Recenzia: Stratená múza opäť doma – Lehár na Novej scéne

Po necelých dvoch desaťročiach od choromyseľnej likvidácie operetného súboru bratislavskej Novej scény sa udial málokým očakávaný obrat. Z iniciatívy riaditeľky Ingridy Fašiangovej sa podarilo obnoviť orchestrálnu jamu a angažovaním sólistov i kolektívnych telies z externého prostredia vznikli podmienky na poctivý návrat operety. Titulu, ktorý sa nedá oklamať, Lehárovej Veselej vdovy.

Veselá vdova
S Veselou vdovou sa na Novú scénu vrátila opereta.
Autor:

Búra sa ľahko, stavia ťažko. Vypadla generácia umelcov, zžitých so špecifickou estetikou operety. No nestratilo sa publikum, vyvracajúce scestný názor o dožitom žánri a jeho náhrade muzikálom. Akceptovanie odlišností týchto divadelných druhov a nepodľahnutie lákavým zvodom ich miešania sú priam piruety na tenkom ľade.

Inscenačný tím Novej scény prečítal Veselú vdovu v citlivom balanse medzi rešpektom ku génom i patine operety a aktualizačným posunom. Režisér Peter Oravec vedel na hrane medzi salónnym a gýčovým humorom v pravej chvíli zatiahnuť brzdu. Modernizácia nešla samoúčelne. Úpravou libreta s vtipnými neologizmami, detailmi blízkymi dnešnej dobe a vďaka pohybovej dynamike príbeh tiekol bez hluchých miest. A hlavne s úctou k hudbe. Skvelým nápadom bola zmena charakteru Neguša, ktorý ako akrobatický Amor, deus ex machina alebo posúvač deja sa vďaka všestrannej brilantnosti Pavla Plevčíka stal treťou hlavnou postavou.

Čítajte viac

Štýlom art deco ovplyvnenej scéne Pavla Andraška nechýbala efektnosť a praktická variabilnosť, vkusné a nápadité kostýmy Ľudmily Várossovej dotvárali charaktery postáv a situácie. Choreografia Ladislava Cmoreja a tanečné výkony rovnako obohatili inscenáciu.

Na čele 35-členného inštrumentálneho tímu, zloženého z hráčov Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, stál skúsený Rudolf Geri. Dokázal ich nainfikovať lehárovským espritom aj napriek tomu, že to nie je ich pravá parketa. Pekne zneli aj hlasy šestnástich zboristov. Optimálnym rozhodnutím bolo obsadiť ústredný pár opernými protagonistami Adrianou Kohútkovou (Hana Glawari) a Miroslavom Dvorským (Danilo), ktorí sa hlasovo i herecky stotožnili s náročnými rolami bezo zvyšku. S citeľným odstupom vo vokálnej zložke dopadol druhý pár, jedinečné charaktery však vytvorili predstavitelia menších rolí.

Premiéra sa stretla s výnimočným ohlasom u publika. Bratislava dala demonštratívne najavo, že víta návrat stratenej múzy a verí v jej budúcnosť doma – na Novej scéne.

Hodnotenie Pravdy
4 a pol hviezdičky z 5

  • Franz Lehár: Veselá vdova / dirigent: Rudolf Geri / réžia: Peter Oravec / scéna: Pavol Andraško / kostýmy: Ľudmila Várossová / choreografia: Ladislav Cmorej / premiéra na Novej scéne 3. 2.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.