Príbeh Pata a Mata je univerzálny

Do slovenských kín prišla snímka Pat & Mat vo filme, ktorá nadväzuje na obľúbený animovaný seriál. Je to už 40 rokov, čo vznikol prvý diel, vtedy ešte pod názvom Kuťáci. Príhody inšpirované domácimi "kutilmi“ preniesli na televízne obrazovky výtvarník a režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Za ich filmovými príbehmi, ktoré prichádzajú do kín, stojí syn Lubomíra Beneša Marek.

Pat a Mat sa dostali do kina.
Pat a Mat sa dostali do kina.
Autor:

Pat & Mat vo filme nemá jednotnú dejovú líniu, 80-minútová snímka sa skladá z desiatich epizód. Scenárista a režisér Marek Beneš priznal, že keď pred piatimi rokmi začali nakrúcať nové časti, na celovečerný film ani nepomysleli. "Urobili sme prvú epizódu, potom sme pridávali ďalšie a ďalšie a myšlienka, že to môžeme spojiť v celovečerný film, prišla až neskôr, vlastne si to vynútili diváci,“ približuje autor filmu začiatky s tým, že ho povzbudili pozitívne reakcie na súvislé premietanie viacerých častí za sebou. "V Holandsku takto vybrali šesť epizód. Keď ich začali uvádzať v kine, návštevnosť bola asi 100-tisíc divákov za dva mesiace, tak sme sa rozhodli, že to skúsime aj u nás.“

Film pre celú rodinu

Animovaný film nie je určený len deťom, ale všetkým generáciám. "Je to rodinný film. Tí, ktorí ho mali radi v minulosti, budú ho mať radi aj dnes,“ dodáva. Podľa Beneša je to hlavne univerzálnosť príbehu, ktorá dokáže osloviť každého: "Snažíme sa, aby Pat a Mat neboli zaraditeľní, aby nebolo úplne jasné, koľko majú rokov, ani akú majú prácu. Sú to jednoducho kamaráti ,kutilovia'. Môžu sa s nimi stotožniť mladí aj starší diváci. Dôležité sú v príbehu vtip a radosť z domáceho majstrovania, ktoré generácie spájajú.“

Osudy dvoch domácich majstrov sú známe po celom svete. V Holandsku dokonca dostali Pat a Mat svoj vlastný hlas. Nahrali ich populárni komici Kees Prins a Siem van Leeuwen. Podľa Beneša sa tým celý koncept trochu mení: "Vďaka komentárom získali postavičky charakter. U nás sú zameniteľní. To, čo robí Pat, môže pokojne robiť aj Mat, aj keď v nových epizódach sa snažíme, aby bol Pat viac premýšľavý, pričom Mat všetko rieši narýchlo a silou.“

Aj keď v Holandsku je celý komentár, samozrejme, v ich materinskom jazyku, záverečné nazameniteľné gesto sprevádza pôvodné A je to! Beneš tvrdí, že sa zo slovného spojenia stáva už akýsi slogan. "Jeden režisér mi hovoril, že ľudia toto spojenie využívajú hlavne v zmysle zakončenia nejakého diela. Napríklad, keď chlapi o niečom debatujú v krčme, práve ako Pat a Mat, alebo keď sa deti hrajú na ihrisku,“ dodáva s tým, že A je to! v holandčine vraj vyznie celkom vtipne.

Budú rozprávať?

Marek Beneš prezradil, že Pat a Mat vo filme nie je posledným celovečerným projektom, na ktorom pracuje: "S Holanďanmi už dva roky pripravujeme celovečerný film. Zatiaľ to vyzerá tak, že námet a scenár by som mal písať ja. O celovečernom filme s jednotnou dejovou líniou premýšľam už asi desať rokov. Je možné, že tieto dva projekty prepojím.“ Prvýkrát by sa teda mohlo stať, že by diváci počuli prehovoriť známe postavičky aj na Slovensku. Aj keď je Beneš stále naklonený skôr nemej groteske, komentár by v tomto prípade mal posúvať dej dopredu. Čo sa týka inšpirácie pre nové vtipné príhody, je jej vraj stále dosť, aj v jeho domácnosti. "Keď sa mi niečo nepodarí, na rozdiel od ostatných mám aspoň námet do seriálu,“ dodáva s úsmevom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Masaryk

Filmové premiéry: Ospevovaný Karel Roden ako Masaryk aj pohľad na terorizmus v snímke Nocturama

23.03.2017 16:00

Od štvrtka 23. marca si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť francúzsku snímku Začať odznova, oceňovaný film Masaryk či sci-fi príbeh Život.

Mustangy

Televízne tipy Pravdy: Dokument o tom, že svet má stále nádej aj slávne Mustangy s Marilyn Monroe

23.03.2017 14:00

Nenechajte si ujsť to najlepšie z televíznych programov od 23. do 30. marca. Televízne tipy pre vás vybrala Helena Dvořáková, redaktorka Magazínu Pravdy.

Karel Roden Masaryk

Recenzia: Svetový Masaryk je náš

23.03.2017 12:00

Masaryk je aj napriek výhradám skvelým dôkazom, že východoeurópska filmová produkcia za Hollywoodom v ničom zaostáva a slovenský divák má ďalší dôvod odísť z kina nielen spokojný, ale aj hrdý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.