Žbirka a Gombitová si na javisku stále pristanú

Miro Žbirka je na turné Road to Abbey Road s početnou "hudobnou družinou" a v utorok večer sa po koncertoch v Prahe a Ostrave konečne predviedol aj pred bratislavským publikom.

koncert, Miro Žbirka, Bratislava
Očakávaný koncert Mira Žbirku bol pre mnohých fanúšikov udalosťou roka.
Autor: ,

Na vypredanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu ho privítali nedočkaví fanúšikovia a tešili sa nielen naňho. Žbirka sa totiž postaral o návrat Mariky Gombitovej – speváčka bola jednou z jeho hostí. So svojou princeznou si na pódiu zaspieval po neuveriteľných tridsiatich piatich rokoch.

Hudobník avizoval turné už minulý rok počas krstu posledného albumu Miro. Vybral sa naň nielen predstaviť nové skladby, ale aj poodhaliť svoju cestu do londýnskych štúdií Abbey Road, kde nahrávali svetové legendy ako Beatles či Pink Floyd.

„Neboj sa, to je Bratislava, to sú kamoši,“ spomenul spevák, keď uvádzal na scénu speváčku Magdalenu Šalamounovou, a nemýlil sa. Publikum na hudobníka živo reagovalo, aj keď príležitostí zaspievať si obľúbené hity spolu s ním bolo tentoraz pomenej.

Žbirku sprevádzali jeho „starí známi“ – hudobníci z Čiech aj Británie. Za bicie si sadol Blair Cunningham, ktorý naberal skúsenosti s legendami ako Paul McCartney, Lionel Richie či Mick Jagger. Kapelu doplnili britskí gitaristi Rob Cass a Pearce MacIntyre, Honza Ponocný (gitara) a Aleš Zenkl (basgitara). Klávesy mal pod palcom Honza Horáček.

„Keby nebolo tejto pesničky, kopa vecí by sa nebola prihodila, otvorila mi dvere do Abbey Road,“ prezradil Miro Žbirka, keď odovzdal mikrofón hudobníkovi Robovi Cassovi. Ten odspieval beatlesovku Can’t Buy Me Love.

Cover verziami známych skladieb, medzi ktorými nechýbali hity Let it be či Hey Jude, vzdal Žbirka hold svojmu vzoru – kapele Beatles. Na časy najväčšej slávy so skupinou Modus si nostalgicky zaspomínal v duetách s Marikou Gombitovou. Na pódium prišla v záverečnej tretine koncertu a publikum ju privítalo ako starú známu. Skladby Nespáľme to krásne v nás a V slepých uličkách zneli v ich podaní rovnako ako v čase, keď vznikli. Dokonalá intonácia a oneskorená videoprojekcia mohli vzbudiť dojem, že išlo o playback.

Po spoločných skladbách sa spevák z pódia elegantne vytratil a nechal priestor Gombitovej. Javisko potemnelo, na obrazovke sa zjavila projekcia s antickými sochami a speváčka odspievala skladbu Koloseum. Ponurá melódia a expresívne bicie zahalili štadión zvláštnou, eklektickou tmou, akoby ho preniesli v čase o niekoľko dekád. Gombitová si získala emócie fanúšikov, bola najvýraznejším elementom večera. Bez veľkých gest suverénne zatienila exhibície ostatných hudobníkov.

Jedným zo Žbirkových vydarených prekvapení bola menej známa skladba All My Days z nového albumu Miro. Rytmická oddychovka nadobudla v predvedení „na živo“ expresívnejší tvar, prispeli k tomu výraznejšie gitary a do červena ladená projekcia.

„Kto siaha po hviezdach, ten musí skrotiť strach,“ ozvalo sa v úvode jemnej skladby Fair Play, ktorú napísal Miro Žbirka pre rovnomenný film pred dvomi rokmi a viacerým zaručene naskočili zimomriavky.

Okrem Roba Cassa si zaspieval aj textár Pete Brown, autor anglických textov na albume Miro. Jeho vystúpenie však pôsobilo ako vytrhnuté z kontextu, navyše trochu nudilo. Predviedol skladby kapely Cream. Žbirka si strihol pomerne nevýrazný duet Tento song s českou „superstáristkou“ Magdalenou Šalamounovou a fanúšikov obšťastnil aj hitom Čo bolí, to prebolí v duete s českou speváčkou Marthou. Dramaturgia koncertu však nebola najlepšie zvládnutá, menej by bolo viac. Negatívom bol aj neosobný priestor zimného štadióna. Kradol atmosféru.

Miro Žbirka dal priestor aj „riskantnejším“, menej známym piesňam, čo je sympatické, no namiesto „prerábok“ slávnych cudzích hitov mohol predstaviť viac autorských songov z jeho nového albumu. Štandardne odohraný koncert sa zaobišiel bez „waw“ efektov, mal však príliš naškrobený golier. Hudobníci pôsobili strohým dojmom, akoby sa nedokázali uvoľniť. Možno by ich lákalo odtrhnúť sa z reťaze o čosi viac, keby publikum pod pódiom nebolo usadené.

Turné Road to Abbey Road vyvrcholí vo štvrok koncertom v Košiciach.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Věra Špinarová

Zomrela speváčka Věra Špinarová

27.03.2017 09:05

Známa česká speváčka naposledy vydýchla v nedeľu vo veku 65 rokov v pražskej nemocnici v Motole.

Elton John

Tvrdohlavý klasik Elton Hercules John oslavuje 70 rokov

25.03.2017 16:00

Rozpoznateľný rukopis vzdorujúci aktuálnym trendom. Aj tak by sa dala popísať päťdesiatročná kariéra Eltona Johna, ktorý sa počas nej stihol vypracovať na jedného z najrešpektovanejších hudobníkov.

Gorillaz

Odkaz z virtuálneho sveta: Nový album Gorillaz vyjde v apríli

24.03.2017 14:00

Anglická kapela Gorillaz vydá 28. apríla album Humanz. Novinka bude obsahovať v základnej verzii 14 skladieb, deluxe edícia bude o päť piesní bohatšia.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.