Reakciu slovenského violistu komentuje celý svet

Vyše 4 milióny kliknutí už nazbieral na youtube.com slovenský violista Lukáš Kmiť. Užívatelia stránky z celého sveta obdivujú v krátkom videu jeho reakciu na zvonenie v publiku.

10.02.2012 12:00
Lukáš Kmiť Foto:
Violista Lukáš Kmiť
debata

Je leto 2011, koncert vážnej hudby v synagóge v Prešove, na husliach hrá 25-ročný prešovský rodák Lukáš Kmiť. V istej chvíli zaznie z publika zvonenie mobilného telefónu. Violista sa medzi divákov prekvapene pozrie, zvučka sa ozve opäť a on ju vzápätí zahrá. A nie hocijako.

Vytvorí krátku, ale strhujúcu improvizáciu. Za pohotovú reakciu si nevyslúžil len smiech a nadšený potlesk z publika, ale aj viac ako 3,8 milióna pozretí videa na stránke youtube.com. Od chvíle, keď vlani túto udalosť zaznamenal na kameru jeden z divákov a neskôr ju ,,zavesil" na internet, kliknutia a nadšené komentáre postupne pribúdali každý deň.

O Slovákovi vďaka ,,incidentu" napísala koncom januára BBC a ďalšie svetové médiá. Aj preto sa video v posledných týždňoch šíri v sieti závratnou rýchlosťou. Pod záznamom sú stovky komentárov, v ktorých violistu chvália za talent a zmysel pre humor. Stále pribúdajú ďalšie. „Reagoval na nepozornosť niekoho iného tak, že pobavil publikum a zaistil, aby si ho zapamätali,“ píše LyleInUtah. „S gráciou do tváre hlúposti,“ okomentoval situáciu užívateľ wfgiles. A stručné výkričníky – Veľký Pán! Boss! Rešpekt!

Umelci chápu, že divák si môže zabudnúť vypnúť mobil, keď v strese dobieha na koncert. Ale nemení to nič na tom, že im je to extrémne nepríjemné. ,,Prejsť to elegantným mlčaním je pre mňa jediná akceptovateľná možnosť. Ak do toho vstúpim ako účinkujúci umelec akoukoľvek reakciou, každý stratí niť, čo hudobné sa dovtedy dialo," myslí si klavírna virtuózka Magdaléna Bajúszová. Kmiťovu reakciu hodnotí ako dobrý vtip a priznáva, že previnilec sa môže nakoniec cítiť oveľa horšie ako samotný umelec.

„Tiež som to zažil a ten človek mal dokonca mobil v kabáte, ktorý nemal pri sebe, takže poň musel niekde ísť. Zvonilo to veľmi dlho. Neviem, či zrušiť koncerty, alebo mobily,“ hovorí s iróniou violončelista Eugen Prochác.

Umelci sa zhodujú, že najmä na začiatku éry mobilných telefónov bolo počuť zvonenie takmer počas každého koncertu. Dnes je to už lepšie aj vďaka upozorneniam pred koncertmi a predstaveniami, aby si ich diváci nezabudli vypnúť.

„Jednej diváčke počas koncertu v kostole zvonil mobil dokonca trikrát, pretože ho nevedela nájsť. Keby to niekto urobil mne, vstanem a preruším hru. Nie že by ma to úplne vyhodilo z konceptu, ale môže to byť v zlej chvíli, koncentrácia sa stratí a kým sa človek do nej dostane, môžu nastať nepríjemné chvíle,“ vysvetľuje Prochác.

Istý dirigent newyorskej filharmónie nedávno pre zvoniaci mobil na niekoľko dlhých minút prerušil celý koncert, keď zastavil hru orchestra.

debata chyba