Recenzia: Krok do tmy – alebo krok vedľa?

Režisér Miloslav Luther vo svojej tvorbe často siaha po literárnych predlohách (Thomas Mann, Vladimír Körner, Ladislav Nádaši-Jégé, František Švantner) a inklinuje k témam spätým s dávnejšou či nedávnou históriou. Obe črty sa stretli aj v jeho novom filme Krok do tmy, natočenom na motívy novely Alfonza Bednára Rozostavaný dom.

krok do tmy igonda haasová
Monika Haasová a Marko Igonda v novom slovenskom filme Krok do tmy.
Autor:

Literárna predloha pochádza z roku 1956. Takáto voľba je vzhľadom na politicko-spoločensko-kultúrne súvislosti prekvapujúca, aj keď Bednár sa v tomto diele usiloval – len čiastočne úspešne – prekonať dovtedajší schematizmus. Druhým problémom predlohy je, že medzi jej protagonistami niet kladného hrdinu, čo v literatúre nemusí prekážať, ale v prípade filmu to divákovi, ktorý podvedome túži stotožniť sa s niektorou z postáv, sťažuje jeho prijatie.

Scenáristi (Miloslav Luther, Marián Puobiš) vyhlasujú, že dobové limity odbúrali a "domysleli príbeh tak, ako by bol asi napísaný v atmosfére necenzurovanej tvorivej slobody“.

Lekár Martin (Marko Igonda) si nesie traumu z čias SNP, keď dal ako veliteľ partizánskej skupiny popraviť skupinu odpadlíkov – medzi popravenými bol aj jeho vlastný brat. Presnejšie povedané, mal by si niesť traumu, lebo ide o situáciu hodnú antickej drámy, ale on po celý čas pôsobí dojmom, akoby len vyviedol nejakú neprístojnosť na diskotéke (k čomu prispieva aj kvázirebelantská, ale príliš súčasne pôsobiaca frizúra).

Obrazy typu "pri pohľade na maľbu s tematikou Povstania sa mu vybaví osobná spomienka“ sú scenáristická barlička; očakávali by sme skôr brutálne nočné mory. V skutočnosti má hlavný (anti)hrdina inú nočnú moru: ako utajiť pred manželkou Evou (Monika Haasová) intímny vzťah s propagandistkou a slobodnou matkou, Češkou Soňou (Kristýna Boková), ktorá je navyše Evinou priateľkou. Podľa oficiálneho sloganu protagonista "hľadá zabudnutie v erotickom vzťahu“; nuž, vyzerá to skôr, že v ňom ani nie tak hľadal, ako skôr našiel pohodlný mimomanželský sex, najmä ak sa z dialógu dozvedáme, že jeho iniciátorkou bola Soňa.

Apropo, dialógy. Popri "podozrení“, že postavy filmu rozprávajú nenáležitým, súčasným jazykom, je ešte horšie, že vypúšťajú z úst "veľké pravdy“, ktorých poznanie by malo vyplynúť z rozvíjania zápletky a z logiky deja. (,,Na to, čo sa tu dnes deje, treba mať hrošiu kožu. A niektorým už aj narástla.“ "Všichni si na něco hrajeme.“) Popri troch hlavných postavách, tvoriacich ľúbostno-erotický trojuholník, je dej zaplnený – až preplnený – ďalšími postavami, z ktorých niektoré môžeme konfrontovať s ich "povstaleckou“ podobou. Postavy sú však také čierno-biele, aké by boli v dobovom filme z 50. rokov (ani akt istého pokánia najzápornejšej postavy tajomníka MNV Dugasa nie je vierohodný); azda len Ady Hajdu vtisol svojej hereckej kreácii ľudskejší rozmer.

Pozitívom filmu je prínos režisérovho brata Igora Luthera, ktorého kamera je vecná a zároveň nenápadne výtvarne pôsobivá vrátane potláčania reálnej farebnosti, vďaka ktorému získava obraz akúsi dobovú patinu. Pravda, autor výpravy to prehnal s erbovými znakmi socializmu v podobe zástav, transparentov, násteniek – aj keby to bol verný odraz vizuálu 50. rokov, vo filmovom obraze, ktorý má byť nie kópiou, ale štylizáciou reality, pôsobí nadmiera týchto znakov rušivo. (Nehovoriac už o kurióznej drobnosti, znaku ZČSSP, ktorý reálne pochádza najskôr z konca 60. rokov).

Krok do tmy môže byť všeličím – vykročením do temného obdobia reálneho socializmu, do zakázaného vzťahu, do otvorenej výťahovej šachty. Alebo aj krokom vedľa. Bohužiaľ. <pe>

Hodnotenie Pravdy: 2,5 / 5

Krok do tmy / SR 2014 / réžia: Miloslav Luther / scenár: Miloslav Luther, Marián Puobiš / kamera: Igor Luther / hrajú: Marko Igonda, Monika Haasová, Kristýna Boková, Miroslav Donutil, Péter Nádašdi, Ady Hajdu, Atilla Mokoš, Marián Geišberg, Boris Farkaš a ďalší / premiéra: 12. júna 2014

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Miguel Ferrer

Zomrel herec Miguel Ferrer, zahral si aj v NCIS: Los Angeles

20.01.2017 10:39

Bratranec Georgea Clooneyho, známy napríklad zo seriálov Mestečko Twin Peaks (1990 - 1991), Drzá Jordan (2001 - 2007) alebo NCIS: Los Angeles (2009), podľahol rakovine.

Vanessa Redgrave

Vanesse Redgraveovej udelia na MFF Dublin cenu za celoživotné dielo

20.01.2017 07:00

Podujatie sa uskutoční od 16. do 26. februára a okrem Redgrave, ktorá 30. januára oslávi 80. narodeniny, svoju účasť na ňom potvrdili aj Cillian Murphy či Anna Friel.

Michael Keaton

Filmové premiéry: Príbeh zakladateľa McDonald's aj talianske Sladké sny

19.01.2017 16:00

Od štvrtka 19. januára si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť nervy drásajúci triler Rozpoltený aj animák Chlapec vo svete príšer.

štefánik, socha, spišská belá

Spišská Belá chce vrátiť sochu Štefánika

20.01.2017 15:00

Roky bývala súčasťou Spišskej Belej, potom ju za čias totality nadobro odstránili a zmizla bez stopy.

strom, vtáky, konáre, India,

Ďalší prípad vtáčej chrípky potvrdili v Žiline

20.01.2017 14:49

Ďalší prípad vtáčej chrípky na Slovensku, ktorý však nie je prenosný na človeka, potvrdila Regionálna veterinárna a potravinová správa Žilina.

Senegal Gambia Crisis 70005-3b1b5ad733364c979fdeb73bb43712db

Západoafrické štáty pozastavili zásah v Gambii

20.01.2017 14:23

Západoafrické štáty sa rozhodli pozastaviť vojenský zásah v Gambii, aby dali šancu sprostredkovateľom pokúšajúcim sa o priateľské vyriešenie politickej krízy.

Mníchov, metro

Neznámý muž v Parížil útočill nožom na ľudí v staniciach metra

20.01.2017 14:01

Francúzska polícia pátra po neznámom mužovi, ktorý v niekoľkých staniciach parížskeho metra napadol cestujúcich.