Baba z ľadu pláva v studenej vode za slobodou

Vymaniť sa zo stereotypu nie je ľahké. Zaužívaný rytmus predsa poskytuje zázemie a istoty, ktorých sa vzdáva ťažko. Vybočiť však môže znamenať viac, ako len prísť o trošku pohodlia. Svoje o tom vie aj Hana, hrdinka nového filmu Bohdana Slámu Baba z ľadu, ktorý minulý štvrtok (2. 3.) prišiel aj do slovenských kín. Ženu, ktorá dlhodobo žije v studenej vode a medzi otužilcami sa paradoxne zohreje, si zahrala slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Zuzana Kronerová si otužovanie obľúbila aj v súkromnom
živote.
Zuzana Kronerová si otužovanie obľúbila aj v súkromnom živote.
Autor: ASFK

Ovdovená šesťdesiatnička Hana je stále matkou na plný úväzok, aj keď už má dvoch dospelých synov s vlastnými rodinami. Pokým sa však jej život poslušne krúti okolo blízkych a ich problémov, akosi zabúda žiť ten vlastný. Denná rutina sa mení, keď do jej života zrazu vstúpi nespútaný a voľnomyšlienkársky otužilec Broňa (Pavel Nový). V ľadovej vode vďaka nemu zrazu objavuje to, čo jej tak veľmi chýbalo – slobodu.

„Asi pred dvoma rokmi sme sa stretli s Bohdanom Slámom, veľmi priateľsky, bez toho, aby som vedela, že ide niečo pripravovať, a vyštartoval na mňa s otázkou, že čo si myslím o kúpaní v studenej vode. Tak som mu povedala, že to je pekná blbosť,“ vtipkovala Zuzana Kronerová o tom, ako sa k postave Hany dostala. Úlohu najskôr odmietla, nakoniec však podľahla aj kvôli scenáru, ktorý ju veľmi oslovil. Ako s úsmevom vraví, úlohu vraj nakoniec získala preto, lebo bola jediná, ktorá sa do ľadovej vody odvážila.

Život ovdovenej šesťdesiatničky Hany (Zuzana Kronerová)
sa stále točí okolo jej rodiny. Všetko sa mení, keď do jej života
vstupuje Broňa (Pavel Nový).
Život ovdovenej šesťdesiatničky Hany (Zuzana Kronerová) sa stále točí okolo jej rodiny. Všetko sa mení, keď do jej života vstupuje Broňa (Pavel Nový).
Autor: ASFK

V začiatkoch jej pomohol známy ľadový medveď, operný spevák Martin Babjak. Otužovanie sa jej nakoniec zapáčilo natoľko, že mu prepadla aj v súkromnom živote. „Dokonca aj môj manžel sa ku mne pridal,“ prezradila herečka, „je to fantastické a musím priznať, že čisto zo zdravotného hľadiska je mi ľúto, že som o prospešnosti tohto športu nevedela. Minulý rok som nemala ani raz nádchu či chrípku. Keď z tej vody vyleziete, je to čistá eufória. Neprajníci tvrdia, že tá eufória vzniká z toho, že ste to vôbec prežili.“

Trailer k filmu

Postavu Hany vo filme stretávajú aj iné bizarnosti. K svojráznemu Broňovi, ktorý býva na brehu Vltavy v pojazdnom autobuse, neodmysliteľne patrí aj jeho osobný kurník a verná spoločníčka – sliepka Adéla, ktorá si o sebe myslí, že je človek. „Adéla sa občianskym menom volá Lucka. A táto Lucka je veľmi talentovaná herečka. Ona dokonca hrá aj v divadelných predstaveniach. Jej majiteľ a tréner v jednej osobe mi hovoril, že raz sa Lucka nedostavila do jedného významného pražského divadla na predstavenie, na ktorom práve sedela aj jeho režisérka. Jednoducho vtedy zobrali inú sliepku a po pauze prišla pani režisérka do zákulisia a vraví: ,Tá Lucka dnes nejako nie je vo svojej koži.‘ Tá náhradná sliepka to tak nezahrala,“ vyzdvihla „hereckú kolegyňu“ Kronerová, ktorá má so zvieratami vo filmoch bohaté skúsenosti.

Čítajte viac

Najnovší film českého režiséra a scenáristu Bohdana Slámu (Divoké včely, Štěstí) minulý štvrtok slávnostne otvoril aj 24. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Koncom apríla však snímku Baba z ľadu čaká ďalší filmový festival. V medzinárodnej súťažnej sekcii sa predstaví v programe prestížneho newyorského filmového festivalu Tribeca, ktorý po útokoch na dvojičky spoluzakladal herec Robert de Niro.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Isabelle Huppert

Recenzia: Keď musíš žiť svoj život

27.03.2017 14:00

Päťdesiatnička Nathalie Chazeauxová (Isabelle Huppert) je profesorka filozofie, ktorá o veľkých myšlienkach nielen prednáša, ale snaží sa nimi riadiť aj v živote.

Bibiana Beňová

Dokumentaristka Bibiana Beňová mapuje cez fabriky naše dejiny

27.03.2017 09:00

Návštevníci Febiofestu mohli začiatkom marca ochutnať prvý diel z pripravovaného televízneho cyklu Budujeme Slovensko. Dokumentaristka Bibiana Beňová v ňom cez príbehy šiestich opustených tovární skúma slovenskú históriu.

Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal ako anarchista bojujúci proti Islamskému štátu

25.03.2017 09:00

Americký herec Jake Gyllenhaal sa predstaví v dráme o Američanoch, ktorí v Sýrii bojujú proti teroristickej organizácii Islamský štát (ISIS).

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.