Prepadák John Carter stál šéfa Disneyho štúdií miesto

Dvaapolročné obdobie vo funkcii šéfa filmových štúdií spoločnosti Walt Disney & Co. sa pre Richa Rossa skončilo veľkým fiaskom. Poslednou kvapkou do mora neúspechov bývalého riaditeľa televíznej divízie Disney Channel bol prepadák roka John Carter: Medzi dvoma svetmi, ktorý je po prvom štvrťroku v celosvetovej kinodistribúcii v strate 200 miliónov dolárov (po prepočte zhruba 151,6 milióna eur). Ross zo svojej funkcie odstúpil, keďže podľa vlastných slov už sám neverí, že je pre tento kľúčový post ten pravý.

Záber z filmu John Carter: Medzi dvoma svetmi.
Záber z filmu John Carter: Medzi dvoma svetmi.
Autor: Disney Studios

Akčné fantasy John Carter: Medzi dvoma svetmi sa spočiatku zdalo byť nádejným projektom. Disneyho štúdiá pod Rossovým velením do neho zainvestovali sumou 250 miliónov dolárov (189,5 mil. eur), čo odôvodnili víziou, že by z námetu mohla vzniknúť ambiciózna trilógia. Krátko po premiére sa však film ukázal byť po finančnej stránke hotovou katastrofou – podľa pozorovateľov dokonca azda najväčšou v dejinách hollywoodskej kinematografie. O trilógii už nemôže byť ani reč.

Nešlo však o Rossov jediný prešľap, vlani už prerobil na animovanom filme Mama medzi Marťanmi, ktorý stál štúdiá bolestných 150 miliónov dolárov (viac ako 113,7 mil. eur). Rodinná snímka, ktorú kritizovali za chabý dej, neatraktívne postavy a dokonca aj podpriemerné animácie, napokon nezarobila ani tretinu zo svojich nákladov.

Rich Ross nastúpil do spoločnosti Disney v roku 1996 ako programový riaditeľ káblovej televízie Disney Channel, po ôsmich rokoch sa stal vedúcim televízie. Šéf Disneyho spoločnosti Bob Iger ho vybral ako náhradu za dlhoročnú hlavu filmovej divízie Dicka Cooka pre jeho pracovné úspechy, tie sa mu však na novom mieste zopakovať nepodarilo. Kto Rossa vo vedení štúdií nahradí, zatiaľ nie je známe.

Ďalšie články
Ladislav Ballek

RTVS si uctí pamiatku Ladislava Balleka

16.04.2014 12:04

Spisovateľ a bývalý veľvyslanec v Českej republike Ladislav Ballek zomrel v utorok 15. apríla vo veku 73 rokov. RTVS si ho v stredu uctí mimoriadnym vysielaním na Dvojke.

Slovensko 2.0

Recenzia: Desať dôkazov, že slovenský film žije

14.04.2014 16:26

Poviedkový film by mal dávať zmysel ako celok a zároveň by mali byť schopné samostatne obstáť aj jeho jednotlivé časti. V prípade projektu Slovensko 2.0 je táto úloha splnená.

Francis Ford Coppola

Krstný otec filmu

12.04.2014 05:00

Za Francisa Forda Coppolu hovoria jeho snímky ako Krstný otec či Dracula. Päťnásobný držiteľ Oscara s povesťou filmového virtuóza oslávil 7. apríla 75 rokov.

Slovensko 2.0

Do kín prišla originálna mozaika o slovenskej realite

11.04.2014 16:00

Ako by ste mimozemšťanovi za desať minút vysvetlili, čo je to Slovensko? Netrápte sa. Vás sa táto neľahká úloha týka len v čisto hypotetickej rovine.

Ľudia odporúčajú