Slovenské kino? Zábavné poznávanie

Sledovať dejiny kinematografie cez dokumentárny cyklus Slovenské kino je zábava. A zbytočná kratochvíľa to zase nie je. Veď ide o správu, že nežijeme vo filmovom vzduchoprázdne, ako to možno mnohí cítia. Druhý program Slovenskej televízie v stredu odvysielal šiestu časť cyklu a uzavrel tým jeho prvú etapu.

Juraj Jakubisko v dokumente, ktorý vznikol v rámci cyklu Slovenské kino a zaoberá sa sexom a erotikou v tunajšej kinematografii.
Juraj Jakubisko v dokumente, ktorý vznikol v rámci cyklu Slovenské kino a zaoberá sa sexom a erotikou v tunajšej kinematografii.
Autor:

Keď rozpráva Juraj Jakubisko, je to farbisté ako jeho filmy. Človeka to vtiahne, i keď si povie, že to farbisté musí byť prifarbené. Platí to aj pre režisérovo spomínanie na svoj rodný Kojšov, ktoré ukázal režisér Peter Kerekes v dokumente Slovenská krčma.

Nechal rozprávať Jakubiska, ktorý líči, že keď Nemci podpálili kojšovskú krčmu, strecha sa jej vzniesla ako balón a pristála na stráni. Vzápätí sa k tej istej udalosti vyjadrí jeden z pamätníkov, a strecha odrazu nelieta. Je to pekná ukážka Jakubiskovho rozprávačského rozletu, ktorá zároveň informuje, ako svoje spomienky, vlastné verzie zažitého a odpozorovaného, prenášal do filmov. Pre jeho tvorbu zohrávali podnety z detstva a mladosti dôležitú úlohu. No a tento dokument to pripomína spôsobom, ktorý nie je „suchopárny“. O krčmách, baroch, alkohole a tvorbe v ňom vypovedajú aj Juraj Herz, Lubor Dohnal či Dušan Hanák.

Už samotný výber tém odráža snahu pozrieť sa na dejiny slovenskej kinematografie inak ako cez chronologické mapovanie, keď sa jeden diel zaoberá jedným ohraničeným obdobím a jeho najvýraznejšími tvorcami. Cyklus Slovenské kino ukazuje odlišnú, ale stále funkčnú cestu. Okrem krčmy sa v ňom objavili aj témy Jánošík, slovenskí kameramani, partizáni, princezné alebo sex a erotika v tunajších snímkach. Každú z nich spracoval iný režisér, takže majú rozmanité rukopisy, hoci nie všetkým autorom sa podarilo snahu o nápadité a neformálne rozprávanie vyvážiť informačnou hodnotou.

Jeden z najvydarenejších príspevkov v cykle je však dokument Roberta Kirchhoffa Duch v stroji, ktorý je venovaný práci kameramanov. Tých, ktorí viedli pohľady divákov vo filmoch ako Boxer a smrť, Slnko v sieti, Drak sa vracia, Kristove roky, Slávnosť v botanickej záhrade, Ružové sny či Neha. Dokument „moderuje“ kameraman Juraj Chlpík, ktorý robí rozhovory so svojimi staršími kolegami a berie ich na miesta, kde kedysi nakrúcali najlepšie filmy slovenskej kinematografie. Igor Luther, ktorý sa presadil aj v zahraničí, spomína na Jakubiska a hovorí, že farba mu na rozdiel od čiernobieleho filmu nedovoľuje utopiť postavy v tieni, s čím nie je spokojný. Tibor Biath má zase nakrútiť scénu zápasu z 50 rokov starého filmu Boxer a smrť, akurát má tentoraz v ruke malý mobilný telefón. A do hry Kirchhoffa s Chlpíkom sa s vervou zapája aj Stanislav Szomolányi. Tento dokument však ponúka ešte drobnosti navyše. To keď sa skončí „oficiálna“ časť záberu, Chlpík kráča do diaľky s Dodom Šimončičom a už akoby súkromne mu vraví, že reklamy sú pre neho tréning: „Hovorím tomu, že si chodím zabehať.“

V budúcom roku majú podľa Rozhlasu a televízie Slovenska vzniknúť na základe zmluvy so štátom ďalšie štyri časti cyklu Slovenské kino.

Súvisiace články:

Darlene Cates

Zomrela herečka Darlene Cates, známa z filmu Čo žerie Gilberta Grapea

29.03.2017 13:02

Americká herečka Darlene Cates zomrela v nedeľu 26. marca vo veku 69 rokov.

Slnko v sieti

Videli ste dobrý slovenský dokument? Hlasujte zaň

29.03.2017 12:00

Filmovú cenu Slnko v sieti môžu po prvýkrát udeliť aj diváci, hlasovať za jeden z dvadsiatich filmov môžete ešte do piatka 31. marca na webstránke Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Panelák

Andy Kraus o Paneláku: Staré chyby nezopakujeme

29.03.2017 09:00

Takmer po dvojročnej prestávke sa v stredu o 20.35 na obrazovky JOJ-ky vracia Panelák.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.