Hra Vzkriesenie: Za nešťastnými osudmi hľadajte osobné ambície

Slávneho spisovateľa opustila múza. Inšpirácia ho obchádza širokým oblúkom. Vydavateľstvu, ktoré jeho knihy vyslovene živia, hrozí krach. Písať chce, samozrejme, ďalej, aby románovou novinkou znovu pozalieval korene svojej márnomyseľnosti. Po uši zaľúbený do šéfredaktorky vydavateľstva si dá podmienku: stvorí ďalší bestseller, len ak ho bude môcť napísať na šéfkino nahé telo. Doslova. Aj tento motív prináša komédia Vzkriesenie, ktorá bude mať v sobotu 11. februára premiéru na javisku Mestského divadla Žilina.

Vzkriesenie
Ján Dobrík (redaktor) a Anna Nováková (šéfredaktorka) v inscenácii komédie Vzkriesenie.
Autor:

Napísať komédiu nie je podľa autora Daniela Doubta nič jednoduché. „Dante Alighieri nenazval svoju básnickú skladbu Božskou komédiou preto, lebo sú tam račkujúci policajti, koktajúci Maďari alebo iné konštanty vo svete tak obdivovaného slovenského humoru, ale hlavne preto, lebo to s Dantem na konci dobre dopadne,“ vysvetľuje dramatik, ktorý sa svoje skutočné meno – podobne ako Dominik Dán – rozhodol utajiť. Informácie českého portálu Wikipedie, tvrdiace, že za pseudonymom sa ukrýva kolektív hercov a pracovníkov Dejvického divadla v Prahe, kde mala hra svetovú premiéru, nie sú pravdivé.

„Vzkriesenie je jedna z naozaj mála hier, ktoré majú vycibrený humor. Na jednej strane máte pocit, že sa pozeráte na komédiu, ale vo chvíli, keď sa jednotlivé motívy začnú spájať, zistíte, že ide skôr o posolstvo. A to je veľmi vážne, hoci obal je navonok nesmierne atraktívny,“ hovorí režisér Eduard Kudláč. Mestské divadlo podľa neho hľadalo titul, ktorý by odľahčil predchádzajúcu náročnú sezónu. Predloha ho zaujala hlavne tým, že neponúka bezduchú zábavu alebo komédiu bulvárneho typu, ale publiku smeruje hlboké posolstvo. Keďže Vzkriesenie dokonale naplnilo tieto požiadavky, rozhodli sa ho inscenovať.

Čítajte viac

Osudy ôsmich postáv pripomínajú hojdačku, kolíšu sa od rozumu k neuveriteľnosti, od intuície k viere v božiu prozreteľnosť. Napríklad vrátnik verí, že ho celý život miluje žena, ktorú pozoruje len z diaľky. Múdry psychológ má zasa vo všetkom jasno a naporúdzi vždy múdru radu, len so sebou si vie poradiť o čosi ťažšie. Pod povrchom zdanlivo banálneho príbehu možno poľahky odkryť hlbšie významy.

„V jednej miestnosti vydavateľstva sa stretnú ľudia, ktorí sú úspešní v práci aj v láske, s ľuďmi, ktorým to ani v práci, ani v láske vôbec nejde. Autor zaujímavým spôsobom odkrýva, prečo je to tak a v čom to je, že človek je neraz frustrovaný v práci, ale aj nespokojný so svojím životom,“ pokračuje režisér. V texte predlohy možno podľa neho odčítať, že autor je veľmi vzdelaný a skvele sa orientuje v ruskej klasike.

„Pôdorys je naozaj verne ruský, ale témy, s ktorými dramatik pracuje, sú, dalo by sa povedať, večné. Zároveň však nesmierne súčasné a dnes iste mimoriadne aktuálne. Napokon osobné ambície stoja za rôznymi nešťastnými osudmi či už pracovnými, alebo súkromnými. Zdá sa, že spoločenské a ľudské ,píár' je dnes oveľa dôležitejšie ako samotná existencia,“ dodáva Eduard Kudláč.

Inteligentný, miestami až trochu drsný a suchý humor – to sú základné ingrediencie inscenácie, ktorej ústrednou témou je viera v osudovosť lásky a boha. Medzi prísadami nechýbajú slovná komika a situačné gagy, korenené skrytými odkazmi. Cez prizmu irónie interpretovaná banalita sa mení na vážny príbeh o zmysle života a úvahu o tom, prečo je niekto úspešný a iný nie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.