Môj dobrý kamarát alebo komédia o tom, ako ľahko uveríme lži

Bernard a Philippe sú najlepší priatelia na svete. Ten prvý má všetko. Inteligentný sympaťák skvele vyzerá, je však nenapraviteľný sukničkár permanentne neverný svojej žene. A navyše aj patologický klamár. Philippe je, naopak, milý, veľkorysý a predovšetkým poctivý chlap. Jeho najväčšou chybou však je, že nedokáže nikomu povedať nie.

Môj dobrý kamarát
Lukáš Latinák (Bernard) a Ady Hajdu (Philippe) v inscenácii francúzskej komédie Môj dobrý kamarát.
Autor:

A už vôbec nie dobrému kamarátovi Bernardovi, hoci môže tušiť, že ak by lož vyplávala na povrch, mohlo by mu „odhalenie“ zničiť manželstvo. Touto zápletkou otvára úspešný francúzsky dramatik, scenárista a režisér Éric Assou komédiu Môj dobrý kamarát, ktorej premiéru uvedie v piatok bratislavské Štúdio L+S.

„Dobre napísaná komédia je presnou sondou do anatómie klamstva. Pitvou toho, čo klamstvo s ľuďmi robí, ako funguje, aké má motivácie a korene,“ povedal pre Pravdu režisér Jakub Nvota. Rok po inscenácii francúzskej komédie Meno, ocenenej vlani na Kremnických gagoch, prichádza s ďalšou inscenáciou francúzskej predlohy. Je totiž presvedčený, že postavy z francúzskych komédií sú nášmu publiku blízke.

Čítajte o hrách Štúdia L+S viac

Bernardova milenka Soraya sa vyhráža, že ich vzťah vytrúbi do sveta a zničí mu manželstvo. Záletník žiada kamaráta, aby jeho aférku kryl a keď príde k najhoršiemu, všetko vzal na seba. Philippe neodmietne, netuší však, na aký tenký ľad sa púšťa. Lenže kolotoč nedorozumení, poloprávd a situácií, ktoré sú zábavné len vtedy, ak sa netýkajú rovno nás, sa krúti ohromnou rýchlosťou. A záchranná brzda nikde. Skutočne ešte ide o priateľstvo?

„Slušne a vtipne napísaná komédia Érica Assousa diváka pobaví. Jeho hra je však zároveň aj desivou a nesmierne pravdivou správou o tom, ako klamstvo funguje, ako sme ochotní mu uveriť a ako nás dokáže absolútne ovládnuť,“ dodáva režisér. Postavy priateľov, z ktorých jeden bez stopy výčitiek privedie druhého do obrovského maléru, zveril Lukášovi Latinákovi a Adymu Hajdu. V komédii o chlapskom priateľstve a ženskej tolerancii sa ďalších úloh zhostia Anikó Vargová, Rebeka Poláková a Viktória Predanociová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Don Pasquale Ján Galla

Recenzia: Slovenčina komickému Donizettimu neublížila

21.03.2017 07:00

Po priaznivom diváckom ohlase na vlaňajšie naštudovanie Mozartovej Čarovnej flauty v slovenskom preklade opustila banskobystrická Štátna opera originálny jazyk aj v novej inscenácii Dona Pasqualeho.

David Radok

David Radok: Nemôžete pracovať s ľuďmi, ktorí naháňajú kopec kšeftov

17.03.2017 16:00

"Nemám žiadne divadelné vzdelanie, ale remeslo som po istom čase zvládol," hovorí s úsmevom David Radok.

arsilda

Recenzia: Operný zázrak v SND nesie meno Arsilda

14.03.2017 14:00

Asi by recenzent nemal priznať pocit, že počas generálky a premiéry si bočným pohľadom overoval, či vôbec sedí v správnom divadle.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.