Bach vie prekvapiť aj po tristo rokoch

Trinásty ročník Konvergencií sa v pondelok večer začal v bratislavskom Dóme sv. Martina mimoriadnym koncertom v mimoriadnej kvalite. Hoci špičkový The Hilliard Ensemble na tomto festivale už účinkoval pred dvoma rokmi - so saxofonistom Janom Garbarekom - očakávania festivalového publika boli opäť veľmi vysoké, pretože každý projekt tohto súboru je výnimočný.

konvergencie Interpretácia vokálneho súboru The Hilliard Ensemble znesie tie najvyššie parametre.
Interpretácia vokálneho súboru The Hilliard Ensemble znesie tie najvyššie parametre.
Autor:

Ich ostatný projekt s exoticky znejúcim – pritom latinským názvom Morimur, ktorý evokuje smrť – je zaujímavý bachovský projekt nemeckej muzikologičky Helgy Thoene. Vychádzala z myšlienky, že čaru mágie čísiel – v období baroka veľmi populárnej a rozšírenej – nemohol odolať ani lipský majster. Početné citovanie vlastného mena vo svojich skladbách, všadeprítomná matematická dokonalosť skladieb a rôzne iné „nástrely“ ju v bádaní povzbudzovali. Výsledok výskumu bol skutočne zaujímavý.

V slávnej husľovej Ciaccone sú citované úryvky rôznych chorálov v strednom i spodnom hlase. Je to, samozrejme, skutočnosť na prvé, „bežné“ počutie nepostrehnuteľná. Podobné odkazy však rozhodne prvoplánové nie sú a Bach nie je výnimkou. K vyššiemu poznaniu sa človek, prípadne poslucháč dopracuje len detailnejším štúdiom. Rozhodne to však za námahu stojí.

V praxi to vyzerá tak, že jednotlivé časti Partity d¤mol pre sólové husle striedajú chorály ukryté v jej útrobách. Striedanie očarujúce a magické. Špeciálne v rukách (či lepšie povedané v hrdlách) protagonistov koncertu a vynikajúcej huslistky Muriel Cantoreggi z Francúzska.

Jej hra, jej legáto, artikulácia, to všetko sa približuje k pomyselnému ideálu priblíženia sa ľudskému hlasu. Plus vcítenie sa do tepu osobitného rytmu Bachovej hudby, dar, ktorý majú nemnohí. Prosto vokálna dimenzia jej hrania urobila striedanie inštrumentálnej a vokálnej zložky úplne prirodzeným.

Interpretáciu vokálneho súboru nie je, myslím, nutné rozoberať – znesie tie najvyššie parametre. I keď klasická, čisto mužská zostava je neprekonateľná. Ošúchané vety typu – Bachova hudba je večná, nadčasová – nie sú síce originálne, ale stopercentne pravdivé. Navyše treba ešte dodať nie nepodstatný detail – veľký Johann Sebastian Bach vie ešte aj po tristo rokoch stále prekvapiť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Snow Patrol

Snow Patrol zrejme tento rok vydajú nový album

29.03.2017 07:00

Britská rocková kapela Snow Patrol počas tohto roka pravdepodobne vydá siedmy štúdiový album.

The Kelly Family

The Kelly Family na budúci rok vystúpia v Prahe a vo Viedni

29.03.2017 05:00

Formácia vystúpi 8. marca v pražskej O2 Arene a o deň neskôr vo viedenskej Stadthalle.

Bertrand de Billy

Beethovenova Missa solemnis s Bertrandom de Billy

27.03.2017 16:00

Návštevníci bratislavských filharmonických koncertov môžu byť zvyknutí, že hosťovania známych dirigentských osobností najväčšieho kalibru bývajú spravidla doménou jesenného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.