Recenzia: Letmá inscenácia v Astorke

Rozhodnutie, prečo inscenovať novelu Pavla Vilikovského Letmý sneh, je z istého pohľadu veľmi pochopiteľné.

Ady Hajdu (Čimborazka) a Miroslav Noga (Štefan)
Ady Hajdu (Čimborazka) a Miroslav Noga (Štefan) v divadelnej adaptácii Vilikovského literárnej predlohy Letmý sneh.
Autor:

Okrem toho, že ide o jedno z najzaujímavejších literárnych diel roku 2014, má novela navyše vo svojej nezvyčajnej rozprávačskej štruktúre akýsi dramatický potenciál. Ten sa rozhodli pretlmočiť na javisku Divadla Astorka Korzo '90. Žiaľ, až priveľmi bezpečne.

Z literárnej schovávačky lineárny príbeh

Príbeh sa skladá z piatich prúdov, ktoré Vilikovský čitateľovi podáva v krátkych kapitolách označených číslom od jeden do päť a písmenom abecedy. Vznikajú tak akési súradnice, ktoré musí čitateľ sledovať, neraz sa za nimi vydať v knihe späť a premýšľať, ktorý príbeh je hlavný a ktorý vedľajší. Keď sa však všetky toky znenazdajky spoja, zostane zasiahnutý nielen silným príbehom, ale aj rafinovanou hrou, ktorú pre neho autor pripravil.

Zdá sa, že autor divadelnej úpravy Jakub Nvota vnímal Vilikovského novelu predovšetkým cez jej dej, nosné témy a dialogický potenciál jednotlivých kapitol. Len tak možno vysvetliť, prečo sa úplne vzdáva vzrušujúcej literárnej formy a divadelný príbeh buduje priamočiaro a lineárne. Divák sleduje príbeh muža, ktorého manželka začína znenazdajky strácať pamäť. Zabúda na minulosť, stráca sa v priestore a napokon aj vo svojom bytí. Pravdaže, Nvota si dáva záležať na tom, aby sa prostredníctvom dialógu na javisko dostalo čo najviac úvah o duši, pamäti, jazyku a predtuchách, ktoré je možno počuť ako lavínu. No i tak sa úpravou väčšina literárnej rafinovanosti stratila.

Pomalá a predvídateľná inscenácia

Spočiatku sa zdá, že režisér Juraj Nvota bude absentujúce literárne vrstvy nahrádzať projekciami. V samotnom úvode totiž na chrbát hlavného hrdinu Čimborazku premieta jeho tvár a krátko po začiatku sa miesto detskej postavy objaví projekcia s prvkami animácie. Žiaľ, projekcie Roberta Tapperta zostali osamotené aj napriek potenciálu, ktorý ponúkali.

Režisér sa tak sústredil len na základné prvky javiskového obrazu. Jedna scéna strieda druhú v sprievode nenápadnej, tak trochu „výťahovej“ hudby a pokojný tok inscenácie nie je ničím narušený až do jej záveru. Je zrejmé, že tým chcel podporiť krehkosť príbehu a nechať vyznieť tragédiu aj láskavosť, ktoré sa na povrch dostávajú po kvapkách. Treba však povedať, že dvojhodinová inscenácia pôsobí predvídateľne a monotónne.

Herecky zaujímavú príležitosť získava v postave Čimborazku Ady Hajdu. Hrdinu predstavuje maximálne civilne, niekedy sa zdá, akoby zámerne poddimenzovane. Táto poloha prospieva najmä filozofickým pasážam. Pamäť strácajúcu Lienku stvárnila Szidi Tobias. Náročnú úlohu spracúva bez potreby lacných vonkajších premien, sústredí sa predovšetkým na vnútornú premenu a zmeny nálad. Aj vďaka tomu je jej výkon autentický, silný a na viacerých miestach dojímavý. Hlavnú dvojicu odľahčene dopĺňajú Peter Šimun ako lekár, Miroslav Noga ako sused Štefan a Rebeka Poláková ako jeho priateľka Irenka.

Pokojná a ničím neprerušená nálada, kultivované herecké výkony a bezpečná réžia by možno mali byť známkou uspokojivého divadelného zážitku. Letmý sneh v Astorke je však inscenácia, ktorá akoby uviazla v snahe o čo najbezpečnejšie pretlmočenie odvážneho literárneho diela.

Hodnotenie Pravdy

dva a pol hviezdičky z päť

  • Pavel Vilikovský: Letmý sneh / réžia: Juraj Nvota / úprava: Jakub Nvota / scéna s kostýmy: Mona Hafsahl / hrajú: Ady Hajdu, Szidi Tobias, Miroslav Noga, Peter Šimun, Rebeka Poláková / premiéra: 24. januára v Divadle Astorka Korzo '90
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.