Rozprávka(r) bez konca

Ona chce jeho, on ju má rád, čaká s ňou dieťa, ale je závislý od inej. Milostný trojuholník, banálny príbeh. Moderná lovestory Rozprávkar sa začína sľubne.

Rozprávkar
Jiří Macháček a Aňa Geislerová v snímke Rozprávkar.
Autor:

V rieke sa nájde telo neznámeho muža. Pri pátraní po jeho identite sa kapitánovi Rottovi (Matěj Hádek) odhaľuje milostná dráma hlavného hrdinu Kamila (Jiří Macháček). Muž, ktorý neoplýva bohatstvom ani mimoriadnym šarmom, na počudovanie (divákov) boduje u dvoch krásnych žien a prežíva s nimi paralelný vzťah. Čo vedie zabezpečené tridsiatničky k tomu, aby stále odpúšťali nepríťažlivému stroskotancovi, vysekávali ho z problémov a vyrovnávali za neho dlhy? Čím viac sa vyšetrovateľ Rott dostáva pod pokrievku Kamilových klamstiev a podvodov, tým viac sa odkrýva paralela s jeho vlastným, nie veľmi šťastným životom osamoteného otca.

Film Rozprávkar je z dielne režiséra Vladimíra Micháleka, ktorý má na konte úspešné snímky Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala alebo Babí léto. Na motívy rovnomennej knihy z pera Barbary Nesvadbovej napísal k nemu scenár Marek Epstein. Príbeh mapuje fenomén doby – silné ženy v spoločnosti slabých mužov. Úspešnej právničke (Aňa Geislerová) a krásnej prekladateľke (Eva Herzigová) kontruje drzá Kamilova pubertálna dcéra (Anna Linhartová). Na počudovanie, slabosť hlavných mužských postáv existuje nezávisle od prázdnych vreciek (Kamila), ale aj od tučného bankového konta (vyšetrovateľa Rotta). To druhé dokresľuje nemalý počet detailných záberov na platbu kartou či telefónom. Až sa občas zdá, že film je najdlhšou reklamou na bezhotovostné platby.

Čo ešte ponúka Rozprávkar? Humor, ktorý málo rozosmieva, romantiku, ktorú vyhnala erotika a erotiku, ktorá nevzrušuje. Aj scéna plná hystérie v podaní modelky Evy Herzigovej sa odohráva akoby za mliečnym sklom. Ďaleko od emócií pred filmovým plátnom. Rozprávkar začína sľubne, pomaly sa posúva, ale záver mu chýba. A zápletka s nádychom tajomna sa na konci niekde záhadne rozplynie. Ostáva na divákovi, ako si príbeh dotvorí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Darlene Cates

Zomrela herečka Darlene Cates, známa z filmu Čo žerie Gilberta Grapea

29.03.2017 13:02

Americká herečka Darlene Cates zomrela v nedeľu 26. marca vo veku 69 rokov.

Slnko v sieti

Videli ste dobrý slovenský dokument? Hlasujte zaň

29.03.2017 12:00

Filmovú cenu Slnko v sieti môžu po prvýkrát udeliť aj diváci, hlasovať za jeden z dvadsiatich filmov môžete ešte do piatka 31. marca na webstránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Panelák

Andy Kraus o Paneláku: Staré chyby nezopakujeme

29.03.2017 09:00

Takmer po dvojročnej prestávke sa v stredu o 20.35 na obrazovky JOJ-ky vracia Panelák.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.