Žbirka a Anderson priniesli do Londýna nostalgiu

V londýnskom tanečnom divadle Sadler´s Wells sa v stredu na jeden večer spojili nielen dve celkom odlišné krajiny a kultúry, ale aj rôzne hudobné žánre.

Žbirka
Miro Žbirka na generálke koncertu v Bratislave
Autor: ,

Legenda slovenskej hudobnej scény Miro Žbirka, bývalý spevák britskej skupiny Yes Jon Anderson a hudobníci súboru Capella Istropolitana spoločne odohrali mimoriadny koncert. Pri príležitosti olympijských hier.

Nestarnúci Žbirka otvoril prvú časť programu svojím typicky ležérnym spôsobom anglického džentlmena. Jeho vystupovanie na javisku budilo dojem, akoby tam stál váš dobrý známy, ktorého po dlhšej odluke radi znova stretávate. Uvoľnený Žbirka nezabudol na svoje britské korene a divákom sa prihovoril perfektnou angličtinou. No vzápätí už javisko patrilo starej slovenskej klasike.

Meky zatienil aj Paula
Balada o poľných vtákoch, ktorá odštartovala celý koncert, rozozvučala komorné divadlo príjemnou nostalgiou. Žbirka ukázal, že nemení sa nielen nedbalá elegancia jeho šatníka, ale ani jeho hlas, ktorý by mu mohol závidieť nejeden starší spevák. V repertoári koncertu zazneli večné hity ako V slepých uličkách, Sklíčka, Atlantída a dueto Co bolí, to přebolí, ktoré hrdému otcovi pomohla zaspievať dcéra Linda. Odznelo aj fantasticky zaranžované medley – zmeska známych melódií. Ako Meky poznamenal, musel s tým prísť, pretože má "až príliš veľa hitov”.

Svoje vystúpenie zakončil piesňou od The Beatles Hey Jude, ktorá pred nedávnom v podaní Paula McCartneyho zakončila otvárací ceremoniál olympiády. Hoci to môže znieť neuveriteľne, Žbirka v sprievode súboru Istropolitana skutočne v tomto McCartneyho predstihol. "Meky mi pripomenul, prečo vyhrával zlatých slávikov a prečo by mohol rozospievať londýnsky štadión s McCartneym,“ poznamenal Jozef z Vranova nad Topľou, ktorý v Londýne žije už šesť rokov.

No jedinečnosť koncertu tkvela najmä v novom a neobyčajnom predvedení starých hitov. Capella Istropolitana pod vedením dirigenta Adriana Kokoša priniesla skvelú úpravu všetkých skladieb do orchestrálnej podoby. Opočúvané piesne tak dostali celkom nový rozmer a musím priznať, že hoci som nikdy nebola príliš veľkým Žbirkovým fanúšikom, toto decentné a veľmi vkusné spojenie „zlomilo“ aj mňa.

Ten týpek
Orchester bol obrovskou oporou aj pre Jona Andersona v druhej časti koncertu, kde zazneli známe skladby ako I'll Find My Way Home a Vangelisova Chariots of Fire, oficiálna skladba olympijských hier v Londýne. Sympatický Anderson, oblečený ako Wasserman a v skvelej nálade, nedbal, že tretina už i tak nezaplneného hľadiska sa pri jeho nástupe zdvihla a odišla. Vtipne reagoval aj na to, že zabúdal texty, názvy piesní a mená hudobníkov. (Gitaristu Juraja Buriana predstavil ako "that dude”, čiže ten týpek).

Svoje vystúpenie si naplno užíval a na starnúcu rockovú legendu mu to stále slušne spievalo. Zaujímavá bola najmä interpretácia jednej reggae piesne, počas ktorej huslisti hrali iba pizzicato a brnkali akordy. Anderson priznal, že reggae do repertoáru zahrnul, lebo bol zvedavý, ako si symfonický orchester poradí s takým žánrom. A členovia súboru to zvládli bravúrne. Do jednej z Andersonových piesní dokonca zahrnuli úryvok z ľudovky Hlboký jarčok, bystrá vodička a veselo si pri tom aj poskočili.

All You Need is Love
Na záver koncertu sa Miro Žbirka vrátil na javisko, aby s Andersonom spoločne zaspieval skladbu All You Need is Love. Hľadisko, v ktorom sedela aj olympionička Danka Barteková, ich za to odmenilo standing ovation.

Jediným sklamaním večera bolo správanie sa časti slovenského obecenstva, ktoré sa na svet nevie pozrieť už inak ako cez obrazovku mobilu či i-padu. Počas dvojhodinového koncertu bez prestania cvakali fotoaparáty s bleskom, mobilné telefóny, i-pady a kamery, posielali sa textové správy a fotografie na Facebook… Šokujúci prejav dešpektu voči umelcom, ktorí boli krásnou ukážkou kultúrnej vyspelosti, talentu a kreativity a ktorých by sme mali za hranicami čo najviac propagovať a byť na nich hrdí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Věra Špinarová

Speváčka Věra Špinarová je v bezvedomí. Jej stav je veľmi vážny

23.03.2017 13:41, aktualizované: 13:58

Věra Špinarová leží v pražskej nemocnici vo veľmi vážnom stave. Speváčka skolabovala v stredu počas svojho koncertu v Čáslavi.

Janko Lehotský

Koncert ako pocta siedmim dekádam Janka Lehotského

22.03.2017 12:00

Spevák a hudobník Janko Lehotský slávi v apríli 70 rokov a priatelia mu pri tejto príležitosti zorganizovali veľký narodeninový koncert.

Tosca

Tosca a Jimmy Pé predvedú to najlepšie zo živej elektroniky

22.03.2017 09:00

Do Bratislavy po troch rokoch zavíta rakúske duo Tosca, ktorého tvorba pre mnohých zosobňuje to najlepšie, čo na medzinárodnej scéne vzniklo v rámci hudobného žánru downtempo.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.