Vivaldiho Arsilda ožije na scéne SND v exkluzívnej premiére

Pravda a lož majú rovnakú farbu - spieva jedna z postáv opery Antonia Vivaldiho Arsilda. Cenzori ju zakázali už v čase vzniku, prekážal im vraj lesbický motív. Keď cenzúra poľavila, otvorila v októbri roku 1716 jej premiéra jesennú karnevalovú sezónu v Benátkach. Vyslúžila si nadšené ovácie publika, na scény operných domov sa však nedostala. Po troch storočiach sa znova uchádza o priazeň divákov. Medzinárodný koprodukčný projekt Arsilda má vo štvrtok exkluzívnu premiéru v Slovenskom národnom divadle.

Arsilda
Olivia Vermeulen (Arsilda) a Lucile Richardot (Lisea) v inscenácii Vivaldiho opery Arsilda.
Autor:

„Je to príbeh o pretvárke, lži, manipulácii, o predstieraní lásky a pravdy. Fantastická hudba presne zachytáva psychologické charakteristiky postáv, vzťahov a situácií, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. A žijeme ich aj dnes,“ hovorí režisér, autor konceptu a scénografie David Radok. Boj o moc, túžba po pomste, tajné lásky, netajené vášne, zámeny identity – to sú motívy, posúvajúce dej príbehu o láske a zrade, ktorý sa začína zámenou dvojčiat kráľovského rodu Tameseho a Lisey. I pri tónoch nádhernej a krehkej hudby však vyvoláva dianie na javisku nadčasové otázky, ktoré znepokojujú aj súčasníka.

„Aj tristo jeden rokov od premiéry Arsildy sa nachádzame v situácii, že hranica medzi pravdou a lžou mizne. Najvyšší štátni predstavitelia s nami manipulujú. Vydávajú lož za pravdu a ľudia im veria. Slovom roka 2016 sa podľa Oxfordských slovníkov stalo ,post-truth'. Aj dnes sa lož začína hrať na pravdu a akoby to nikomu ani príliš neprekážalo,“ pokračuje režisér, ktorý debutoval v Göteborskej opere. Spolupracuje s mnohými, najmä škandinávskymi, scénami.

Čítajte o operách v SND viac

„Bolo náročné Vivaldiho Arsildu zrekonštruovať. Zachovala sa vo dvoch veľmi neprehľadných verziách. Naša inscenácia má základ v trojaktovej opere. David Radok vytvoril dielo vo dvoch dejstvách, ale zachoval celkové vyznenie aj posolstvo originálu,“ prezrádza dirigent Václav Luks. Postaral sa o hudobné naštudovanie so svojím súborom Collegium 1704, ktorý hrá barokovú operu na dobových nástrojoch.

Atraktívnu inscenáciu Arsildy ponúkne vo štvrtok večer v priamom prenose Dvojka RTVS. Po nedeľnej repríze ju uvedú aj scény, ktoré projekt koprodukovali ako Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles či Opéra de Lille. Do Bratislavy sa vráti v sezóne, keď bude SND sláviť sté výročie svojho vzniku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Don Pasquale Ján Galla

Recenzia: Slovenčina komickému Donizettimu neublížila

21.03.2017 07:00

Po priaznivom diváckom ohlase na vlaňajšie naštudovanie Mozartovej Čarovnej flauty v slovenskom preklade opustila banskobystrická Štátna opera originálny jazyk aj v novej inscenácii Dona Pasqualeho.

David Radok

David Radok: Nemôžete pracovať s ľuďmi, ktorí naháňajú kopec kšeftov

17.03.2017 16:00

"Nemám žiadne divadelné vzdelanie, ale remeslo som po istom čase zvládol," hovorí s úsmevom David Radok.

arsilda

Recenzia: Operný zázrak v SND nesie meno Arsilda

14.03.2017 14:00

Asi by recenzent nemal priznať pocit, že počas generálky a premiéry si bočným pohľadom overoval, či vôbec sedí v správnom divadle.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.