napriek tomu, že sme ho už v Bratislave premiérovali v roku 2009. Chuť robiť ho znovu ma prešla až minulý rok, keď som ho videla v Lincolnovom divadle. Bol to pre mňa nesmierny zážitok, ale na naše pomery aj nedostihnuteľná méta – pokiaľ ide o financie a technické možnosti. No a Ethana Hawka by sme asi tiež nezaplatili. Aj keď – Miško Vajdička ma stále podpichuje, že by chcel robiť Romea a Júliu, a to s Juliou Roberts!“ Takýto festival sa nedá robiť bez peňazí, ale ani bez vnútorného záujmu. Život so Shakespearom prináša jeho hlbšie pochopenie a núti sledovať aj literatúru o ňom. O Shakespearovi koluje napríklad mnoho dohadov – či naozaj písal všetko sám, akej bol sexuálnej orientácie a podobne. Pátra Janka Zednikovičová aj týmto smerom? Zistila niečo z jeho hier alebo z kníh o ňom?

"Neviem, či som sa viac dozvedela cez jeho hry, alebo cez štúdie a knihy, ktoré som si o ňom prečítala. Samozrejme, že ma ovplyvnili aj filmy ako Zamilovaný Shakespeare alebo Anonym, ktorý spochybňuje jeho autorstvo. Tak či tak, ak hry naozaj napísal sám, bol mimoriadne nadaný a aj pracovitý, pretože toho napísal naozaj veľa! Aj keď – niektoré hry sa na seba zápletkami viac než len ponášajú. Asi niekedy – z finančných dôvodov – potreboval niečo rýchlo odovzdať!“

Ako sa vám páči - Soňa Norisová ako Rosalinda a...
Večer trojkráľový alebo Čo len chcete - Eva...
+3Večer trojkráľový alebo Čo len chcete - Daniel...

Jeho postavy sú výzvou

Janka Zednikovičová trávi 15 rokov od konca júna do augusta večer čo večer na Bratislavskom hrade. Pozná teda nielen problematiku, ale aj hercov. Majú tí, čo hrajú Shakespeara, niečo spoločné? Čo vyžaduje tento autor od hercov? "Je náročný hlavne textom, ktorého je vždy veľa a jeho verše nie sú jednoduché. Ťažko sa učia a správne interpretujú tak, aby ich divák pochopil a rozumel im. Navyše hráme v nedivadelnom priestore, na otvorenom nádvorí, takže musíme pri obsadzovaní zohľadňovať aj hlasové predpoklady hercov, aby ich, jednoducho povedané, bolo počuť. Aj keď, samozrejme, im pomáhame aj ozvučením. Myslím si však, že stále je tento autor pre hercov symbolizovaný najmä postavami Othella, Jaga, Macbetha, Richarda. Sú výzvou a keby som bola herečka, určite by som mala túžbu hrať Lady Macbeth. A čo majú spoločné? Nuž verím, že chuť hrať divadlo a vyskúšať si to aj pod holým nebom. Hrad im nikdy nemôže poskytnúť komfort divadla. Raz je zima, potom priveľmi teplo, niekedy dokonca na hrad zavítajú aj komáre. Vietor tiež býva nevyspytateľný, ale keď to vyjde a pod hviezdami sedí 400 divákov nielen zo Slovenska, atmosféra je neopakovateľná!“

Janka Zednikovičová bola pred dvoma rokmi aj v Shakespearovom rodisku, v Stratforde, bola aj pri jeho hrobe a v divadle Globe videla vtedy jeho Búrku. Rada o tomto slávnom autorovi aj číta, číta aj jeho hry: "Rada čítam tiež štúdie, ktoré spochybňujú jeho autorstvo a aj také, ktoré ho zasa obhajujú. Naposledy som čítala knihu od Charlotte Lyne. Dokonca mám aj nádhernú knihu v angličtine, kde sú všetky jeho hry aj sonety na tenučkom papieri s ilustráciami sira Johna Gilberta. Škoda, že má také malé písmo, že skôr či neskôr to budem musieť čítať s lupou.“

Shakespeare vie stále prekvapovať a každý ročník je teda novým dobrodružstvom. Začína sa chystať veľmi skoro po skončení predchádzajúceho. "V auguste si idem prevetrať hlavu – slávnosti, Shakespeara a akékoľvek divadlo vysypať z hlavy – a potom, po návrate v septembri, sa stretávam s kolegami z Prahy, z Ostravy, z Brna a dohovárame sa, kto čo bude skúšať, kto s čím a ku komu pôjde v rámci festivalu hosťovať. Potom od novembra nastupuje obdobie stretávania sa s možnými partnermi. Skrátka, je to naháňanie financií, keďže festival financujeme len z predaja vstupeniek a zo sponzorských peňazí, ktoré zoženiem. Grant sme viackrát nedostali, ale skúsime zas na rok. Možno práve Othellom komisiu presvedčíme a získame grant aspoň na jeho reprízovanie a prezentáciu v Čechách. Súbežne s rokovaniami o peniazoch bežia kávičky s hercami a s tímom novej inscenácie, ktorá sa má pre ďalší ročník naštudovať. A vždy v marci mám pocit, že ešte sme nezačali skúšať a ja už mám mesačný sklz.“

