Strach, Dobro aj Podvolenie. O najlepšiu hru bojuje 9 inscenácií

Finalisti festivalu súčasného slovenského divadla Nová dráma/New Drama 2017 sú známi. Dramaturgická rada festivalu v zložení Martina Ulmanová, Elena Knopová a Milo Juráni uzavrela výber inscenácií do súťažného programu. Informoval o tom Dušan Poliščák z Divadelného ústavu.

Dobro hra
Divadlo Andreja Bagara v Nitre súťaží s hrou Laca Keratu Dobro v réžii Svetozára Sprušanského.
Autor:

Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje deväť inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Nová dráma 2017 sa uskutoční od 9. do 13. mája v bratislavských divadlách.

Dramaturgická rada Novej drámy vyberá finalistov každoročne z približne päťdesiatky inscenácií súčasných dramatických textov v profesionálnych divadlách na Slovensku. Podľa pravidiel festivalu boli do výberu zaradené inscenácie, ktoré mali premiéru od 1. februára 2016 do 31. januára 2017 a text, z ktorého vychádzajú, nesmie byť starší ako 20 rokov.

O ceny 13. ročníka Novej drámy zabojujú hry, ktoré uviedli divadlá v Bratislave, Martine, Nitre, Prešove a v Žiline. Nominovaná je inscenácia od Falka Richtera „Boh je DJ“, ktorú v réžii Šimona Ferstla uviedlo Divadlo Petra Mankoveckého v Bratislave. O cenu sa uchádza aj scénické dielo Andreja Kalinku „Krása a hnus (Nezastupiteľnosť nepomenovateľného)“ z produkcie bratislavského zoskupenia Med a prach.

Čítajte viac

Medzi finalistami sú aj dve hry od Petra Lomnického, a to dramatizácia posledného románu súčasného francúzskeho autora Michela Houellebecqa „Podvolenie“, ktorú v réžii Marián Amslera uviedlo bratislavské Divadlo Aréna a Lomnického pôvodná hra „Strach“, ktorú v réžii Davida Jařaba ponúka Činohra Slovenského národného divadla. Nominovaná je taktiež variácia na dielo ruského klasika Antona Pavloviča Čechova „Ľudia.Levy.Or­ly.Jarabice. / scény zo života umeleckého podľa APČ“ od Tomáša Procházku. Prešovské národné divadlo sa do finále Novej drámy 2017 dostalo s titulom od Michaely Zakuťanskej „Deň, keď zomrel Gott“ v réžii Júlie Rázusovej.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre súťaží s pôvodnou hrou slovenského dramatika a prozaika, herca a režiséra, zakladateľa alternatívneho divadla Stoka Laca Keratu „Dobro“ v réžii Svetozára Sprušanského. S inscenáciou hry Ídomeneus od známeho súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v réžii Eduarda Kudláča sa do výberu dostalo Mestské divadlo Žilina. Autentické výpovede žien, ktoré sa aktívne zapojili do bojov počas druhej svetovej vojny v knihe Svetlany Alexijevič sa stali predlohou nominovanej hry Ivety Horváthovej „Vojna nemá ženskú tvár“, ktorú v réžii Mariána Pecka uviedlo Slovenské komorné divadlo v Martine.

Na festivale Nová dráma, ktorý organizuje Divadelný ústav rozhodne o hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/ New Drama medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov dostane Cenu bratislavského diváka. Ceny slávnostne odovzdajú 13. mája. Súťažnú prehliadku doplní sprievodný program, ako prezentácie kníh, prednášky a diskusie. Festival pokračuje aj tento rok v prezentácii zahraničného divadla a v sekcii Focus 2017 prinesie divadlo z Izraela.

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.