Recenzia: Nebojte sa Hobita

Podľa vzoru to najlepšie až na záver prišiel do kín medzi poslednými premiérami tohto roku aj dlhoočakávaný Hobit. Teda, presnejšie povedané, jeho prvá, bezmála trojhodinová časť s podtitulom Neočakávaná cesta.

17.12.2012 09:00
38-hobit hobit Foto:
Hobit Bilbo sa stane hrdinom proti svojej vôli. Od jeho pomoci závisí osud hrdého národa trpaslíkov.
debata (1)

Po ohlasoch zahraničných recenzentov, ktorí filmu vyčítajú neznesiteľne pomalé tempo či prehnaný vizuálny perfekcionizmus, si naň môžu od štvrtka urobiť svoj názor aj slovenskí diváci. A hoci si možno chvíľami povzdychnú, že po dekáde veľkých očakávaní dúfali v čosi viac, naozaj ich zrejme dopáli len jediné. Fakt, že si na pokračovanie Bilbových dobrodružstiev budú musieť počkať ďalší rok… a potom ešte jeden…

Naspäť v Stredozemi
Radosť z návratu. Prichádza už s prvými tónmi známych melódií, prvými panoramatickými obrazmi čarovnej Stredozeme, prvými krokmi chlpatých a prerastených nôh hobita Bilba na ceste za najväčším dobrodružstvom jeho života. Mladý hobit má síce vďaka mimoriadnym predkom všetky predpoklady prekonať stereotypy svojej rasy, v teple a pohodlí útulného domčeka sa mu však posedáva až pridobre. Čarodejník Gandalf je napriek tomu presvedčený, že sa v malom samoľúbom tvorovi ukrýva skutočný hrdina a práve toho potrebuje ako soľ výprava trpaslíkov na čele s neoficiálnym kráľom Thorinom. Žijú v exile, odkedy nekonečné bohatstvo ich baníckeho sídla Erebor prilákalo ohnivého draka Smauga, ktorému sa odtiaľ už nikam nechce. Podľa znamení však prišiel čas na návrat trpaslíkov…

Hoci to znie ako rozprávka pre malých a hádam len o kúsok väčších (knižná predloha ňou viac-menej aj je), Hobit Petra Jacksona sa po trochu natiahnutom, no nie nezáživnom štarte dostáva aj do temnejších a akčných polôh. Azda len nie až takých strhujúcich (a logicky, už ani takých prekvapujúcich) ako v prípade Pána prsteňov, porovnávaniu s ktorým Hobit iste neunikne. V praxi sa však o žiaden únik ani nepokúša – a bolo by naozaj hlúpe, ak by to robil. Pán prsteňov je mu predsa tou najlepšou reklamou. Na trilógiu ovenčenú 17 Oscarmi odkazuje priamo nadväzujúcimi scénami, ako aj obrazmi, ktoré obdobné výjavy z predchádzajúcich filmov len evokujú . Ale najmä atmosférou, pre ktorú si diváci filmy azda zamilovali zo všetkého najviac.

Hádanky v tme
Hoci to Jacksonovi po zhliadnutom výsledku len ťažko vyčítať, pravda je, že sa s knižnou predlohou porátal trochu zvláštnym spôsobom. Kým v prípade Pána prsteňov aj napriek štedrej minutáži musel nutne mnohé vypustiť, pri adaptácii ani nie tristostranového Hobita si, naopak, vypomohol určitým nadstavovaním. Niektoré menšie postavy získali väčší priestor, okamihy, ktoré v knihe zaberú sotva dva riadky, odrazu trvajú 15 minút a tak ďalej…

Naozaj nebolo možné zhmotniť Hobita na plátne aj bez všetkej tej „omáčky“? Potrebuje si MGM rany z finančného prepadu prelepiť troma trhákmi, ktoré budú prinášať stabilné zisky najmenej do roku 2015? Jackson našťastie diváka pred pochmúrnymi úvahami nad zmyslom trilógie chráni svojím talentom. Schopnosťou urobiť to všetko tak pútavo, esteticky a srdečne, aby na odpovediach na uvedené otázky vlastne ani nezáležalo. Pomáhajú mu v tom aj skvelí herci, o ktorých opäť nemal núdzu. Predovšetkým Martin Freeman v úlohe Bilba. Jackson bol vraj od počiatku rozhodnutý, že s nikým iným film ani nenakrúti, a inštinkt ho nesklamal. Poteší aj opakovaná prítomnosť Cate Blanchett, Iana McKellena, Huga Weavinga, ale aj Andyho Serkisa, ktorý sa opäť ukryl pod modrastú kožu Gluma. Scéna „hádaniek v tme“ patrí vo filme k tým najlepším.

HFR3D len vo vybraných kinách
Hoci pri recenzovaní Hobita nemožno obísť jeho vizuálnu podobu, pravda je, že autorka tohto textu mala možnosť vidieť snímku len v klasickom 2D formáte. Ten bol, ako inak, úchvatný a dokonalý. Mnohí však iste sú v súvislosti s Hobitom v očakávaní tiež pre Jacksonov prísľub, že bude nielen v 3D, ale aj špeciálnej HFR3D verzii. Tá na zrak diváka chrlí zábery až dvojnásobnou rýchlosťou. Novinku si však neužije každý. Na Slovensku ju technologicky utiahne len 13 kín, prekvapujúco ani jedno z nich nie je v hlavnom meste. Zvedavosť si môžu, naopak, uspokojiť diváci v Košiciach, Trenčíne, Trnave, Martine, Skalici, Dunajskej Strede a niekoľkých ďalších slovenských mestách.

Či v 2D, 3D či HFR3D, Neočakávaná cesta je dobrý začiatok skvelého príbehu. Strach netreba mať ani z premrštenej dĺžky. Je vyplnená naozaj príjemnou zábavou. Povedzme si však na rovinu, že nad všetkými Jacksonmi, Freemanmi či Serkinsmi má na tom zásluhu najmä skvelý J. R. R.Tolkien.

**Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Hobit: Neočakávaná cesta / Nový Zéland, USA, Veľká Británia 2012 / scenár: Philippa Boyens, Fran Walsh, Peter Jackson, Guillermo del Toro / hudba: Howard Shore / hrajú: Martin Freeman, Cate Blanchett, Ian McKellen, Richard Armitage, Hugo Weaving, Andy Serkis, Christopher Lee a ďalší / dátum slovenskej kinopremiéry: 13. december

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba