Recenzia: Akí včera, takí aj dnes. Ťapákovci

Kto by nepoznal novelu Boženy Slančíkovej-Timravy o rodine Ťapákovcov? Najnovšie naštudovanie v trnavskom Divadle Jána Palárika dokázalo, že nelichotivý príbeh o slovenskej náture je aj po sto rokoch stále aktuálny.

Ťapákovci
Naštudovanie Ťapákovcov v Divadle Jána Palárika výstižne pomenúva nemenné pravdy v kvalitnom divadelnom tvare.
Autor:

Dramatizácia Ondreja Šulaja i réžia Matúša Bachynca rešpektujú ducha prozaickej predlohy. Šulaj skomponoval charakterizačné a pritom hutné dialógy, ktoré verne tlmočia základnú problematiku Timravinho diela, a Bachynec na toto výstižné dramatické spracovanie tvárne nadviazal. Jeho réžia sa vyznačuje desiatkami nápadov a na prvý pohľad nenápadných detailov, ktoré výborne dotvárajú atmosféru i výpoveď o tejto (ne)všednej rodine.

Podobne ako autorka aj on postavy prezentuje ako ľudí letargických, nesamostatných, ale aj krutých, ktorí sa nedokážu vzmužiť na čin. Ak sa k nemu aj odhodlajú, tak im ho náhoda rýchlo prekazí. Keď chce Martin udusiť dieťa alebo Paľo konečne udrieť Iľu, tak ich vždy niečo alebo niekto vyruší a oni ostávajú uväznení v predošlom marazme. Bachynec sa súčasne pri tvorbe nebál pracovať s kontrastom, ktorý vyvoláva nielen tragikomický efekt, ale výstižne pomenúva danú postavu. Keď napríklad Paľo hovorí, ako cíti jablká a hrušky, tak to len preto, že sa oblial pálenkou.

Čítajte viac

K dotvoreniu až klaustrofóbnej nálady režisérovi výrazne pomohla scénografia Jána Husára. V prvej časti inscenácie sa ocitáme v chalupe, ktorá skôr pripomína staničnú čakáreň. Členovia rodiny sedia na laviciach a každý pohyb im robí sebamenší problém. To jedine Iľa s Paľom sú tí aktívni, ktorí sa dokážu bez problému pohnúť z miesta i miestnosti. V druhej časti sa priestor pre rodinu ohraničuje na malý kváder vtesnaný do sivej steny pokrývajúcej celú plochu javiska. Pocit stiesnenosti, kde si príbuzní šliapu po hlavách, tu dostáva reálny význam.

Bachynec sa už v predošlých projektoch prezentoval ako režisér s citom pre formovanie hereckého výrazu. V Ťapákovcoch sa nesústredil len na hlavné úlohy, ale herci aj v menších rolách dokážu drobnými nuansami presne pomenovať polaritu i tému postáv. Okrem temperamentnej hulvátky Zuzy v podaní začínajúcej Ingridy Baginovej zaujme najmä Tomáš Vravník ako Paľo Ťapák. Ten hlavu rodiny predstavuje cez nenútený, viac tlmený než teatrálny prejav. Z menej sa u neho úspešne stalo viac.

To sa, žiaľ, nedá povedať o Marte Maťovej (Anča). Jej výkon priveľmi kontrastuje s nestrojenosťou ostatných hercov. To by v zásade nebolo zlé, lenže herečka priveľmi podľahla prehnanému dramatizovaniu a pátosu, ktoré by sa skôr hodili do antickej tragédie než do civilne interpretovanej dedinskej drámy. Preto jej Kristína Tóthová (Iľa) nedokáže byť pri hádkach rovnocennou oponentkou, oproti Maťovej je primálo exponovaná. Tóthová sa rozohráva až v druhej polovici, kde jej výkon už pôsobí kompaktnejšie.

Ľudia sa ani stáročiami nezmenili. Naštudovanie Ťapákovcov v Trnave tak výstižne pomenúva nemenné pravdy v kvalitnom divadelnom tvare.

Hodnotenie Pravdy
4 hviezdičky z 5

  • Božena Slančíková-Timrava – Ondrej Šulaj: Ťapákovci / réžia: Matúš Bachynec / scéna: Ján Husár / kostýmy: Peter Čanecký / hrajú: Tomáš Vravník, Kristína Tóthová, Marta Maťová, Martin Križan a ďalší / premiéra: 18. februára v Divadle Jána Palárika, Trnava
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.