Hrôzostrašný triler Nehoda je presiaknutý humorom

Žijem a všetko sa mi len sníva, alebo som už blízko hranice, spoza ktorej niet návratu? Pýta sa mladá Eszter, ktorá pri motocyklovej nehode stratila snúbenca.

Nehoda
Inscenácia Nehoda je snovým trilerom o živote a smrti.
Autor:

Z člna uprostred Balatonu, na ktorom sa odohráva strašidelný pohreb, skočí do vody. Spod hladiny ju vytiahne šesťdesiatnik Ed, ktorý sa nedávno vrátil zo Spojených štátov. Prichýli ju vo svojej chate. Prichádzajú však nepozvaní hostia. Tak sa začína príbeh snového trileru Zoltána Egressyho Nehoda, ktorý v piatok uvádza v slovenskej premiére Štátne divadlo Košice.

„Smrť nie je ani tak pochmúrna ako tabuizovaná téma. Pozeráme sa na ňu so strachom,“ hovorí režisér József Czajlik. Hru jedného z najlepších súčasných maďarských dramatikov si zvolil aj preto, lebo otázkami smrti sa zaoberá nielen v práci aj osobnom živote. „Neviem prečo som taký zaujatý týmto fenoménom. Nechcem byť ,self-freudom' a vidieť za tým len skutočnosť, že moja matka zomrela, keď som mal desať rokov,“ pokračuje.

Čudná skupinka ľudí, ktorí sa na chate stretávajú, len ťažko nachádza spoločnú reč. Skúšajú rôzne komunikačné techniky aj omamné látky, aby čas plynul zábavnejšie a znesiteľnejšie. Reálne situácie sa menia na surreálne snové udalosti. Ťažko povedať, kde sa končí realita a začína hra fantázie. „Nehoda ukazuje stav človeka, ktorý sa ocitne blízko smrti, z inej perspektívy – ako ,perverzné mystérium'. Žena sa stretne s vlastnou smrťou. Je to príbeh o tom, ako sa s týmto stavom vysporiada a či sa zachráni. Fakt, že v centre príbehu je žena, prináša so sebou určitú citlivosť, svojský pohľad na svet,“ vysvetľuje režisér.

Stavebnými kameňmi predlohy nie sú podľa Józsefa Czajlika slová, vety a dialógy, ale situácie a obrazy, z ktorých vzniká sugestívna a mnohovrstevnatá mozaika o ľudskej duši a psychike. Hovorí o samote, nemožnosti komunikácie, vyprázdnenosti medziľudských vzťahov, generačných sporoch. Jednoducho o živote a smrti. Hrôzostrašný, ale humorom presiaknutý triler, odohrávajúci sa vo zvláštnej atmosfére, vyvrcholí prekvapujúcim finále.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Marián Labuda

Osudové stretnutie s Tisom. Na javisku

16.02.2017 14:00

Katolícky kňaz, ktorý sa v mene svojho ideálu spojil s fašistami, je najtragickejšou postavou slovenských dejín.

Dobro hra

Strach, Dobro aj Podvolenie. O najlepšiu hru bojuje 9 inscenácií

11.02.2017 09:00

Finalisti festivalu súčasného slovenského divadla Nová dráma/New Drama 2017 sú známi. Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje deväť inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Vzkriesenie

Hra Vzkriesenie: Za nešťastnými osudmi hľadajte osobné ambície

10.02.2017 16:00

Slávneho spisovateľa opustila múza. Vydavateľstvu, ktoré jeho knihy živia, hrozí krach. Po uši zaľúbený do šéfredaktorky vydavateľstva si dá podmienku: stvorí ďalší bestseller, len ak ho bude môcť napísať na jej nahé telo.

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.