Slovenské kino sa vracia na televízne obrazovky v nových epizódach

Slovenské kino sa vracia na televízne obrazovky. Unikátny projekt autorských dokumentov mapujúcich dejiny slovenskej kinematografie pokračuje štvoricou premiérových epizód, prvú z nich pod titulom Film a politika - perfídne obdobie odvysiela RTVS už v stredu 10. apríla o 20. hodine.

Slovenské kino
Záber z filmu Slzy a smiech - slzy cez smiech.
Autor:

Pod hlavičkou Slovenského kina sa na televíznych obrazovkách dosiaľ objavilo šesť hodinových dokumentov, každý z nich skúmal slovenskú kinematografiu po vlastnej tematickej línii. Duch v stroji, Partizáni slovenského filmu, Kam zmizla slovenská princezná, Jánošík – vykrádaný superhrdina, Do naha a Slovenská krčma. V druhej etape cyklu k nim pribudnú štyri ďalšie snímky a rovnaký počet, ktorý 14-dielny cyklus uzavrie, je zatiaľ v štádiu vývoja.

Prvá z premiérových epizód Slovenského kina pochádza z dielne režisérky a scenáristky Lenky Moravčíkovej-Chovanec a odvysielajú ju už dnes večer na Dvojke. Pozrie sa pod povrch vzťahu slovenskej kinematografie a politiky – potrebuje viac politika film alebo film politiku? Šifrujú do svojich diel svoje politické postoje filmári aj dnes alebo ide o prekonanú nevyhnutnosť minulých režimov?

V stredu 17. apríla Dvojka uvedie aj film Samuela Jaška Slzy a smiech – slzy cez smiech, ktorý sa poohliadne za spôsobom, akým slovenský film naprieč svojou históriou operoval s emóciami. Tretím filmom druhej etapy Slovenského kina je titul Ženy – od lásky k hnevu. Po úlohe a postavení nežnejšieho pohlavia v domácich filmoch spolu s vedkyňami, teoretičkami aj filmárkami pátrala Zuzana Liová. Štvoricu dokumentov uzavrie Miro Remo snímkou Strach a napätie o slovenský film. Čoho sa boja slovenskí filmári a diváci pomáha režisérovi zistiť napríklad aj Ladislav Chudík či rozhlasová moderátorská dvojka Baláž a Hubinák. RTVS uvedie film v poslednú aprílovú stredu.

Súvisiace články:

Darlene Cates

Zomrela herečka Darlene Cates, známa z filmu Čo žerie Gilberta Grapea

29.03.2017 13:02

Americká herečka Darlene Cates zomrela v nedeľu 26. marca vo veku 69 rokov.

Slnko v sieti

Videli ste dobrý slovenský dokument? Hlasujte zaň

29.03.2017 12:00

Filmovú cenu Slnko v sieti môžu po prvýkrát udeliť aj diváci, hlasovať za jeden z dvadsiatich filmov môžete ešte do piatka 31. marca na webstránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Panelák

Andy Kraus o Paneláku: Staré chyby nezopakujeme

29.03.2017 09:00

Takmer po dvojročnej prestávke sa v stredu o 20.35 na obrazovky JOJ-ky vracia Panelák.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.