Super ženy dorazili do Bratislavy

Výstava fotografií po prvý raz predstavuje verejnosti ženy reprezentujúce ženské mimovládne organizácie a užitočné veci, ktoré pre ženy a spoločnosť urobili za 20 rokov svojho pôsobenia.

02.11.2009 17:26
Tlačová konferencia k projektu Super ženy. Foto:
Tlačová konferencia k projektu Super ženy.
debata

Superženy nie sú komiksové postavičky, ale skutočné bytosti, majú však moc ovplyvniť demokraciu na Slovensku. Takto uviedla výstavu Superman bol len jeden, superžien je veľa, riaditeľka Slovensko-českého ženského fondu Viera Klementová. Výstava zobrazujúca 25 žien zo 14 mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú pomoci ženám na mnohých spoločenských platformách po Nitre, Banskej Bystrici a Prešove zavítala aj do Bratislavy. „Projektom Superženy si chceme pripomenúť úspechy, ktoré ženské organizácie dosiahli na Slovensku za dvadsať rokov svojho pôsobenia,“ povedala Viera Klementová a pokračovala: „V dňoch 2. – 9. novembra bude v bratislavskom Auparku prebiehať jedinečná výstava fotografií, na ktorých je zachytených práve týchto 25 výnimočných ži­en.“

Medzi najväčšie úspechy týchto organizácií určite patrí odtabuizovanie témy násilia páchaného na ženách a presadzovanie zákonov na pomoc ženám. Aktivistky však otvorili aj mnohé iné témy. Aj vďaka ich práci majú ženy a páry stále prístup k možnostiam plánovaného rodičovstva. Zásluhou ženských organizácií vznikla u nás slovenská expertíza v oblasti rodovej rovnosti. A to je len zlomok činností, ktoré organizácie zastrešujú. Medzi Super ženy sa dostali napríklad Romana Schlesinger, Jana Cviková, Jana Juráňová, Zuzana Kiczková, Eva Sopková, Dušana Karlovská, Nicole Fuchsová a mnohé ďalšie.

Jednou z výrazných osobností medzi Super ženami je aj Oľga Pietruchová z OZ Možnosť voľby. „Primárnou oblasťou, ktorej sa venujem, sú reprodukčné práva žien a stále živá diskusia interupcií a práva ženy na vlastné rozhodnutie. Za náš najväčší úspech považujem to, že sa nám podarilo ubrániť súčasný stav, pred obrovskými tlakmi zo stany skupín, ktoré majú silný vplyv v spoločnosti. Ženy stále môžu rozhodovať o svojom živote a o svojom tele. Ľudské práva žien nešli tým smerom, ako napríklad v Poľsku ale zostali sme súčasťou liberálnej Európy.“

Ďalšou Super ženou je napríklad aj Hana Fábry, ktorá už roky bojuje za práva lesieb. „Keď som začínala s projektami pre lesbické ženy, boli na okraji spoločnosti a nemohli byť samé sebou. Keďže sa s týmito ženami stretávam denne, môžem povedať, že čas, ktorý ubehne od momentu, kedy sa na naše združenie nakontaktujú až po moment ich vnútorného oslobodenia, je čoraz kratší a toto obdobie prežívajú čoraz jednoduchšie.“

debata chyba