Dvojjazyčné predstavenie

Kto chodí na festivalové predstavenia, vie, že v niektorých hrajú českí aj slovenskí herci a každý hovorí po svojom. Je ťažké naskúšať dvojjazyčné divadlo? "Česko-slovenské predstavenie sa pripravuje len v Bratislave. Celý tento náš nápad totiž vznikol vďaka predstaveniu pre Prahu Skrotenie zlej ženy, ktoré – výnimočne – bolo dvojjazyčné. Režíroval ho Vladimír Strnisko a pozval si na hosťovanie troch slovenských hercov – Mariána Zednikoviča, Aničku Javorkovú a Dianu Mórovú. Vzniklo predstavenie v dvoch prekladoch, ktoré sa vzájomne vtipne dopĺňali a nám sa ten koncept páčil, tak sme si povedali, že keď budeme pripravovať vlastnú produkciu, dodržíme tento model. A zatiaľ sa to darí. Myslím si, že je to obojstranne zaujímavé – pre našich aj českých divákov.

Nielen jazykom, ale aj stretnutím slovenských a českých hercov na javisku. Mnohých našich hercov nepoznali v Prahe a v našich produkciách zas účinkovali českí herci, najmä mladšia generácia, ktorých už zas nepoznali naši diváci. Samozrejme, preklady musíme zladiť a niekedy aj upraviť, aby sa nestratila pointa alebo – hlavne pri komédiách – vtipná narážka."

Nie je asi jednoduché zladiť termíny tak, aby herci mali čas a neboli niekde na dovolenke. Stalo sa už, že niekto neprišiel? „Termíny sa dávajú dokopy už v januári, takže kým začnú myslieť na dovolenku, už vedia, kedy ju majú na Hrade! A, samozrejme, na konci leta si posielame pripomienkový e-mail. Zatiaľ sa mi teda nestalo, že by sa niekto zabudol na dovolenke. A verím, že sa to ani nestane, lebo to nie je ten druh adrenalínu, ktorý by som potrebovala! Navyše sa stretávame vždy niekoľko dní predtým, ako začnú predstavenia, lebo sa hra po ročnej pauze pár dní skúša. Takže keby niekto na prvú skúšku nedorazil, budem vedieť, že je zle.“

Othello trocha inak

Keďže ide o jubilejný, 15. ročník slávností, budú na Bratislavskom hrade aj „bonbóniky“. Okrem premiérového Othella uvidia diváci aj minuloročnú pražskú premiéru Veľa kriku pre nič v réžii Jiřího Menzla, ktorá sa v Bratislave ešte nehrala.

„Toto predstavenie je veľmi veselé a Petr Čtvrtníček je v postave "ňoumana Puškvorca” čarovný. Priznám sa, že som ho vnímala a poznala skôr ako recesistu, ale okrem toho je aj výborný herec a spoluprácu s ním si kolegovia z Prahy veľmi pochvaľovali. A vtipné je aj video 450 sviečok pre Shakespeara, ktoré v rámci skúšania natočil. Festival ukončíme a zároveň sa rozlúčime komédiou Večer trojkráľový alebo Čo len chcete. A aj tú sme oživili, takže aj tí, ktorí túto hru už videli, si ju môžu zopakovať. V postave Malvolia máme tento rok českého hosťa herca Ladislava Špinera, ktorý má za sebou niekoľko shakespearovských postáv a videla som ho ako Oberona na Kunetickej hore. V postave Márie tentoraz Jankovi Jackuliakovi a Petrovi Kadlečíkovi bude partnerkou Danica Jurčová.“

