Swans zahrajú v Tabačke. Prvý aj posledný raz?

Originálna americká rocková kapela Swans, ktorá sa preslávila svojimi hudobnými experimentmi, sa v koncertnej premiére predstaví na Slovensku.

Swans
Skupina Swans zahrá v Košiciach už dnes.
Autor:

V košickej Tabačke Kulturfabrik vystúpia už dnes. Začiatok koncertu, na ktorom zaspieva aj newyorská undergroundová šansonierka Little Annie, je naplánovaný na 20. h.

Swans sa sformovali okolo speváka a skladateľa Michaela Giru začiatkom 80. rokov a spolu s kapelami ako Sonic Youth definovali pojem „newyorská noise alternatíva“. „Svojou neúprosnosťou, nespokojnosťou a prchavosťou v mnohom predstihli svoju dobu. Nemilosrdným a kruto hlukovým gitarovým zvukom dokázali na albumoch i koncertoch navodiť pocit dokonalej duševnej prázdnoty,“ charakterizujú ich tvorbu organizátori.

Swans vydali desať albumov a po vyjdení dvojcédečka Soundtracks for the Blind ich v roku 1997 Michael Gira, jediný stály člen skupiny, rozpustil. Vraj kvôli tomu, že začínal byť apatický. Potom sa trinásť rokov venoval sólovým projektom a kapele Angels of Light, v ktorej bol však tiež prakticky jediným stálym členom. Keď opäť začal upadať do apatie, rozhodol sa, že oživí Swans. „Vo svete by sa asi ťažko hľadal lepší a efektívnejší príklad comebacku, aký predviedli Swans. Ide totiž o návrat, ktorý nečerpal z minulosti, ale katapultoval skupinu na úplne iný level a k novým generáciám poslucháčov. Koncerty Swans sú fyzickým zážitkom, ktorý podčiarkuje ich zvuková intenzita a dĺžka,“ pozývajú na koncert organizátori. „Swans sú dnes hutná a hudobne úzko spätá partia muzikantov, ktorá si hovie v repetetívnych a hypnotických groovoch, Girovom hlbokom hlase a vo výbušných momentoch. Na hudobnej scéne v súčasnosti nehrá nikto tak, ako hrajú Swans,“ dodávajú.

Swans sa na scénu vrátili v roku 2010 a odvtedy vydali štyri albumy. The Glowing Man, ktorý vyšiel júni 2016, by mal byť posledným, ktorý kapela nahrala v aktuálnej zostave. Rovnako aj súčasné turné skupiny, a teda aj jej košické vystúpenie, by malo byť posledným v tejto zostave. Keď sa magazín Vanity Fair pýtal Michaela Giru, čo ho k rozhodnutiu viedlo, so smiechom odpovedal: „To, že som sedem rokov vkuse na tom istom mieste s tými istými ľuďmi.“ Ako však dodal, bolo to veľmi plodné obdobie, ktoré považuje za jeden z vrcholov svojej tvorby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Věra Špinarová

Speváčka Věra Špinarová je v bezvedomí. Jej stav je veľmi vážny

23.03.2017 13:41, aktualizované: 13:58

Věra Špinarová leží v pražskej nemocnici vo veľmi vážnom stave. Speváčka skolabovala v stredu počas svojho koncertu v Čáslavi.

Janko Lehotský

Koncert ako pocta siedmim dekádam Janka Lehotského

22.03.2017 12:00

Spevák a hudobník Janko Lehotský slávi v apríli 70 rokov a priatelia mu pri tejto príležitosti zorganizovali veľký narodeninový koncert.

Tosca

Tosca a Jimmy Pé predvedú to najlepšie zo živej elektroniky

22.03.2017 09:00

Do Bratislavy po troch rokoch zavíta rakúske duo Tosca, ktorého tvorba pre mnohých zosobňuje to najlepšie, čo na medzinárodnej scéne vzniklo v rámci hudobného žánru downtempo.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.