Každý hrdinom - londýnsky pohľad Jaroslava Kyšu

Postava, zaodetá len do listov, kráčajúca parkom. Pod sklom kus chleba, ktorý má namiesto striedky ametyst. "Dôležitý je koncept, až potom si vyberám médium," hovorí autor spomínaných diel Jaroslav Kyša. Pracuje s fotografiou, videom, objektmi aj inštaláciami. Výber z tvorby tridsaťročného výtvarníka predstavuje Nitrianska galéria.

12.01.2012 12:00
Jaroslav Kyša: Publikum, 2011, dokumentácia... Foto:
Jaroslav Kyša: Publikum, 2011, dokumentácia performancie vo verejnom priestore, Speakers' Corner, Hyde Park, Londýn
debata

Finalista Ceny Oskára Čepana sa narodil v Žiline, študoval na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Stážoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolvoval rezidenčné pobyty v Prahe, Berlíne, slovinskej Celji a v Banskej Štiavnici.
Vystavoval nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Maďarsku, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku a Japonsku. Žije a tvorí v Londýne. Považuje sa totiž za novodobého nomáda, ktorý môže žiť a tvoriť kdekoľvek. A zmena bydliska sa stala súčasťou jeho profesie.

Výstava má názov Všetci sme hrdinovia. „Je ambivalentný a mnohovýznamový ako vystavené diela,“ povedal kurátor Omar Mirza. „Všetci sme hrdinovia našich vlastných príbehov, no môžeme byť zároveň aj hrdinami či dokonca spolutvorcami Kyšových diel. Kyša stavia antimonumentálne pamätníky a pomníky udalostiam, situáciám, ale aj obyčajným predmetom, ktoré sme prestali vnímať ako výnimočné. A pritom výnimočné je už len to, že tu vôbec sme,“ pokračoval kurátor.

Stačí banálny moment – hoci kŕmenie holubov – a Jaroslav Kyša z neho vydoluje koncept, ktorým vtipne a kriticky reflektuje realitu politického a spoločenského života. Rád vyťahuje na svetlo sveta aj minulosť, ktorú by mnohí najradšej vygumovali z pamäti. Stavia pomníky situáciám. V jeho realite môže byť hrdinom každý, kto má chuť pustiť fantáziu z reťaze skorodovaných stereotypov a klišé.

„Pod banálnym povrchom jeho nečakaných a na prvý pohľad zbytočných intervencií do každodennej reality sa skrýva veľmi chutná a hutná plnka. Kyša pracuje s lokálnymi špecifikami a pamäťou miesta, pričom hľadá a odkrýva vrstvy, na ktoré by ľudia radšej zabudli. Buď sa "priživuje“ na náhodných situáciách, alebo inscenuje vlastné mikropríbehy. Zaujíma ho všednosť výnimočnosti a výnimočnosť všednosti," dodal Omar Mirza.

Mladý sochár si v Londýne našiel prácu v sochárskej dielni. Popritom tvorí. „V Londýne žije viacero mladých Čechov a Slovákov, ktorí sa tam presadili, len sa o nich nevie. Ani Slováci a ani Česi možno nevedia doceniť ľudí, ktorí niečo dokázali v zahraničí,“ pripomenul Jaroslav Kyša. Jeho výstava Všetci sme hrdinovia bude v Nitrianskej galérii do 12. februára.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba