Báthoryčka zmenila Deanu na nepoznanie

V ateliéroch bratislavskej Koliby sa naplno pracuje. Na veľkofilme Bathory. V kulisách katakomb možno zazrieť aj britskú predstaviteľku čachtickej panej Annu Frielovú. Nakrútila už napríklad scény, štylizované ako boschovské vízie.

Deana Horváthová-Jakubisková
Deana Horváthová-Jakubisková podstupuje filmovú premenu pred natáčaním scény do filmu Bathory.
Autor:

Režisér Juraj Jakubisko sa však inšpiroval aj výtvarnými dielami Caravaggia, ktorého v príbehu stvárňuje Hans Matheson. Tridsaťročný Škót je známy vďaka dráme Bedári (1998), v ktorej hral po boku Liama Neesona, Geoffreyho Rusha či Umy Thurmanovej. A s Keirou Knightleyovou účinkoval v hlavnej úlohe filmu Doktor Živago (2002). Grófa Nádasdyho hrá britský herec Vincent Regan, ktorý sa mihol napríklad v historickom veľkofilme Luca Bessona s názvom Johanka z Arcu (1999).

V kulisách pochmúrneho podzemia sa včera nakrúcala aj scéna z väzenia, v ktorom sa po konflikte s grófkou ocitla liečiteľka Darvulia. Stvárňuje ju Deana Jakubisková-Horváthová. „Je to skutočná postava z histórie, ktorá žila u grófky Báthoryovej. Hovorilo sa o nej, že ovládala rôzne energetické terapie a bola veľmi uznávaná. Preto ju neupálili,“ hovorí herečka a dodáva, že práve Darvulia „odkrýva u grófky to tajomné. Pretože aj Báthoryová sa ako vzdelaný človek zaoberala medicínou“.

Jakubisková vysvetľuje, že príbeh, ktorý sa odohráva v 16. a 17. storočí, ukáže, v akých rôznych väzbách existovala vtedajšia Európa. „A že jej vojenskou pevnosťou bolo práve Uhorsko.“ Na pľaci sa herečka objavila zamaskovaná na nepoznanie. Šedivé vlasy, vráskavá tvár, žobrácke šaty, krvavé ruky. Režisér Juraj Jakubisko niekoľkokrát opakuje krátku scénu. V malej miestnosti sa tlačí množstvo ľudí, ale herečka trpezlivo opakuje svoj text a snaží sa pracovať s kamerou.

Keď je záber konečne odobrený, režisér v neodmysliteľnom klobúku vybehne z kulís a stráca sa v labyrinte chodieb. Okamžite sa chystá ďalšia scéna a Jakubisko je znovu na mieste. Pracuje sa rýchlo. Prichádza aj Anna Frielová. Má krvavočervené šaty a mŕtvolne bielu tvár. Líčenie je hrubé, pretože Báthoryčka má byť málokrvná. Jakubisko jej v slovenčine vysvetľuje, o čo pôjde v nasledujúcej scéne. Frielová cez tlmočníčku vracia jeho prihrávky.

V príbehu sa majú objaviť aj ďalšie známe tváre vrátane Franca Nera ako uhorského kráľa Mateja II.

Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal ako anarchista bojujúci proti Islamskému štátu

25.03.2017 09:00

Americký herec Jake Gyllenhaal sa predstaví v dráme o Američanoch, ktorí v Sýrii bojujú proti teroristickej organizácii Islamský štát (ISIS).

zem spieva

Úspešnú folklórnu šou Zem spieva čakajú semifinálové kolá

25.03.2017 05:00

Po úvodných siedmich epizódach folklórnej šou Zem spieva čakajú na divákov dva priame semifinálové prenosy, v ktorých sa rozhodne o finalistoch súťaže.

Frankie a Grace

Grace a Frankie sú späť. Chystajú vibrátorovú revolúciu

24.03.2017 09:00

Zatiaľ čo v predchádzajúcej sérii skúšali Grace a Frankie uspieť s prírodným gélom na vaginálnu suchosť, v tretej sérii chcú spraviť dieru do sveta s vibrátormi špecificky navrhnutými pre ženy pokročilého veku.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.