Láska vo veršoch ako pastva pre oči

Znudený večierkami, plnými pretvárky, opúšťa cynický mladík veľkomesto. Melancholická nuda ho neopúšťa ani na vidieku.

eugen onegin
Boris Srník (Eugen Onegin) a Veronika Husovská (Táňa) v inscenácii Eugen Onegin, ktorá má v piatok premiéru v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Autor:

Odmietne lásku zamilovanej slečny. Časom by vraj city aj tak vyprchali. A ani manželstvo nie je zárukou šťastia. Podobne by sa mohol začať príbeh, odohrávajúci sa v ktoromkoľvek čase. Azda najznámejší rozohral v Eugenovi Oneginovi Alexander Sergejevič Puškin. Dramatizáciu ľúbostného románu vo veršoch Eugen Onegin uvedie v piatok v premiére prešovské Divadlo Jonáša Záborského.

„Je to veľmi kvalitná romantická literatúra, silný príbeh, v ktorom je veľa múdrosti, a nádherný verš,“ hovorí režisér Marián Pecko. Ani priepasť času – román vo veršoch písal Puškin v rokoch 1823 až 1833 – neubrala príbehu na hĺbke. „Je jedno, či sedíme v aute alebo na koči, s našimi predchodcami máme veľmi veľa spoločného. Všetci sme smrteľní a toto poznanie určuje všetky naše kroky a rozhodnutia. Preto sa snažíme niečo v živote stihnúť, aby si nás zapamätali,“ pokračuje hosťujúci režisér.

Ani zábava na vidieku nezaženie Oneginov pocit zbytočnosti. Z trucu pretancuje večierok s milou svojho priateľa básnika Lenského. Ten ho v hneve vyzve na súboj, v ktorom príde o život. Na nešťastie sa snaží zabudnúť putovaním po Rusku. V Petrohrade, kam sa po rokoch vracia, znova Táňu stretáva. Zaľúbi sa do nej, ona – hoci ho milovať neprestala, jeho city odmietne. Je vydatá a manželovi chce byť verná. Z mladej zaľúbenej dievčiny sa však stala chladná a sklamaná žena.

„Naša inscenácia nemá dvesto rokov. Hráme ju dnes, s dnešnými divadelnými prostriedkami a pre súčasníkov. Teatralizovali sme napätie minulosti a súčasnosti. Kostýmy Evy Farkašovej sú dobové, scéna Pavla Andraška už nie. Snažili sme sa o divadlo, ktoré by publikum len nepočúvalo, ale aby bolo aj pastvou pre oči a aby obraz komunikoval s Puškinovým veršom. Čo z textu sme nevybrali do prvého plánu, dopovie obraz,“ vysvetľuje Marián Pecko.

Pod dramatizáciu literárnej predlohy sa podpísal Miro Dacho. Motívy a detaily z románu vo veršoch pospájal, hľadajúc súvislosti, do nových divadelných celkov. Čo bolo treba, preniesol do dialógov.

Vznikol tak príbeh o mladosti, túžbach, snoch, ale aj o ľahostajnosti a arogancii. Šťavnatým Puškinovým jazykom v preklade Jána Štrassera rozpráva inscenácia s krutou iróniou o tom, ako možno od nezodpovedného a ľahkovážneho životného štýlu dospieť k poznaniu, že zo života ostalo len dobre oblečené prázdno.

„Nie vždy ti bude odpustené. Ži tak, aby si nemusel byť závislý od toho, či ti bude odpustené, alebo nie,“ zhŕňa režisér výklad Eugena Onegina.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.