Severskú krimi aj cestovanie fantáziou ponúka Bibliotéka

Čaro literárneho sveta spočíva v jeho bezhraničnej slobode, možnosti objavovať neznáme či zdieľať emócie prostredníctvom knihy. Veľtrh Bibliotéka sa začal vo štvrtok v bratislavskej Incheba Expo Aréne a ponúka útočisko nielen pre knihomoľov. Cenu Alexa Austa si odnieslo vydavateľstvo Rak a odborná porota udelila Cenu Bibliotéky Jane Bodnárovej.

bibliotheka 2015, biblioteka 2015,
Knižný veľtrh Bibliotéka potrvá v bratislavskej Incheba Expo Aréne až do nedele.
Autor: ,

Potulky históriou aj detská kniha

Ocenenie Alexa Austa udeľuje Združenie vydavateľov a kníhkupcov vydavateľstvám za významný edičný čin, pričom, ako zdôraznil predseda združenia Daniel Kollár, sústredia svoju pozornosť najmä na menších vydavateľov. Za to najpozoruhodnejšie označili edíciu kníh Pavla Dvořáka Stopy dávnej minulosti a najmä poslednú siedmu časť – Slovensko na konci stredoveku.

Príbehy malej Dity v knihe Jany Bodnárovej Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy s ilustráciami Daniely Olejníkovej zase upútali odbornú porotu na čele so spisovateľom Dušanom Dušekom, ktorý podľahol jej pôvabu. „Radi sme siahli do košiara literatúry pre deti, aby sme ju zaradili do rovnoprávneho postavenia medzi všetkými ostatnými druhmi umeleckej spisby,“ povedal spisovateľ. „Jej príbehy sú ako hudba z harmoniky, poletujú ako motýľ, ktorému Dita zachráni život. V tejto knižke sa vrtenie chvosta mení na psí smiech, náhrdelník svetlušiek privádza spánok, tma je čierny kôň a stačí v nej zakývať detským ukazovákom a je mier,“ dodal Dušan Dušek.

Detská kniha priniesla autorke Cenu Bibliotéky pre najlepšie dielo ženskej autorky uplynulého roka a tiež finančnú odmenu tisíc eur.

Pri vandrovke Bibliotékou stretávate hlúčiky detí, ktoré počúvajú debaty so spisovateľmi alebo si porovnávajú svoje knižné úlovky a panuje veľmi uvoľnená atmosféra. Je to aj dôkaz, že knihy sú stále súčasťou života mladej generácie. V literárnej kaviarni sa stretli s prekladateľkou Evou Lavríkovou, ktorá im rozprávala o doktorovi Proktorovi, hlavnom hrdinovi knihy Prdiprášok doktora Proktora od nórskeho autora Jo Nesbøa, a už v piatok 6. novembra o 11. h predstavia Katarína Kerekesová a Katarína Moláková knižku Mimi a Líza 2.

Čítajte viac

Švédske krimi

Hviezdou veľtrhu je švédska spisovateľská dvojica Cilla a Rolf Börjlindovci, ktorá sa s fanúšikmi stretne na Bibliotéke v piatok o 17. h. Obaja písali televízne scenáre, čítali množstvo kriminálok, keď si povedali, že skúsia napísať svoj vlastný príbeh. Rozhodujúcim bola aj práca na scenári k veľkému seriálu v rokoch 2008 až 2010, ktorý bol postavený na knihe iného kriminálneho autora. „Bolo to naozaj náročné (smiech). Boli sme veľmi unavení z televíznej práce, tak sme si povedali, toto sme robili dvadsať rokov a teraz skúsime inú formu. Bola to výzva,“ hovorí o spisovateľských začiatkoch Cilla Börjlindová.

Podstatným dôvodom, prečo začali písať knihy, bola aj autorská sloboda, ktorá im pri televíznych seriáloch chýbala. „Keď ste scenárista, pracujete s množstvom ďalších ľudí, ktorí vám môžu zmeniť príbeh, a keď potom odvysielajú film alebo seriál, nie je tam to, čo ste napísali. Pri knihách, čo napíšeme, ovplyvňuje maximálne editor,“ pochvaľuje si Rolf Börjlind. Obaja sa teraz k scenárom opäť vrátili. Práve dokončujú scenár pre švédsku televíziu na základe ich prvej knihy Skočný príliv. Čitatelia sa na Bibliotéke môžu zoznámiť s ich tromi knihami, ktoré vyšli v slovenskom preklade, Skočný príliv, Tretí hlas a aktuálnou Temný úsvit.

Program Bibliotéky ponúka množstvo stretnutí s autormi. Peter Lipa a Marian Jaslovský predstavia knihu Džezáky – doba a scéna, Juraj Červenák porozpráva o novinke Ohnivé znamenie, svoj literárny debut Som mama predstaví Kristína Farkašová a správu o stave republiky podá Jozef Banáš s knihou Dementi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

21.02.2017 05:00

Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri.

Slovenská armáda v druhej svetovej vojne slovom a obrazom

Kniha: Slováci v boji po boku hitlerovcov a proti nim

19.02.2017 09:00

Doneck, Mariupol, Taganrog – tieto a ďalšie mestá na pomedzí Ruska a Ukrajiny sa pred 75 rokmi skloňovali v slovenských médiách možno ešte častejšie ako dnes.

Michal Habaj: Básnik v čase

Michal Habaj: Básnik v čase

19.02.2017 05:00

Autor v monografii Básnik v čase / Smrek, Lukáč, Novomeský, Poničan sleduje tvorbu našich moderných básnikov medzivojnového obdobia Jána Smreka, Emila Boleslava Lukáča...

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.