Keď budúcnosť stráca jasný cieľ

Hodiny, ktoré neprezrádzajú čas. Predpovede veštkyne, pretavené do farieb. Oblečenie, ktorého každučký otvor je zašitý.

Tieto aj ďalšie diela rozprávajú o budúcnosti, ktorá stratila jasný cieľ. Aj o viere a nádeji, ale tiež o skepse a frustrácii súčasníka. Na výstave s názvom O strachu, čo príde, ktorú v utorok otvorili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, provokujú otázkami.

„Prežívanie súčasnosti je rozdelené na rovinu praktického obstarávania v zmysle zamestnania a duchovného prežívania v podobe intímneho vzťahu k predstave o budúcnosti,“ hovorí kurátor Jakub Král. Podľa neho viera v pokrokovú bucúcnosť už nie je kolektívna, ale skrz-naskrz individuálna záležitosť.

Matouš Lipus: Noc
Matouš Lipus: Noc
Autor: ONDREJ RYCHNAVSKÝ

„Východiskom pri tvorbe koncepcie výstavy bola literatúra východo- a stredoeurópskych autorov – ako napríklad chorvátskeho filozofa Borisa Budena, ktorí sa vyrovnávali so situáciou v postkomunis­tických krajinách po páde veľkých ideológií a industriálnej moderny. Súčasnosť je roztrieštená a neexistuje cieľ, ku ktorému by mohla spoločnosť smerovať,“ vysvetľuje kurátor. Obrazy, plastiky, fotografie, inštalácie, objekty… Výstava predstavuje najrôznejšie médiá, ktoré využívali a s ktorými pracujú slovenskí a českí výtvarníci niekoľkých generácií. Od slovenských konceptualistov šesťdesiatych rokov ako Stano Filko, Rudolf Sikora či Peter Bartoš, cez staršiu strednú generáciu ako Jiří Kovanda a Antonín Střížek i mladšiu strednú generáciu, reprezentovanú dielami Jany Kapelovej, Matěja Smetanu či Svätopluka Mikytu až po najmladších ako Tomáš Kajánek a Matouš Lipus.

Výstavu otvára Střížkov obraz Mácha, romantický pohľad postavy rebelujúceho básnika do široko otvorenej krajiny. Môže vyvolávať predstavu melancholického ohliadnutia sa a zamyslenia, ale zároveň aj očakávania nových horizontov. Záverečný akord tvorí projekt Zdieľané sny Vladimíra Havlíka – na „staromódnych“ čiernych školských tabuliach svietia kostrbatým písmom zapísané citáty o snoch. Nechýba ani krieda, špongia a vedro s vodou, odkazujúce na proces vzniku. „Prostredníctvom snov môže dochádzať k expozícii nášho strachu a frustrácie, ktoré sme už dávno prestali bezprostredne vnímať,“ pokračuje Jakub Král.

Dômyselné architektonické riešenie výstavy vedie návštevníka „labyrintom“ oblúkov. Za každým zúžením, ohlasovaným sololitovými pásmi aj kumuláciou vystavených diel, ho čaká „neznámo“. Len čo jednu „tajničku“ vyrieši, vynorí sa ďalšia. „S architektom Matějom Smrkovským sme vytvorili choreografiu pohybu v priestore, ktorá má diváka zneistiť. Nevie, čo môže v novom priestore očakávať a každé zúženie jeho pohyb celkom prirodzene vtiahne ďalej,“ pripomína kurátor.

Inštalovaná expozícia nerozpráva príbeh, skor formou voľnej vizuálnej eseje nasvecuje rôzne témy, súvisiace so strachom, nádejou, skepsou či vierou v (lepšiu?) budúcnosť. „Pri esejistickom texte, či už náučnom, vedeckom alebo umeleckom, je interpretácia vždy na čitateľovi. A podobne to funguje aj na tejto výstave. Návštevník, ktorému predkladá určitý typ vizuality, s ním pracuje podobne, ako keď číta text,“ vysvetľuje Jakub Král.

Jeho ambíciou nebolo „intelektualizovať alebo teoretizovať“. Pri výbere autorov i diel sa riadil asociáciami a intuitívnymi pocitmi. Vyplývajú z toho aj nároky na diváka. Neponúka mu odpovede, žiada skôr jeho aktívnu účasť – aby sám v sebe hľadal osobné postoje, vlastné situácie aj interpretácie. Aby sa s myšlienkami vystavených diel konfrontoval – stotožnil, alebo polemizoval.

Podnetná výstava O strachu, čo príde bude vo Východoslovenskej galérii v Košiciach do 21. mája.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Alexandra Barth

Alexandra Barth pozýva na výlet do sebaironickej všednosti

23.03.2017 09:00

Poriadok vecí je výstava veľkoformátových grafík Alexandry Barth a v bratislavskej galérii Kunstverein ju môžete stihnúť ešte do piatka 24. marca.

Bernie Wrightson

Zomrel tvorca hororových ilustrácií pre komiksy Bernie Wrightson

20.03.2017 12:13

Americký umelec Bernard Wrightson prehral 18. marca vo veku 68 rokov boj s rakovinou. Bol známy najmä hororovými ilustráciami komiksov spoločností Marvel a DC.

Andy Warhol

V Hongkongu vydražia Warholov portrét Mao Ce-tunga

18.03.2017 16:00

V hongkonskej pobočke aukčného domu Sotheby's budú 2. apríla dražiť portrét Maa od Andyho Warhola, ktorý patrí medzi najznámejšie obrazy 20. storočia.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.