Recenzia: Triptych Giacoma Pucciniho optikou činoherca

Operných režisérov naše vzdelávacie inštitúcie prestali vychovávať už dávno. To azda neznamená, že v činohernej branži by sa nenašli takí, čo dokážu čítať aj partitúry hudobno-divadelných diel.

Adriana Kohútková Miroslav Dvorský
V popredí Adriana Kohútková (Giorgetta) a Miroslav Dvorský (Luigi) v jednoaktovke Plášť.
Autor:

Opera Slovenského národného divadla svoj výber obmedzuje na plne zamestnaného domáceho riaditeľa Romana Poláka. Možno keby rozhodila siete širšie, pribudli by iné mená. Talentov s výsledkami v činohre sa pohybuje po Slovensku nemálo.

Romanovi Polákovi dosiaľ viac sadla súčasná slovenská opera než svetová klasika. V prípade Pucciniho Triptychu, uvádzaného po prvýkrát v kompletnej zostave, sa režisér (s požehnaním celého tímu) rozhodol zmeniť takmer sto rokov fungujúce poradie. Pokiaľ ide o Triptych ako celok (občas sa vypúšťa stredný diel, sporadicky sa kombinuje niektorá z jednoaktoviek s iným kratším titulom), je v ňom dané logické, kontrastné a historicky overené poradie. Plášť, Sestra Angelika, Gianni Schicchi. Bratislava prvé dve opery vymenila, no argumenty pre tento zásah (zvýšená gradácia) neobhájila.

Čítajte viac

Navyše, práve v Plášti dosiahol Polák so scénografom Pavlom Borákom najmenej príznačnej dusnej atmosféry s odcudzenými vzťahmi v parížskom riečnom prístave. Prvé dve jednoaktovky, olemované svetlými kulisami, sa pokúšajú aspoň svietením (nie veľmi vydareným), kresliť príbehy tmavé a pochmúrne. Za spoločného menovateľa označené znaky – smrť, dieťa a kvety – sú prirodzené len v prvom prípade. Exponovanie detí skôr kalkuluje s emóciou (namieste je len v Schicchim) a trsy kvetov nie sú viac než ilustráciou. Najúčinnejšie vyšla komika Gianniho Schicchiho, opery s valiacimi sa dejovými akciami, ktoré réžia reflektovala nápadito a s typológiou postáv.

Pilierom bratislavského Triptychu je jeho hudobná podoba. Rastislavovi Štúrovi je Puccini blízky svojím temperamentom, šťavou vo farbách a dramatickými gradáciami. Teraz sa vyrovnal aj s ohnivým, geniálne napísaným komickým Giannim Schicchim. Z množstva postáv priniesla inscenácia niekoľko silných kreácií.

V Sestre Angelike to bola predovšetkým emotívna Mária Porubčinová v titulnej úlohe. V Plášti komplexne vierohodný Sergej Tolstov (Michele), hlasovo istý alternujúci Daniel Čapkovič, ale aj obaja predstavitelia Luigiho Miroslav Dvorský a Boldizsár László. Rozdielne, ale vierohodne poňali titulnú postavu Gianniho Schicchiho Gustáv Beláček a Ján Ďurčo. Objavili sa aj výkony slabšie, no pri takom počte úloh v alternáciách s tým treba rátať.

Vznikla inscenácia, ktorá neurazí, no ani neposúva profil Opery SND výraznejšie dopredu. Nenašla totiž inscenačný kľúč dostatočne originálny a zbytočne sa zamotávala do barličiek. Na skutočnú udalosť sezóny teda čakáme.

Hodnotenie Pravdy
3 a pol hviezdičky z 5

  • Giacomo Puccini: Triptych / réžia: Roman Polák / dirigent: Rastislav Štúr / scéna: Pavel Borák / kostýmy: Peter Čanecký / premiéra v Opere SND Bratislava 17. a 19. februára
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.