Hrôzostrašný triler Nehoda je presiaknutý humorom

Žijem a všetko sa mi len sníva, alebo som už blízko hranice, spoza ktorej niet návratu? Pýta sa mladá Eszter, ktorá pri motocyklovej nehode stratila snúbenca.

Nehoda
Inscenácia Nehoda je snovým trilerom o živote a smrti.
Autor:

Z člna uprostred Balatonu, na ktorom sa odohráva strašidelný pohreb, skočí do vody. Spod hladiny ju vytiahne šesťdesiatnik Ed, ktorý sa nedávno vrátil zo Spojených štátov. Prichýli ju vo svojej chate. Prichádzajú však nepozvaní hostia. Tak sa začína príbeh snového trileru Zoltána Egressyho Nehoda, ktorý v piatok uvádza v slovenskej premiére Štátne divadlo Košice.

„Smrť nie je ani tak pochmúrna ako tabuizovaná téma. Pozeráme sa na ňu so strachom,“ hovorí režisér József Czajlik. Hru jedného z najlepších súčasných maďarských dramatikov si zvolil aj preto, lebo otázkami smrti sa zaoberá nielen v práci aj osobnom živote. „Neviem prečo som taký zaujatý týmto fenoménom. Nechcem byť ,self-freudom' a vidieť za tým len skutočnosť, že moja matka zomrela, keď som mal desať rokov,“ pokračuje.

Čudná skupinka ľudí, ktorí sa na chate stretávajú, len ťažko nachádza spoločnú reč. Skúšajú rôzne komunikačné techniky aj omamné látky, aby čas plynul zábavnejšie a znesiteľnejšie. Reálne situácie sa menia na surreálne snové udalosti. Ťažko povedať, kde sa končí realita a začína hra fantázie. „Nehoda ukazuje stav človeka, ktorý sa ocitne blízko smrti, z inej perspektívy – ako ,perverzné mystérium'. Žena sa stretne s vlastnou smrťou. Je to príbeh o tom, ako sa s týmto stavom vysporiada a či sa zachráni. Fakt, že v centre príbehu je žena, prináša so sebou určitú citlivosť, svojský pohľad na svet,“ vysvetľuje režisér.

Stavebnými kameňmi predlohy nie sú podľa Józsefa Czajlika slová, vety a dialógy, ale situácie a obrazy, z ktorých vzniká sugestívna a mnohovrstevnatá mozaika o ľudskej duši a psychike. Hovorí o samote, nemožnosti komunikácie, vyprázdnenosti medziľudských vzťahov, generačných sporoch. Jednoducho o živote a smrti. Hrôzostrašný, ale humorom presiaknutý triler, odohrávajúci sa vo zvláštnej atmosfére, vyvrcholí prekvapujúcim finále.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Iva Janžurová

Janžurová: Viac ako kráľovná Alžbeta II. mi dala zabrať Sarah Bernhardtová

28.03.2017 16:00

"O postave francúzskej divadelnej legendy Sarah Bernhardtovej som roky snívala," priznáva Iva Janžurová.

Daniel Žulčák

Recenzia: Fotografia Doriana Graya

28.03.2017 12:00

Bohémsky ateliér zažil kadečo. Večierky plné známych aj neznámych drog, prebudené vášne aj otupené zmysly, malé drámy aj veľké zločiny.

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.