Slávik prekvapil až na záver: Tina vyfúkla zlato Smatanovej

Vyhlásenie cien Slávik až do posledných chvíľ vyzeralo byť bez prekvapení. Kategória Speváčka roka, ktorú si tvorcovia nechali na záver, však zamiešala karty. Zlatou slávicou je Tina.

Tina
Tina uspela v kategórii speváčka roka, získala Zlatého Slávika.
Autor:

„Konečne viem, ako sa Zuzka cítila polovicu života. Neviem, čo mám povedať,“ reagovala s trofejou Tina, ktorá sa zúčastnila na vyhlásení cien napriek avizovanej neúčasti. „Keď poviem, že som to nečakala, je to pravda. Viem, že mám byť krátka, ale možno som tu prvý a poslednýkrát, tak si tu trochu postojím,“ zavtipkovala si speváčka roka, ktorá minulý rok zaujala projektom S.E.X.Y. aj niekoľkými úspešnými singlami.

Na striebornej priečke skončila Zuzana Smatanová, pre ktorú ide o vôbec prvé striebro v kariére. Doposiaľ bola vždy len zlatá. „Toto je môj prvý strieborný slávik a ja sa z neho veľmi teším. Chcem poďakovať mojej rodine, mojim priateľom a fanúšikom – oni sú tí, ktorí nás držia nad vodou,“ odkázala Smatanová. Z bronzu sa tešila Katarína Knechtová, ktorá nedávno vydala nový album Tajomstvá. Nielen ona, ale aj zvyšné dve rivalky vydali v poslednom roku nový album, preto možno trochu prekvapí, že ani jedna z nich neprezentovala na pódiu vlastnú novú skladbu.

Katka Knechtová sa objavila aj na párty po priamom prenose, kde prezradila, že na Slovensko sa vrátila len pred niekoľkými hodinami. „Hrali sme s kapelou Chinaski koncert v Londýne. Vrátila som sa nielen kvôli mojim fanúšikom, ale aj kvôli Richardovi Müllerovi a piesni Rieka,“ povedala. Práve piesni Rieka patrilo veľkolepé defilé Slávika, na pódiu spolu s Müllerom pesničku zaspievali Katka Knechtová, Zuzana Smatanová a Zdenka Predná. „Hoci možno pieseň nie je celkom môj štýl, bola to pre mňa veľká výzva a teší ma, že sa nám to podarilo nacvičiť. Tú skladbu bolo potrebné podať s určitou emóciou, ktorú tam dával práve Richard a stáť s ním na pódiu bolo veľmi pekné.“  Svoje ocenenie si Katka po celý čas nosila hrdo so sebou. „Ja sa veľmi teším, že som ustála rôzne vlny a že som Slávika získala aj napriek tomu, že nie som hip-hopová speváčka,“ dodala.

V kategórii skupín sa žiadne zmeny neudiali. Zuzana Smatanová a Lukáš Latinák odovzdali bronzového Slávika 2011 do rúk kapely Elán. Strieborného Slávika získala skupina IMT Smile a víťazom v prvej kategórii večera sa stali Desmod, podobne ako minulý rok. Slávika 2011 im odovzdal Meky Žbirka.

„Ďakujeme všetkým, ktorí nám poslali hlasy, veľmi si to vážime,“ stručne odkázal Kuly. To ešte nevedel, že sa na pódium vráti aj v závere večera – Desmod sa stali víťazom ceny Absolútny slávik. Stačilo im na to 16 299 hlasov, čo bolo najviac zaslaných hlasov jednému interpretovi zo všetkých nominovaných.

Napriek dvom Slávikom sa kapela Desmod z bratislavskej Incheby poponáhľala, oslavu však nezrušila. „Je tu strašne veľa fotografov a bojíme sa, aby nevznikli nejaké komprominujúce fotografie, takže oslavovať budeme v súkromí,“ povedal Kuly a pokračoval: „Veľa skupín robilo tento rok skvelé veci, hralo veľa koncertov. Dostať sa medzi nominovanú päťku by už bola pocta. To, že máme Absolútneho Slávika preto hodnotím ako skvelú vec.“ Tohtoročná zmena pravidiel hlasovania tak Desmodu nijako neuškodila, hoci spevák priznal isté obavy. „Máme aj fanúšikov nad päťdesiat, ktorí vždy hlasovali korešpondenčnými lístkami. Ale napokon nás to neohrozilo a nejako za nás zahlasovali. My sme viacgeneračná kapela a vážime si to. Ďakujem pekne našim fanúšikom,“ dodal.

Kuly sa celkovo vyskytoval pred kamerami počas nedeľňajšej šou pomerne často. Tvorcovia si počas kategórie spevákov „zažar­tovali“ na jeho účet, keď sa na pódiu objavilo jeho vydarené „zmenšené jednovaječné dvojča“. Z jeho rúk si bronzového Slávika v kategórii Spevák roka prebral Meky Žbirka. Dvojica Sklár a Batthyány obdarovali strieborným Slávikom v speváckej kategórii Petra Cmorika, ktorý sa však na nedeľňajšom udeľovaní cien nezúčastnil.

Napokon herečka Karin Haydu odovzdala Zlatého Slávika Richardovi Müllerovi, ktorému sa podarilo obhájiť minuloročné víťazstvo. „Poviem len konvenčné veci, ďakujem svojim fanúšikom, ktorí sú mi verní. Ďakujem svojmu najbližšiemu tvorivému tímu. A chcel by som zvlášť poďakovať aj Ivanovi Táslerovi za moje posledné CD Ešte, bolo to skvelé. A ešte poviem jednu vec z môjho súkromia, Markus Miller príde na džezové dni.“ Nenarážal však na svojho syna, ale slávneho multiinštrumen­talistu, ktorý vystúpi na džezovom podujatí.

