Na Cenu Thálie nominovali Kňažka aj slovenských tanečníkov

Lacová, Richard Ševčík a herec Milan Kňažko. Víťazov, ktorých v jednotlivých kategóriách určia odborné poroty, vyhlásia v priamom prenose Českej televízie 25. marca.

Kňažko
Milan Kňažko je nominovaný na Cenu Thálie vďaka úlohe v monodráme Shylock.
Autor: ,

Milan Kňažko získal nomináciu vďaka úlohe v monodráme Shylock Marka Leirena-Younga, ktorú od apríla uvádza pražské Divadlo Na Jezerce. Shylock je príbehom herca Jona, ktorý pred divákov predstupuje s monológom zo Shakespearovho Kupca benátskeho ako Žid Shylock. „Keď náhle prejde do civilného prejavu, pochopíme, že sme na búrlivej besede s divákmi, ktorá nasleduje po poslednom predstavení tejto hry na nemenovanom divadelnom festivale, kde sa mala hrať ešte štrnásť dní. Vedenie festivalu ju však po vášnivých protestoch, ktoré inscenátorov a hlavne Jona, predstaviteľa Shylocka, obviňovali z antisemitizmu, zo strachu náhle stiahlo z repertoáru,“ opisuje divadlo hru s tým, že v určitých momentoch je obžalobou absolutizovanej politickej korektnosti.

"Aj keď málokedy zvýši hlas, je v tomto komornom type herectva nesmierne sugestívny. Jeho premeny z ,civilného' Jona do Shylocka sú nenápadné, ale o to viac atakujú,“ píše sa vo vyhlásení poroty o Kňažkovom výkone, ktorý označila za brilantný herecký koncert. Okrem Kňažka sú na cenu nominovaní aj Robert Mikluš ako Astrov v Čechovovom Ujovi Váňovi v brnianskom HaDivadle a Šimon Krupa za výkon v Ľudskej tragikomédii Ladislava Klímu na Komornej scéne Aréna Ostrava. Cenu Thálie za mimoriadny ženský javiskový výkon v činohre získa buď Hana Tomáš Briešťanská, Iva Janžurová, alebo Pavlína Štorková.

V kategórii baletu, pantomímy alebo iného tanečno-dramatického žánru je medzi ženami nominovaná aj slovenská tanečnica Martina Hajdyla Lacová za sólový výkon v inscenácii L/One of the Seven režiséra a choreografa Andreja Petroviča. Podľa poroty ide o nekompromisné sólo na hranici fyzického vyčerpania, plné erotiky, ale aj frustrácie. Medzi tanečníkmi získal nomináciu aj Richard Ševčík za úlohu Dona Josého v Carmen pod vedením Mária Radačovského v plzenskom Divadle J. K. Tyla.

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.