Neuvádzajú ich kiná ani televízie, a predsa sú

Ak má film naozaj žiť, treba ho dostať k divákom. A to je často rovnako zložité ako samotná tvorba. Zvlášť, ak ide o titul krátky či stredometrážny, nie je hraný a distribútori s majiteľmi kín v ňom nevidia veľký komerčný potenciál. To sa potom môže stať, že sa film občas objaví na nejakom festivale alebo ho nenápadne uvedie televízia. V lepšom prípade ho premietnu kluby. Našťastie, niektorým snímkam predlžuje životnosť vydávanie na DVD nosičoch. A zopár titulov si hľadá cestu k divákom výhradne týmto spôsobom.

20.04.2011 13:30
Krídla nad Slovenskom 1918 - 1939
Krídla nad Slovenskom 1918 - 1939
debata

K takýmto projektom patrí aj celovečerný dokumentárny film Krídla nad Slovenskom 1918 – 1939, ktorý vyrobila spoločnosť Magnet Press Slovakia a vydala ho na DVD začiatkom roka. Nakrútil ho režisér Maroš Berák, ktorý sa podujal spracovať tému historického vývoja vojenských lietadiel a letectva v Československu a špeciálne na Slovensku. Na prvý pohľad je to téma pre úzky okruh divákov, Berák sa však pokúsil o širší záber. Neponúka len prehliadku jednotlivých strojov v monotónnom radení a s vysvetľujúcimi popismi. Samozrejme, že lietadlá predstavuje, ale neoprašuje ich ako mŕtvoly. Odkrýva aj kontext ich doby a „života“. Používa pri tom bohaté archívne materiály, ktoré podkladá komentárom Blaha Uhlára. Do toho včleňuje rozpravy odborníkov, ktorí hovoria o konkrétnych typoch strojov a ich uplatnení na pozadí doby. No a sú tu aj letci, ktorí do problematiky vnášajú svoj pohľad. Berákov film sa týmto členením stáva výpovednejší, informačne nasýtenejší, a zároveň divácky prístupnejší.

Dokument sa začína v čase, keď lietadlá pripomínali drevené truhly s krídlami. Platí to aj o stroji Caproni Ca.33, na ktorom v máji 1919 letel Milan Rastislav Štefánik z Talianska a havaroval počas pristávacieho manévru vo Vajnoroch. Tvorcovia sa pristavili pri tomto type lietadla aj preto, aby rozvinuli Štefánikov príbeh. Pokúšajú sa naznačiť príčiny a priebeh havárie a spomínajú tiež na to, ako bola tragédia vnímaná. Ukáže sa pritom, že konšpiračné teórie nie sú v kurze iba dnes. Dokument však mapuje aj ďalšie obdobia a končí sa tam, kde sa začína druhá svetová vojna. V závere tohto roka má na DVD vyjsť druhá časť filmu, ktorú opäť režíruje Maroš Berák a zaoberá sa rokmi 1939 – 1945.

Dejinám sa venuje aj kolekcia ôsmich zhruba polhodinových dokumentov, ktorá vznikla zo spolupráce historika Pavla Dvořáka a režiséra Milana Homolku. Dvořák projekt pôvodne plánoval pre STV, ale napokon z toho zišlo a filmy vyšli na DVD v edícii Hľadanie stratených svetov. Na trhu je tiež kolekcia krátkych snímok Pavla Barabáša s názvom Volanie prírody. No a vychádzajú aj filmy, ktoré sa predsa len občas objavili aspoň v rámci festivalov alebo televízneho vysielania. Z tých novších DVD sú to napríklad dokumenty Kým sa skončí tento film, Dobré ráno, Slovensko! či Cigarety a pesničky.

debata chyba