Miliónmi za Picassov obraz chcú meniť životy ľudí

Obraz Pabla Picassa, ktorý neznámy darca z USA venoval austrálskej univerzite, predali za takmer 13,5 milióna libier (v prepočte viac ako 15 miliónov eur). Obraz Jeune Fille Endormie z roku 1935 vydražili v utorok v londýnskej aukčnej sieni Christie's. Dražba dopadla nad očakávania, keďže pred predajom cenu odhadovali na 9 až 12 miliónov libier.

23.06.2011 05:00
Obraz Pabla Picassa Jeune Fille Endormie... Foto:
Obraz Pabla Picassa Jeune Fille Endormie predali za takmer 13,5 milióna libier.
debata

Darca, ktorý si prial zostať v utajení, venoval dielo University of Sydney pod podmienkou, že peniaze z predaja pôjdu na tamojší vedecký výskum. Prorektor univerzity Michael Spence uviedol, že darca osobne priletel do Sydney, aby odovzdal obraz. „Je to veľmi veľkorysý a prezieravý dar. Sme zaň vďační a máme radosť z výsledku dražby,“ povedal Spence. Dodal, že peniaze použijú na medicínske účely – na výskum obezity, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb. „Keď nám dali toto pozoruhodné dielo, náš darca povedal ,táto maľba zmení životy mnohých ľudí'. A mali pravdu,“ povedal Spence. Giovanna Bertazzoni z aukčnej siene Christie's uviedla, že kus bol „absolútnym klenotom“.

Obraz Jeune Fille Endormie je portrétom 17-ročnej milenky španielskeho maliara Marie-Theresy Walter. Pár sa stretol v roku 1927 v Paríži, keď mal Picasso 45 rokov. Slávny maliar ju oslovil, keď vystúpila z električky, pričom jej povedal: „Som Picasso. Ty a ja spolu dokážeme veľké veci.“ Walter sa neskôr priznala, že v čase ich zoznámenia vôbec netušila, o koho ide. Dvojica musela svoj vzťah dlhé roky tajiť pre jej vek i preto, že Picasso bol ženatý s Oľgou Chochlovou. Tá sa neskôr o ich vzťahu dozvedela a maliara následne opustila. Walter porodila Picassovi dcéru Mayu, ktorá inšpirovala jeho ďalšie diela ako Le Reve (1932) a La Lecture (1932). Ich vzťah sa skončil, keď sa maliar zaľúbil do Dory Maar.

Minulý rok sa podarilo predať iný obraz tej istej ženy s názvom Nu au Plateau de Sculpteur (Nahá v sochárskom ateliéri, 1932) za rekordných 106,5 milióna dolárov. Obraz kúpil po telefóne nemenovaný záujemca. Dielo pôvodne patrilo zberateľom umenia Frances a Sidneymu Brodyovcom, ktorí túto olejomaľbu získali v roku 1950 a podľa odborníkov bol jeho predaj dôkazom toho, že obchod s umeleckými predmetmi sa dostal z útlmu, ktorý spôsobila ekonomická kríza.

debata chyba