Harry Potter si vyčaroval 11 nominácií na Olivier Awards

Zoznamu kandidátov na divadelné Ceny Laurencea Oliviera vládne hra Harry Potter a prekliate dieťa.

Harry Potter a prekliate dieťa
Hra Harry Potter a prekliate dieťa získala rekordných jedenásť nominácií na Ceny Laurencea Oliviera.
Autor:

Dvojdielna inscenácia nadväzujúca na sériu o známom čarodejníkovi, za ktorou stoja J. K. Rowling, Jack Thorne a John Tiffany, získala rekordných jedenásť nominácií, vrátane kategórií Najlepšia nová hra, Najlepšia réžia (John Tiffany), Najlepší herec (Jamie Parker), Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Noma Dumezweni) či Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Anthony Boyle). Projekt sa s jedenástimi nomináciami stal najviac nominovanou novou hrou v histórii udeľovania cien, čím sa vyrovnal aj muzikálu Hairspray, ktorý v roku 2008 získal zhodný počet nominácií.

Čítajte viac

O tri nominácie menej si vyslúžil muzikál Groundhog day, ktorý vznikol na motívy filmu Neuveriteľný deň (1993). Inscenácia môže získať ceny napríklad v kategóriách Najlepší herec v muzikáli (Andy Karl), Najlepší herec vo vedľajšej úlohe muzikálu (An­drew Langtree), Najlepšia choreografia či Najlepšia réžia (Matthew Warchus). 

Prvú nomináciu od roku 1984 má Glenda Jackson (Kráľ Lear), ktorá sa uchádza o cenu pre najlepšiu herečku. Jej konkurentkami sú Cherry Jones (Sklenený zverinec), Billie Piper (Yerma) a Ruth Wilson (Heda Gablerová). V mužskej kategórii okrem spomínaného Jamieho Parkera o trofej bojujú Ed Harris (Pochované dieťa), Tom Hollander (Tra­vesties) a Ian McKellen (Zem nikoho), pre ktorého je to už desiata nominácia na Olivier Award.

V muzikálovej ka­tegórii o trofej pre najlepšiu herečku súťažia Glenn Close (Sunset Boulevard), Amber Riley (Dreamgirls), Sheridan Smith (Funny Girl) a Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore a Joanna Riding (The Girls). Najlepším muzikálovým hercom sa okrem menovaného Andyho Karla môžu stať David Fynn (Škola rocku), Tyrone Huntley (Jesus Christ Superstar) a Charlie Stemp (Half a Sixpence). 

Špeciálnu Cenu Laurencea Oliviera tento rok dostane Kenneth Branagh. Päťde­siatšesťročné­mu rodákovi z Belfastu udelia túto trofej za výnimočný prínos britskému divadlu. Pre Branagha to bude druhá Olivier Award, keďže v roku 1982 zvíťazil v kategórii Najlepší nováčik. Odvtedy ho nominovali ešte štyri razy. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 9. apríla v londýnskom Royal Albert Hall. 

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.