Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza v jednote Indiánov aj Popolvára hnusnú tvár

Najnovšou premiérou Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici (BDNR) je edukačno-divadelné predstavenie umeleckého tímu z cyklu Rozprávková geografia s názvom Indiánske rozprávky.

Indiánske rozprávky, Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici
Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici uviedlo cyklus Rozprávková geografia s názvom Indiánske rozpávky.
Autor:

Rozprávková geografia je nový cyklus v BDNR, ktorý má deťom od troch rokov ukázať rozmanitosť mimoeurópskej kultúry na základe pútavých a emočne obsiahlych informácií o mnohých štátoch, svetadieloch či komunít. Do konca tohtoročnej sezóny vzniknú tri časti Rozprávkovej geografie – Indiánska, Židovská a Africká.

V predstavení ožívajú rozprávky viacerých indánskych kmeňov - Uväznené slnko z tradície seminolských Indiánov, Náčelník Živá voda pôvodom z mikmackého kmeňa, ale aj ďalšie rozprávkové inšpirácie. Indiánske rozprávky priblížujú pôvodné indiánske príbehy, rituálne tradície, pôvodnú severoamerickú hudbu, či autentické indiánske nástroje. Scénické a výtvarné spracovanie privádza publikum v znakovej forme priamo do stredu indiánskeho domova. Indiánske rozprávky, okrem spoznávania špecifík pôvodnej severoamerickej kultúry, ponúkajú aj možné paralely medzi slovenskými a indiánskymi rozprávkami. Rozprávková geografia prináša rozprávky iných kultúr, ako model komunikácie s malými i dospelými divákmi o vzájomných odlišnostiach medzi ľuďmi a tiež ako model hľadania spoločných prienikov medzi národmi a etnikami.

V réžii Moniky Tatarkovej, grafickom dizajne Barbory Bohušovej, dramaturgii Ivety Škripkovej a scénografky Hany Kollárovej ožívajú staré indiánske kmene a to celkom blízko detského diváka, ktorý sa môže aj priamo zúčastniť divadelného diania. Aj keď herci na javisku pohrozia malým deťom prstom, že scéna patrí im, menšie i väčšie deti túžia si zabubnovať na pravom indiánskom bubne, či dotknúť sa bábkového Indiána. Z neba sa sypú dary Slnka a láska starého Indiána ožíva pod vplyvom živej vody.

Umelecký tím, ktorý na pódiu predstavujú herci Peter Butkovský, Eva Dočolomanská a Marianna Mackurová obohacuje pravou indiánskou hudbou Tomáš Hollub Krista a.h. Zjednotiť emócie a poznanie detského diváka , ale aj jeho rodičov, sa v rozprávke divadelníci pokúšajú zmienkami o rozprávkach Pavla Dobšinského a známej rozprávky Popolvár hnusná tvár.

Podľa pôvodných etnografických zápisov pripravili Elena Chmelová a Marianna Oravcová. BDNR tak má vo svojom repertoári poučnú a divadelne bohatú rozprávku o tom, ako sa žije za oceánom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.