Krv tečúca storočiami

Peter Frankl sa vo svojich knihách dlhodobo venuje židovským komunitám, holokaustu, antisemitizmu a historickým okolnostiam, v ktorých sa odohrávali životy jeho vlastnej rodiny.

Bolestné skúsenosti jednotlivca spomínajúceho na svojich predchodcov s desivými osudmi sú ťaživou témou, na spoločnosť však dokážu pôsobiť očisťujúco – ako pripomienka veľkého zlyhania ľudskosti. V prípade vzťahu židovskej obce k majoritnej populácii však dochádza k podobným zlyhaniam zarážajúco často. V románe V mene krvi skomponovanom ako niekoľkostoročná sága rodiny Schwarzovcov umelecky zachytáva štyri obdobia posledných storočí a neľahké postavenie Židov v meniacom sa svete strednej Európy.

V mene krvi dokážeme čítať vo viacerých rovinách, od osobnej výpovede meniacich sa rozprávačov po spoločenský rozmer údelu Židov žijúcich v Uhorsku. Pre román sa javí dôležitý fakt, že v určitých okamihoch alebo dlhších časových úsekoch sa pretína osud jednotlivca a jeho "malého“ sveta s "veľkými“ dejinami určovanými masívnymi spoločenskými procesmi. Jednotlivé kapitoly vždy určujú miesta a čas, samotný príbeh sa začína roku 1669 a venuje sa prvým pohybom medzi Viedňou a Moravou. Neskoršie kapitoly nasmerovali postavy z Moravy do Uhorska (1726 – 1770), tam sa odohráva značná časť románu (1820 – 1892), a v dvadsiatom storočí sa Schwarzovci na svojej púti dostali na Slovensko a odtiaľto do Palestíny (1914 – 1948). Schwarzovci boli súčasťou širšieho prúdu migrácie obyvateľstva v Uhorsku, za prácou alebo lepším životom sa presúvali početné populačné skupiny. So Židmi však putovali aj negatívne obrazy o nich a rozhodne ich na mnohých miestach nečakalo príjemné privítanie.

Postavy v jednotlivých dejových líniách si nikdy nemohli byť úplne isté existenčnou stabilitou a skôr či neskôr ich okolnosti prinútili odísť z prostredia, v ktorom boli usadené. Dôvodom bola kombinácia prirodzeného hľadania vlastného životného priestoru a núteného odchodu spôsobeného nenávisťou okolia, ale aj antisemitských zákonov. V tejto súvislosti sa oplatí sledovať, aké životné stratégie si Schwarzovci vo svojom putovaní volili a tiež ako reaguje jednotlivec v konfrontácii s dejinnou tragédiou. Samozrejme, nie je vždy vopred jasné, aká udalosť sa skončí tragicky, vždy sa však našli konformisti aj z radov Židov, ktorí odmietali vidieť jednoznačné signály blížiacej sa skazy. Na konci dlhého radu bolesti čakal holokaust ako obludná udalosť 20. storočia, preto je zaujímavé, akým spôsobom sa s ním vyrovnal autor, je však už na čitateľovi, aby to v románe objavil.

V románe viackrát pozorujeme, akú významnú mienkotvornú silu dokážu uvoľniť antisemitské zákony tam, kde dlhodobo pôsobia predsudky, mýty a fámy. Zákony niekedy dokážu len legitimizovať všeobecne rozšírený názor, čo je na tom mimoriadne nebezpečné, je fakt, že takto sa posilní presvedčenie všetkých, ktorí majú v sebe hlboko zakorenenú nenávisť voči všetkému cudziemu. A rozhodne to nemusia byť len Židia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Emma Donoghuová, Prevtelenie

Emma Donoghuová - Prevtelenie. Odmietajú jesť v mene vyšších cieľov...

27.03.2017 07:00

Emma Donoghuová je írsko-kanadská prozaička. Jej román Izba sa stal bestsellerom. Za scenár k rovnomennému filmu ju nominovali na Oscara. Teraz prichádza s novinkou Prevtelenie.

Martin Vlado: Zväčšovanie priestoru

Poézia sa črtá, na básni sa pracuje

27.03.2017 07:00

Impresie, zlomkovité príbehy a mikroreflexie Martina Vlada stoja na civilnom prejave a reči bežnej komunikácie. Taký ustálený súbor vlastností sa po dvadsiatich rokoch však nevyhne aj istému zvetrávaniu.

Daniel Fischer

Kniha týždňa: Keď veľkosť knihy rovná sa jej hodnote

26.03.2017 16:00

Pri prvom kontakte s knihou s lakonickým titulom Daniel Fischer prekvapí jej veľkosť a hmotnosť. Čitateľa však neskôr ohromí najmä jej obsah a výtvarné spracovanie.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.