Podobne ako na posledných Slávikoch, aj tentoraz sa z titulu Hit roka tešil Tomi Popovič. Skladbu Príbeh však vystriedalo Nebo, peklo, raj – skladba, ktorú Popovič naspieval s Darou Rolins.

Skokanom roka sa stal Lukáš Adamec – víťaz speváckej súťaže Česko Slovenská Superstar 2. Cenu pre Objav roka získal raper Majk Spirit, ktorý sa tešil aj z ceny pre najlepší videoklip roka – trofej získal za video k pesničke Hip hop.

Hoci Majk Spirit sa na scéne objavuje už nejaký ten rok, Slávici si ho našli až teraz. Nebolo to preňho sklamaním? „To, že ma niektorí ľudia objavili až teraz, je ich smola. Ale kto ma pozná, vie, že s mojou kapelou H16 pôsobíme na scéne už od roku 2002, Čechy aj Slovensko sme pobehali krížom-krážom, koncertovali sme všade. Fakt, že som dostal Slávika až v roku 2012 je pre mňa zadosťučinením za všetky tie roky práce, kedy sme fungovali iba ako súčasť jednej komunity,“ povedal raper. Ako zdôraznil, hip-hop preňho neznamená len hudbu. „Je to oveľa viac ako hudba, je to hnutie, revolúcia, ktorá uspela. Hip-hop pomáha tomu, aby sa z tohto sveta stalo trochu reálnejšie miesto pre život.“ Sám seba si ako päťdesiatročného rapera vie celkom slušne predstaviť. „Je úplne jedno, či máš trinásť alebo päťdesiat rokov, hip-hop je pre všetkých. Je to nástroj, ktorý môže využiť každý človek,“ dodal.

V rámci slávnostného galavečera rozdali aj podružné ceny – medzi nimi napríklad pre hudobný web roka, ktorým sa už druhýkrát za sebou stala internetová stránka Zuzany Smatanovej. Víťazom v kategórii „Rádio Slávik“ od Rádia Express sa stala kapela IMT Smile.

V bratislavskej Inchebe sa počas večera hudobne prezentovala skupina Desmod, Tomi Popovič či Nightwork. Tohtoročných Slávikov odštartoval duet moderátorov večera, Pycingera a Prachára (Martina Pyca Rauscha a Jakuba Prachařa).

Omnoho vydarenejší než hudobný úvod bol však záver večera - pocta Richardovi Müllerovi v podaní trojice slovenských speváčok – Zuzany Smatanovej, Kataríny Knechtovej a Zdenky Prednej. K nim sa následne pridal aj samotný Müller.

Slávik 2011 – víťazi:
Speváčka roka  
1. miesto Tina
2. miesto Zuzana Smatanová
3. miesto Katarína Knechtová
Spevák roka  
1. miesto Richard Muller
2. miesto Peter Cmorik
3. miesto Miroslav Žbirka
Skupina roka  
1. miesto Desmod
2. miesto IMT Smile
3. miesto Elán
Absolútny Slávik Desmod
Objav roka Majk Spirit
Skoka roka Lukáš Adamec
Hit roka Tomi Popovič a Dara Rolins – Nebo, peklo, raj
Rádioslávik IMT Smile

Súvisiace články:

nela pocisková, ján ďurovčík

Nela Pocisková dostala text o láske od blond moderátorky

04.06.2012 16:01

Do hosťovskej sedačky v relácii Babory Rakovskej sa posadili Nela Pocisková a Ján Ďurovčík.

Peter Menky

Čerstvý ženáč Menky: Najskôr biznis, potom deti

04.06.2012 13:00

Najkrajší model sveta, Nitran Peter Menky, sa momentálne na deti necíti. Do úvahy prichádzajú o štyri až päť rokov.

 Kelly Osbourne

Kelly Osbourne po skrachovanom vzťahu opäť plánuje svadbu

04.06.2012 11:00

Kelly Osbourne na romantickú lásku stále verí. Po roku randenia s novým partnerom už plánuje svadbu.

Súťaž - Cestovateľské leto s Pravdou
Anders Behring Breivik

Breivikov advokát nemá čas, odvolací proces bude neskôr

26.08.2016 20:50

Odvolací proces, v ktorom sa nórsky štát mieni brániť voči rozhodnutiu justície v súvislosti s väzenskými podmienkami vraha Andersa Breivika, sa neuskutoční v plánovanom termíne.

protest, bonaparte, demonštrácia, opozícia

Nazval Matovič protestujúcich trotlami?

26.08.2016 19:00

Celé leto chodia ľudia na opozičné protesty za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby sa nakoniec dozvedeli, že ich opozičný politik považuje za "trotlov"? Takáto dehonestujúca charakteristika mala vzísť od šéfa OĽaNO-Nova Igora Matoviča.

Steve Bannon

Ďalší šéf Trumpovej kampane má problém, tentoraz domáce násilie

26.08.2016 18:42

Sotva sa Steve Bannon stal novým šéfom volebného tímu Donalda Trumpa, objavil sa u neho rovnako ako u jeho predchodcu nepríjemný problém z minulosti.

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier žiada nové pravidlá pre kontrolu zbrojenia

26.08.2016 18:01

Za nové pravidlá pre umiestňovanie konvenčných zbraní vrátane rakiet, tankov alebo bezpilotných lietadiel sa vyslovil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier.