Víťazi Slovak Press Photo 2013 sú známi

Druhý ročník cien reportážnej a dokumentárnej fotografie Slovak Press Photo odhalil mená svojich víťazov v stredu doobeda.

23.10.2013 14:39
debata (3)
Cena za celoživotné dielo: Drahotín Šulla Foto: Drahotín Šulla
celozivotne Cena za celoživotné dielo: Drahotín Šulla

V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave vyhlásili včera podvečer výsledky 2. ročníka súťaže Slovak Press Photo. Grand Prix získal Milan Illík za fotografiu zo série Crew Tweens. Spolu so sklenenou plastikou z ateliéru Pala Macha si odniesol aj finančnú odmenu dvetisíc eur. Za sériu fotografií Crew Teens získal aj 1. miesto v kategórii Každodenný život. „Táto fotografia mimoriadne a príjemne prekvapila. Naše rozhodnutie podložila obrazovými kvalitami a premýšľaním, čo sa v jej mnohých plánoch odohráva. Napokon bola aj súčasťou veľmi silného príbehu, ktorý bol predvčerom ocenený 1. cenou v kategórii Umenie na Czech Press Photo. Aj to nám potvrdilo, že naše rozhodovanie sa azda uberalo správnou cestou,“ povedal člen medzinárodnej poroty Roman Vondrous.

Víťaza vyberali porotcovia spomedzi 797 fotografií od 139 autorov. A čím Fotografia roka oslovila porotcov? „Cítiť z nej bezstarostný život dnešnej mládeže, ktorá si užíva a dôležité problémy prenecháva na rodičov alebo iných ľudí. Súčasná doba je neľahká, no mladých na fotografii sa akoby nedotýka. Je tam paralela oddelenosti medzi chlapcami na ľavej a dievčatami na pravej strane, pekné protisvetlo a v popredí ešte psík, ktorý ich sleduje. Veľa plánov vyvoláva veľa otázok a výsledný súbor to vlastne spája a vysvetľuje, prečo to vlastne autor chcel ukázať,“ pokračoval Roman Vondrous. Fotograf, ktorý tento rok získal 1. cenu v kategórii Šport v najprestížnejšej súťaži novinárskej fotografie World Press Photo.

Medzinárodná porota, ktorá pracovala v zložení Alan Hyža, Jan Šibík, Roman Vondrous, Jana Hojstričová a Jindřich Štreit, bola sklamaná fotografiami súťažiacimi v kategóriách Aktualita, Reportáž či Svet umenia a šoubiznisu. Samostatným fotografiám v nich neudelila žiadnu cenu. „Nenašli sme toľko zaujímavých fotografií, ktoré by nás zaujali obrazovo aj svojou zásadnou správou. Boli tu síce povodne, ale nie také obrovské ako v Česku. Nebola tu žiadna katastrofa, chvalabohu, ale práve na to zásadné, čo sa minulý rok na Slovensku dialo, sa téma Aktualita vzťahuje. Keď sme aj niečo našli, nepresvedčilo nás to obrazovo,“ vysvetlil Roman Vondrous. „Kompletná súťaž bola super a mala by byť do ďalších ročníkov motiváciou pre fotografov, aby sa na bežné spravodajské udalosti dívali výtvarným pohľadom, ktorý na seba upozorní,“ dodal Vondrous.

V oveľa lepšom svetle vyzneli kategórie Portrét, Životné prostredie či Každodenný život. Fotografie Andreja Lojana Ústav pre duševne chorých Bojková zvíťazili v kategórii Každodenný život. Fotografia Každý môže byť hrdinom vyniesla Tomášovi Halászovi 1. miesto v kategórii Portrét. Zuzana Horváthová získala za fotografiu Hry žralokov čiernohrotých 1. miesto v kategórii Životné prostredie.

Cenu na celoživotné dielo udelila porota Drahomírovi Šullovi za celoživotný autorský prínos slovenskej fotožurnalistike z pozície fotografa, historika, teoretika a publicistu. O Cene diváka rozhodnú návštevníci výstavy Slovak Press Photo, ktorá je odo dneška v priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy. Predstavuje to najlepšie z 2. ročníka súťaže Slovak Press Photo a potrvá do 27. novembra.

Víťazi v jednotlivých kategóriach:

Grand Prix
Milan Illík – Crew teens 2010 – 2013 (zo série)

Grand Prix: Milan Illík, Crew Teens Foto: Milan Illík
Crew Teens, Bratislava 23.6.2011. Foto Milan Illik Grand Prix: Milan Illík, Crew Teens

Aktualita
1. miesto: Michal Svítok – Prílet špeciálu s pozostatkami vojaka zavraždeného v Afganistane (zo série).
2. miesto: Boris Németh – Z rozvodneného Dunaja sa stala atrakcia (zo série).
3. miesto: Jozef Jakubčo – Zeman na hrad (zo série).

1. miesto v kategórii Aktualita: Michal Svítok,... Foto: Michal Svítok
slovak press photo 1. miesto v kategórii Aktualita: Michal Svítok, Prílet špeciálu s pozostatkami vojaka zavraždeného v Afganistane (zo série fotografií)
3. miesto v kategórii Aktualita: Jozef Jakubčo,... Foto: Jozef Jakubčo
akt 3 3. miesto v kategórii Aktualita: Jozef Jakubčo, Zeman na hrad (séria fotografií)

Reportáž
1. miesto: neudelené
2. miesto: Michal Burza – Spaľovňa (zo série).
3. miesto: Boris Németh – Relikvie dona Bosca (zo série).

2. miesto v kategórii Reportáž: Michal Burza,... Foto: Michal Burza
reportaz 2. miesto v kategórii Reportáž: Michal Burza, Spalovňa (zo série fotografií)

Každodenný život
1. miesto: Andrej Lojan – Ústav pre duševne chorých Bojková (samostatná fotografia).
1. miesto: Milan IIík – Crew Teens 2010 – 2013 (zo série).
2. miesto: Peter Korček – Zlaté – Red – Piesky (zo série).
3. miesto: Michal Šebeňa – Christmas Eve – Štedrý večer (zo série).
Čestné uznanie: Zuzana Halánová a Daniel Laurinc – Vždy budeš moje dieťa (zo série).
Čestné uznanie: Jakub Kratochvíl – Púť v Uhornej (zo série).

1. miesto v kategórii Každodenný život: Andrej... Foto: Andrej Lojan
kazdodenny 1. miesto v kategórii Každodenný život: Andrej Lojan, Ústav pre duševne chorých Bojková

Portrét
1. miesto: Maňo Štrauch – Harley-Davidson Guys without a Bike (zo série).
2. miesto: Zuzana Halánová a Daniel Laurinc – 15 minút (zo série). / Súbor vznikol v Centre testovania a liečenia HIV v Keni.
3. miesto: Jakub Čajko – After That (zo série).

1. miesto v kategórii Portrét: Mano Strauch,... Foto: Mano Strauch
portret 1.m 1. miesto v kategórii Portrét: Mano Strauch, Harley Davidson Guys without the Bike (zo série fotografií)

Šport
1. miesto: Braňo Molnár – Paráda od Petra Čonku (samostatná fotografia).
2. miesto: Miroslav Bartánus – Michal Miklík 19 (samostatná fotografia).
3. miesto: Dušan Dukát – Svetový pohár vo vodnom slalome, Čunovo 2013 (samostatná fotografia).

1. miesto v kategórii Šport: Braňo Molnár,... Foto: Braňo Molnár
sport 1. miesto v kategórii Šport: Braňo Molnár, Paráda od Petra Čonku

Životné prostredie
1. miesto: Peter Korček – Bratislava Green City (zo série).
2. miesto: Michal Smrčok – Povodne 2013 (zo série).

1. miesto v kategórii Životné prostredie: Peter... Foto: Peter Korček
zivotne 1. miesto v kategórii Životné prostredie: Peter Korček, Bratislava Green City (zo série fotografií)

Umenie a svet šoubiznisu
1. miesto: Michal Burza – Marína (zo série).
2. miesto: Michal Burza – Miss (zo série).
3. miesto: Jozef Jakubčo – Argolla 5. element (zo série).

1. miesto v kategórii Umenie a svet šoubiznisu:... Foto: Michal Burza
svet umenia 1 1. miesto v kategórii Umenie a svet šoubiznisu: Michal Burza, Marína (zo série fotografií)

Grant Bratislavy
Martina Šimkovičová – Pohľad od Hainburgu (zo série)

Grant Bratislavy: Martina Šimovičová, Pohľad od... Foto: Martina Šimkovičová
grant Grant Bratislavy: Martina Šimovičová, Pohľad od Hainburgu (zo série fotografií)

Mladí fotografi do 25 rokov a študenti žurnalistiky
1. miesto: Borislav Bunčák – Rodina v sociálnej ubytovni – Modrý dom (zo série).
2. miesto: Tomáš Manina – Rekonštrukcia a premeny hlavného mesta (zo série).
3. miesto: Peter Kováč – Biela sobota (zo série).

1. miesto v kategórii Mladí fotografi do 25... Foto: Branislav Bunčák
mladi 1. miesto v kategórii Mladí fotografi do 25 rokov: Branislav Bunčák, Rodina v sociálnej ubytovni – Modrý dom (zo série fotografií)
Víťazi Slovak Press Photo 2013

Víťazné fotografie druhého ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo.