Feldekove Tri prasiatka chcú žiť na úver, vlk je úžerník

Podľa klasickej anglickej rozprávky napísal Ľubomír Feldek pôvodnú hru Tri prasiatka a vlk úžerník. V premiére ju v sobotu uviedlo Štátne divadlo Košice ako bonus pre detské publikum.

Tomáš Diro (Nepostraško), Peter Cibula (Vlk úžerník) a Juraj Zetyák (Maško) vo Feldekovej hre Tri prasiatka a vlk úžerník.
Tomáš Diro (Nepostraško), Peter Cibula (Vlk úžerník) a Juraj Zetyák (Maško) vo Feldekovej hre Tri prasiatka a vlk úžerník.
Autor: ŠD Košice

„Rozprávka by mala v našom repertoári doplniť programovú ponuku pre najmenšieho diváka. Rozprávka pre tých najmenších nám zatiaľ chýbala,“ povedal dramaturg činohry Martin Gazdík. „Autor tam dal súčasnú nadstavbu v podobe toho, že prasiatka – tak ako je to teraz módne – skúšajú žiť na úver či na sekeru. Presvedčia sa však o tom, že sa to nevypláca,“ uviedol Gazdík.

Namiesto dievčat, ktoré sú vo Feldekovom origináli, hrajú tri prasiatka chlapci. A naučili sa hrať na hudobné nástroje, keďže zaujímavosťou košickej inscenácie sú živé pesničky. Juraj Zetyák (Maško) hrá na gitare, František Balog (Paško) na akordeóne a Juraj Zetyák (Nepostraško) na gitare.

„Pesničky nie sú len moja zásluha, tvorili sme ich spoločne. Ja som v tej hre štvrté prasiatko. Na javisku vznikla akási kapela, ktorá by sa mohla volať napríklad Pig Band. A verím, že raz urobíme nejaký veľký hit,“ povedal Marián Čekovský, ktorý sa stal dvorným skladateľom košického divadla.

Predstavenie naštudovala skúsená režisérka detských bábkových predstavení Zoja Zupková, ktorá je zároveň aj autorkou scény. „Inšpirovala som sa animovanými rozprávkami a kreslenými filmami. Inscenácia je zmesou jemnej klauniády, pesničiek a tanca,“ uviedla režisérka. Kostýmy navrhla Terézia Mojžišová, pohybovú spoluprácu mala na starosti Libuša Bachratá. A v úlohe Vlka úžerníka sa predstaví Peter Cibula.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Maja Plisecká

Zomrela slávna ruská primabalerína Maja Plisecká

02.05.2015 20:52

Jedna z najobdivovanejších umelkýň sveta sa dožila 89 rokov, vo Veľkom divadle sa prvýkrát predviedla v roku 1943.

41 tri gracie z umakartu  3256044

Tri grácie z umakartu obsadia Štúdio L+S

02.05.2015 12:00

Na chlebíčkoch pomaly zasychá vlašský šalát, ale tri ženy, ktoré sa stretli v jednej kuchyni, majú stále čo riešiť.

29 pipi  dlha pancucha pic22895 1

Trampolína sa môže hodiť

30.04.2015 12:00

Ryšavé vrkoče, pehavý nos, hlava plná nápadov, veľké a dobré srdce, do ktorého by sa vošiel celý svet.

KĽDR, Severná Kórea, prístav, Wonsan, loď

KĽDR pošle do Ruska oslavovať koniec vojny šéfa parlamentu

04.05.2015 10:43

Severná Kórea pošle do Ruska na oslavy 70. výročia konca vojny formálneho najvyššieho predstaviteľa krajiny - predsedu výboru Najvyššieho ľudového zhromaždenia.

Taliansko, loď, utečenci

Na Sicíliu dorazilo 5 800 nelegálnych migrantov

04.05.2015 10:20

Takmer 5 800 utečencov zachránených za posledných 48 hodín v Stredozemnom mori v pondelok dorazilo do prístavu v meste Pozzallo na juhu Sicílie.

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, eurá, bankovky, mince, úver, hypotéka, splátka

Gréci v máji zaplatia MMF takmer milardu eur

04.05.2015 10:00

Grécko tento mesiac uhradí Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku úveru vo výške takmer 1 mld. eur.

Radoslav Procházka

Na internete sa objavila celá nahrávka Procházku a Matoviča

04.05.2015 09:49, aktualizované: 10:53

Na webe sa objavila nahrávka rozhovoru medzi Matovičom (OĽaNO) a Procházkom (Sieť) z roku 2014, ktorú si Matovič tajne nahral pred prezidentskými voľbami. Prečítajte si prepis celej nahrávky.