Othella uvidia diváci v réžii mladého Michala Vajdičku, ktorý je držiteľom Ceny Alfréda Radoka v Čechách a pôsobí v Dejvickom divadle v Prahe. Aký bude jeho Othello? Bude to niečo zvláštne? "S Miškom Vajdičkom je to pre mňa tretia spolupráca a obe predchádzajúce boli pre mňa príjemné a inšpirujúce. Antonia a Kleopatru sme dokonca hrali počas piatich ročníkov. A verím, že aj do tretice nám to vyjde a Othello, naša desiata premiéra, sa bude hrať niekoľko ročníkov! Othella sme spolu začali pripravovať už pred dvomi rokmi a od začiatku Michal vedel, že keď robiť Othella – tak len s Jožkom Vajdom, s čím som absolútne súhlasila a teším sa, že nám to s ním tento rok termínovo vyšlo. Nerada by som prezrádzala, ale áno, myslím si, že Michalovo videnie Othella a celá jeho koncepcia sú iné a veľmi zaujímavé. Text tak výrazne skrátil, že keď som si ho prvýkrát vytlačila, mala som pocit, že mi poslal len polovicu. Sama som mu na začiatku skúšania položila otázku, čím ho práve táto inscenácia priťahuje.

Večer trojkráľový alebo Čo len chcete - Daniel... Foto: LSS
PF 4192 Večer trojkráľový alebo Čo len chcete - Daniel Žulčák ako Orsino, Judit Bárdos ako Viola.

Povedal mi, že on vidí Othella ako hru o ľudských slabostiach, a nie len ako hru o žiarlivosti. Podľa neho je v Othellovi oveľa viac tém, napríklad frustrácia, a keďže momentálne žijeme frustrované životy v krásnej dobe, práve tým je táto téma pre neho aktuálna. Musím povedať, že každá skúška, na ktorej som, je pre mňa veľmi príjemným relaxom a poznávaním, čo všetko sa v tejto hre môže skrývať. Nehovoriac o skvelom hereckom tíme. Ani náhodou si neviem predstaviť iného Othella ako Jožka Vajdu, iného Jaga ako Luboša Kostelného, inú Desdemonu ako Veroniku Kubařovú, skvelí sú Rebeka Poláková, Daniel Fischer aj Daniel Žulčák. A ja verím, že to bude pútavý príbeh lásky, ľudských vášní a nenaplnených ambícií."

A ako hral Shakespeara Marián Zednikovič? Čo bolo jeho herecké špecifikum? „Táto otázka ma rozosmiala. To sú tie protiklady! Marián Shakespeara ako herec práve veľmi neobľuboval. Bál sa, že ak mu nejaký verš vypadne, nebude si vedieť spomenúť a improvizácie vo verši sa obával. Keď sme sa dohodli, že ako prvé predstavenie naštudujeme Kupca benátskeho, tak sa postave Antonia bránil. Až keď som dostala bláznivý nápad, aby na Shylocka presvedčil Bolka Polívku, tak súhlasil. Hranie s Bolkom ho bavilo a ani ten verš nemusel byť vždy úplne presný – takže asi po piatom predstavení ho stres opustil.“


Hrajte s Pravdou o suveníry od Nestarcovej a Dubovcovej!

plazovy volejbal, Dominika Nestarcova, Natalia Dubovcova
Dominika Nestarcová (vľavo) a Natália Dubovcová - plážový volejbal.

Denník Pravda s najúspešnejším slovenským párom v plážovom volejbale pripravil pre čitateľov Pravdy súťaž o atraktívne ceny. V hre sú 2 volejbalové lopty, 10 dresov a 4 prívesky od Dominiky Nestarcovej a Natálie Dubovcovej, 12 mesiacov internetu zadarmo či USB kľúče od spoločnosti Slovanet, 3 balenia vín od vinárstva Matyšák, 2 plážové tašky, 5 vrecúšok na tenisky a 2 pánske športové kapsičky od spoločnosti Adidas, 3 balíčky športovej výživy či kolieskové korčule od spoločnosti Proaction.

Ako sa zapojiť do súťaže?

Stačí, ak pošlete správnu SMS odpoveď na otázku:

Na akom mieste skončili Dominika Nestarcová s Natáliou Dubovcovou na tohtoročných majstrovstvách Európy v Klagenfurte?

a) 3.
b) 4.
c) 7.

Správnu odpoveď **zasielajte do stredy 14. októbra 2015 do 12. h na číslo 6663 v tvare:

PRAVDA(medzera)va­ša odpoveď(medze­ra)meno priezvisko

kde za:
vaša odpoveď dosadíte vami tipovanú odpoveď v tvare A, B alebo C
meno priezvisko dosadíte vaše meno a priezvisko

Žrebovať budeme zo všetkých prijatých SMS so správnou odpoveďou v stredu 14. októbra 2015 popoludní. Výhercov budeme kontaktovať telefonicky. Cena odpovednej SMS je 0,50 € s DPH. Službu technicky zabezpečuje A SMS, s. r. o.

Ľutujeme, ale zvolená súťaž ešte nie je spustená. Začiatok súťaže je pred 8 rokmi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Letné shakespearovské slávnosti #Janka Zednikovičová