Recenzia: Žbirkova Empatia funguje

Miro Žbirka sólovo debutoval platňou Doktor sen v roku 1980. Aj po tridsiatich rokoch na scéne dokáže nahrať platňu, ktorá nie je zaseknutá v minulosti. Dokazuje to aj na albume Empatia. Poslucháčom sa ním pripomína po štyroch rokoch od svojej poslednej štúdiovej nahrávky Dúhy.

Miro Žbirka: Empatia
Miro Žbirka: Empatia

Pesničky na predchádzajúcej platni v produkcii Davida Kollera pôsobili na prvé počutie výraznejšie. Na novinke, ktorú okrem dvoch skladieb produkoval člen Žbirkovej kapely Aleš Zenkl, sa na rozdiel od predchádzajúcej platne nespieva len o láske a vzťahoch muža a ženy.

„Dám jediný tón / s viac už nič, Len pred ním sa skloň / ostatné znič, Nádherný chór / unisono, V tom duchu tvor / to je ono,“ spieva ironicky v skladbe Jediný tón, aktuálnej pesničke s takmer politickým podtónom. Na doby minulé spomína zase v skladbe Dávno, keď spieva: „Da da dávno / bol iný svet, Len jedna pravda / Několik vět, Za oknom šedá / chiméry, blud, Na to sa nedá / Hneď zabudnúť.“ Spevák tu šikovne kombinuje posolstvo o nebezpečnom sľubovaní raja s vyznaním lásky.

Okrem týchto dvoch piesní napísal Žbirka texty aj k ďalším piatim skladbám na albume, ďalšími prispeli Kamil Peteraj, Vlasta Brezovská alebo Jozef Urban. Žbirka je pri väčšine pesničiek aj autorom hudby. Výnimkou je coververzia hitu skupiny The Kinks I Need You a dve pesničky Janka Lehotského. Práve jeho Stratený sen ozdobený sláčikmi a klavírom patrí k najchytľavejším nahrávkam, ktoré sa vám „zaseknú“ v hlave. Takisto ako dueto s Magdalenou Šalamúnovou Tento song.

Hudobne platňa pripomína britské gitarovky, asi najvýraznejšie to počuť v bohatých aranžmánoch piesne Jesenný deň plný dymu. V skladbe Pár slov si zase Žbirka vystačí s akustickou gitarou a sláčikovým sprievodom. Žbirkova Empatia ponúka súčasný zvuk, je poprocková, ale nie jednoducho podliezavá či vypočítavá. Funguje aj bez toho.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Miro Žbirka: Empatia
Universal Music, 2009

Súvisiace články:

Věra Špinarová

Speváčka Věra Špinarová je v bezvedomí. Jej stav je veľmi vážny

23.03.2017 13:41, aktualizované: 13:58

Věra Špinarová leží v pražskej nemocnici vo veľmi vážnom stave. Speváčka skolabovala v stredu počas svojho koncertu v Čáslavi.

Janko Lehotský

Koncert ako pocta siedmim dekádam Janka Lehotského

22.03.2017 12:00

Spevák a hudobník Janko Lehotský slávi v apríli 70 rokov a priatelia mu pri tejto príležitosti zorganizovali veľký narodeninový koncert.

Tosca

Tosca a Jimmy Pé predvedú to najlepšie zo živej elektroniky

22.03.2017 09:00

Do Bratislavy po troch rokoch zavíta rakúske duo Tosca, ktorého tvorba pre mnohých zosobňuje to najlepšie, čo na medzinárodnej scéne vzniklo v rámci hudobného žánru downtempo.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.