V Hongkongu vydražia Warholov portrét Mao Ce-tunga

V hongkonskej pobočke aukčného domu Sotheby's budú 2. apríla dražiť portrét Maa od Andyho Warhola, ktorý patrí medzi najznámejšie obrazy 20. storočia.

Andy Warhol
Andy Warhol: Mao Ce-tung.
Autor: ,

Dielo v roku 2014 predali v aukčnej sieni v Londýne za 7,6 milióna libier, pričom súčasný vlastník ho ponúkol do aukcie v Hongkongu. Odborníci odhadujú, že by jeho predaj mohol vyniesť až 15 miliónov do­lárov (v prepoč­te takmer 14 miliónov eur).

Warhol začal svoju sériu sieťotlačových portrétov Mao Ce-tunga v roku 1972, keď sa vzťahy medzi Čínou a USA počas studenej vojny začali zlepšovať po návšteve amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu. Fotografia, ktorou sa umelec inšpiroval, bola na vnútornej obálke Malej červenej knihy – zbierky základných politických myšlienok a symbolu čínskeho komunizmu a propagandy. Séria portrétov komunistického vodcu neskôr viedla k takmer dvom stovkám ďalším portrétov podobných veľkostí a rozmerov, ktoré sa štýlom podobali Warholovým skorším portrétom Marilyn Monroe a Elvisa Presleyho zo 60. rokov. 

V roku 2013 počas prvej komplexnej výstavy Warholovho umenia v Číne Maove portréty nevystavili a čínske médiá sa zaoberali o­tázkou, či obrazy ukazovali rešpekt, alebo výsmech. Čínski investori však čoraz viac nakupujú západné umenie, pričom odborníci odhadujú, že tvoria asi pätinu všetkých kupcov umenia na svete.

Alexandra Barth

Alexandra Barth pozýva na výlet do sebaironickej všednosti

23.03.2017 09:00

Poriadok vecí je výstava veľkoformátových grafík Alexandry Barth a v bratislavskej galérii Kunstverein ju môžete stihnúť ešte do piatka 24. marca.

Bernie Wrightson

Zomrel tvorca hororových ilustrácií pre komiksy Bernie Wrightson

20.03.2017 12:13

Americký umelec Bernard Wrightson prehral 18. marca vo veku 68 rokov boj s rakovinou. Bol známy najmä hororovými ilustráciami komiksov spoločností Marvel a DC.

Matouš Lipus: Noc

Keď budúcnosť stráca jasný cieľ

19.03.2017 12:00

Hodiny, ktoré neprezrádzajú čas. Predpovede veštkyne, pretavené do farieb. Oblečenie, ktorého každučký otvor je zašitý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.