Binyavanga Wainaina: Raz o tomto mieste napíšem

Nie je to pohľad na čierny kontinent z letiaceho vrtuľníka ani cez prírodopisný seriál o slonoch a antilopách.

Kenský prozaik podáva sugestívne svedectvo o svojom živote na čiernom kontinente. Píše o svojom detstve v Keni, o štúdiách v Juhoafrickej republike i o tom, ako sa stal medzinárodne rešpektovaným spisovateľom.

So svojím kontinentom však kontakt nestratil a dokáže sa naň pozerať aj kriticky. Z prvej ruky nám podáva svedectvo o tom, aká je Keňa a africký kontinent na počiatku 21. storočia. Kniha je napísaná silným a krásnym jazykom, ktorý mení bežné čítanie doslova na explóziu farieb, chutí a vnemov.

Binyavanga Wainaina (1971) je kenský novinár a prozaik. Je laureátom Caineovej ceny za africkú literárnu tvorbu za rok 2002 a zakladajúcim redaktorom popredného afrického literárneho časopisu Kwani? Písal pre časopisy Vanity Fair, Granta a noviny New York Times. Wainaina vedie Centrum Chinua Achebe pre afrických spisovateľov a umelcov na americkej Bard College. Je autorom eseje s názvom Ako písať o Afrike, ktorú publikovali desiatky svetových médií. Ironicky v nej komentuje všetky klišé, ktoré sa objavujú v knihách o africkom kontinente. Časopis Time ho zaradil v roku 2014 medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta.

V anglickom origináli One Day I Will Write About This Place (Graywolf Press 2011), preklad Kristíny Karabovej.

Vydavateľstvo Absynt
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Ján Hoštaj Krátke prózy

Ján Hoštaj: Krátke prózy

24.03.2017 05:00

Krátke prózy sú bizarné poviedky o zvláštnych ľuďoch, zväčša s tragickým koncom, ale aj aforizmy odkrývajúce prekvapujúce aspekty tohto sveta ukryté pred našimi zrakmi.

Ines de la Fressange, Kniha štýlu

Ines de la Fressange - Kniha štýlu z Paríža. Buďte elegantné a chic!

23.03.2017 07:00

Volá sa Ines de la Fressange a v 80. rokoch bola módnou ikonou. Prvou tvárou značky Chanel. Pravá Parížanka, ktorá vie, ako sa obliekať a teraz sa delí so svojimi radami.

Elena Ferrante

Elena Ferrante: Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú

23.03.2017 05:00

V tretej časti Neapolskej ságy sa z dievčat Eleny a Lily stávajú ženy. Obe sa snažia prebúrať múry väzenia, ktorým je život v biede, nevedomosti a podriadení sa.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.