V Nitre sa v galérii poriadne zapotíte

Pripraviť sa, pozor, štart! Teraz čo najrýchlejšie bežte na výstavu s rovnakým názvom do Nitrianskej galérie. Po dobehnutí do cieľa síce nezískate olympijské zlato, ale ako odmena na vás čaká výnimočný umelecký zážitok.

40 sport v galerii 3X Krištof Kintera: Fatálny egoista č. 2, 2007
Krištof Kintera: Fatálny egoista č. 2, 2007
Autor: Kristína Zaťková

Výstava Pripraviť sa, pozor, štart! prezentuje šport ako širokospektrálny fenomén, na ktorý sa dá dívať z rôznych uhlov. Svoj pohľad naň nám tu ponúkajú slovenskí aj zahraniční umelci prostredníctvom všetkých dostupných médií od kresby, cez videoprojekciu, až po interaktívne inštalácie. Už len do 23. septembra tu svoju tvorbu predstavuje 23 umelcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska či Rakúska. V menoslove autorov sú aj výtvarníci ako Mária Čorejová, Peter Kalmus, Krištof Kintera, Svätopluk Mikyta alebo Jiří Surůvka. Podľa slov kurátora výstavy Omara Mirzu by bolo možné dať dokopy aj omnoho väčšie množstvo autorov, pretože výtvarníkov, ktorí sa venujú športovej tematike, je veľa, ale ich počet sa napokon znížil pre priestorové možnosti a pracovnú zaneprázdnenosť niektorých oslovených umelcov.

Futbal s lebkami
Pre ľahšiu orientáciu sú jednotlivé diela rozdelené do voľne pospájaných tematických okruhov. Nájdeme tu diela spoločensky kritické, ktoré sa snažia poukázať na nejaké konkrétne problémy dnešnej doby, ale aj také, čo pracujú s humorom a iróniou či priamo zapájajú diváka.

Do prvej kategórie patrí napríklad dielo Slovan, ktorého autorkami sú Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová. Obrovský bilbord, na ktorom vidíme hráčov Slovana zoradených v dresoch na štadióne, pripomína klasickú propagačnú fotografiu, rozdiel je v tom, že namiesto lôpt držia v rukách ľudské lebky. Ako pre Pravdu povedal kurátor výstavy Omar Mirza, toto dielo bolo pôvodne určené na výstavu finalistov súťaže Cena Oskára Čepana, ktorú v roku 2006 aj vyhralo. „Ide o ironické zhodnotenie súťaženia v umení, pretože kým v športe možno výkony objektívne zmerať a zhodnotiť, v umení ide vždy o subjektívny názor poroty alebo divákov. Zároveň poukazuje aj na temnejšie stránky športu, lebo ani tam to nie je vždy o fair play,“ dodal Mirza.

Ideológie v dresoch
Ďalšou rovinou, ktorou sa výstava zaoberá, je vnímanie športu ako pasívneho a aktívneho druhu zábavy. V galérii návštevník uvidí viacero videí, ktoré poukazujú na sledovanie športových prenosov v televízii, a zároveň dostane možnosť aktívne si zašportovať priamo vo výstavných priestoroch. Stretne sa tu aj s témami ako minulosť, pamäť, recyklácia, subjektívna skúsenosť či vytváranie nových súvislostí. Na niekoľkých dielach sa opakovane objavuje napríklad motív spartakiády či komunistickí a nacistickí vodcovia v športových dresoch.

Osobitnú pozornosť venovala galéria ľadovému hokeju, a keďže ide o najvýraznejší športový fenomén na Slovensku, zaplnili ním celú jednu miestnosť.

K výstave vyšiel dvojjazyčný (slovensko-anglický) dokumentačno-hravý katalóg v grafickom dizajne Mareka Kianičku a Martina Dernera.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
reprodukcie
Martin Augustin

Keď Augustín maľuje Peterajovu Baladu o poľných vtákoch

18.04.2015 05:00

V Slovenskom dome v Prahe sa vo štvrtok 23. apríla bude konať vernisáž výstavy so zaujímavým názvom Keď sa láska prespí s múdrosťou, narodí sa jej smútok.

Milton Greene Marilyn Monroe

Raritné fotografie Marilyn Monroe vystavia vo Vroclave

17.04.2015 09:00

Autorom fotiek je už zosnulý Milton H. Greene, ktorý bol priateľom filmovej hviezdy.

maliar, Martin Gerboc

Sladké témy nechám dekoratérom obývačiek

16.04.2015 14:00

Temné tóny a znepokojujúce výjavy jeho dekadentných obrazov patria k jedným zo svetlých príkladov toho, že slovenské výtvarné umenie dokáže osloviť aj za hranicami.

Jemen, Saná, výbuch, letecký náletm, letecký útok

Koalícia arabských štátov ukončila nálety v Jemene

21.04.2015 22:19

Koalícia arabských štátov vedená Saudskou Arábiou oznámila, že takmer po mesiaci náletov proti šiitským povstalcom v Jemene ukončenie vojenskej operácie.

Arsenij Jaceňuk, Ukrajina, premiér, tlačová konferencia

Kyjev sa obáva ruských útokov počas osláv konca vojny

21.04.2015 20:36

Desiatky tisícov príslušníkov ukrajinských bezpečnostných síl budú v máji dohliadať na bezpečnosť v čase osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny.

Váhostav, logo

Živnostníci nesúhlasia s prerušením reštrukturalizácie

21.04.2015 20:00

Vládou ohlásené prerušenie reštrukturalizácie Váhostavu nakoniec vôbec nemusí byť. Živnostníci si želajú, aby ozdravovanie pokračovalo.

mäso, mäsiarstvo, potreviny, obchod, kura

Salmonelovú kuracinu mali jesť deti aj penzisti

21.04.2015 20:00

V zozname odberateľov, ktorí si kúpili mrazené kuracie mäso nakazené salmonelózou, prevažujú reštaurácie, ale sú medzi nimi aj školy či jedáleň pre dôchodcov.