O kinematografii cez uši v relácii Kino - Ucho

Dejiny kinematografie bez obrazu? Na Rádiu Devín v novom 8-dielnom cykle Kino - Ucho toto zvláštne spojenie funguje celkom dobre. Prvý diel náučnej a zároveň celkom neformálnej rozhlasovej série v réžii Róberta Horňáka odvysielala RTVS vo štvrtok po desiatej hodine doobeda. V repríze odznie o dva týždne vo štvrtok o 21.30, na nový diel sa potom poslucháči môžu tešiť opäť o mesiac.

Kino – Ucho je určené predovšetkým mladému poslucháčovi, fakty a najmä zaujímavosti, ktoré v ňom odznejú, však iste zaujmú aj staršieho diváka, či dokonca niekoho, kto sa kinematografiou hlbšie zaoberá. Prvý diel začal, tak ako sa patrí, od začiatku, a teda priblížil peripetie, s ktorými sa museli boriť filmári priekopníci. Nie formou „suchého“ rozprávania, ale akejsi živej inscenácie – v cykle účinkujú herci Zuzana Kronerová, Pavol Plevčík, Přemek Boublík a Alena Horňáková.

Poslucháč sa tak napríklad dozvedel, že kino bolo spočiatku skôr jarmočnou zábavou pre robotnícku triedu, ktorá nemala na návštevu divadla, ako odrazom lukratívneho sveta bohatých a slávnych. Aj to, že Hollywood za svoju slávu vďačí najmä priaznivému kalifornskému počasiu – prvé filmové materiály si totiž vyžadovali priam vynikajúce poveternostné podmienky a tak v takom New Yorku štúdiá nikdy nedobehli nepretržitú produkciu slnečného Západného pobrežia.

Okrem legendárnych zahraničných postáv filmovej histórie, ako bol prvý filmový „kúzelník“ Georges Méli?s, všestranný vynálezca Thomas Edison či hviezda nemého filmu Charlie Chaplin, majú svoje miesto v cykle Kino – Ucho aj priekopníci z našich končín. V tej prvej epizóde to bol napríklad český režisér Gustav Machatý s jeho pikantnými snímkami Erotikon či Extase, zaujímavou výpoveďou dávnych čias boli aj novinové úryvky z miestnych periodík, ktoré informovali o prvých bratislavských premietaniach aj ich dnes už len ťažko uveriteľnej ľudovej cene. A aby v relácii Kino – Ucho bola aj niečo naozaj výhradne pre ucho, odznie v ňom vždy aj niekoľko známych filmových skladieb.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Ďalšie články
Zuzana Fialová a Milan Lasica

Seriál Kriminálka Staré Mesto opäť ocenili v Moskve

22.04.2014 16:00

Šesťdielny česko-slovenský seriál Kriminálka Staré Mesto 2 (2013) uspel v medzinárodnom prostredí. Špeciálnu cenu na žánrovom festivale v Moskve získal aj minulý rok.

Cannes filmový festival

V Cannes sa zídu silné mená, Gosling ukáže debut

22.04.2014 14:00

David Cronenberg, bratia Dardenneovci, Jean-Luc Godard, Ken Loach či Tommy Lee Jones - to je iba niekoľko z hviezdnych mien, ktoré sa budú uchádzať o Zlatú palmu.

Čierna Venuša, film

Kechiche nemá iba Život Adele

22.04.2014 12:00

Jeho tvorba sa na plátnach slovenských kín neobjavuje často, čo je o dôvod viac, prečo navštíviť profilovú prehliadku, ktorá ponúkne štyri Kechichove filmy.

IMAX

Do Bratislavy sa už o rok vráti IMAX

22.04.2014 09:00

Uplynulo už osem rokov, odkedy sa diváci rozlúčili s jedinou slovenskou kinosálou, ktorá premietala snímky pomocou technológie IMAX. Teraz sa IMAX vracia.

Ľudia odporúčajú