Úspech Les SlovaKs dotancoval domov

Medzinárodný festival Bratislava v pohybe výrazne posúva povedomie o súčasnom tanci na Slovensku. V nedeľu večer v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava vyvrcholil jeho 15. ročník predstavením Journey Home skupiny Les SlovaKs.

12.10.2011 14:00
Les SlovaKs s novým predstavením Cesta domov už... Foto:
Les SlovaKs s novým predstavením Cesta domov už precestovali niekoľko krajín sveta, aby sa na záver festivalu Bratislava v pohybe napokon predstavili aj domácemu publiku.
debata

Slovenskí tanečníci, ktorí pôsobili v svetoznámych skupinách súčasného tanca, akými sú Rosas Anny-Teresy Keersmaekerovej, Ultima Vez Wima Vandekeybusa, Akram Khan Company, vytvorili v roku 2006 osobité zoskupenie. A nazvali ho, aby nevznikli žiadne pochybnosti, odkiaľ doputovali na zahraničné scény – národne. Vo svojich dielach prinášajú čistú radosť z autentického tanca a delia sa s publikom o svoju obrovskú vášeň pre tanec.

Prevažne absolventi banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu, ktorí spolu študovali na prestížnej belgickej škole súčasného tanca – P.A.R.T.S., v súčasnosti žijú a tvoria v Bruseli. Každý z nich pôsobí aj samostatne, spolupracujú s poprednými európskymi tanečnými skupinami a choreografmi. Skupinu tvorí päť tanečníkov výrazne rozdielnych pohybových charakterov – excentrický Martin Kilvády, nostalgický Milan Tomášik, výbušný Peter Jaško, animálny Anton Lachký a dramatický Milan Herich. To, čo ich spája, je nevypočítateľnosť – ich tanec je plný prekvapivých, absurdných zvratov, vážne momenty sa v okamihu menia na humorné. V komických kostýmoch, klobúkoch a s obrovským nasadením tvoria svoj pohyb práve v danej chvíli, sú majstrami improvizácie. Oporným bodom predstavenia je hudba, ktorú naživo interpretuje belgický hudobník a skladateľ Simon Thierrée.

Nový projekt Cesta domov, s ktorým tanečníci precestovali už niekoľko krajín sveta, je cestou do ich tanečnej minulosti. Viacerí z nich odrástli práve na folklóre, čo vysvetľuje nevšednú muzikalitu, vnímanie rytmu, dynamickosť a tanečnú všestrannosť performerov. Predstavenie je popretkávané folklórnymi motívmi, cifrovačkami, čapášmi, spevom, odzemkami… Zmes ľudového tanca, tanečných techník, akrobacie, bizarných partnerských väzieb, herectva, pantomímy, spevu, expresivity, emócií, ale predovšetkým vynikajúcej improvizácie označili tanečníci pojmom Nový tradičný tanec. S ľahkosťou doň vnášajú humor, grotesku a paródiu. Nejde tu pritom o paródiu na folklór, skôr o poctu tradičnému tancu, na ktorom vyrástli a ku ktorému sa pri hľadaní nových pohybových možností vracajú ako k nevyčerpateľnému zdroju. Keď v jednom obraze spolu viachlasne a bezchybne zaspievajú clivú slovenskú baladu, v ich speve cítiť pokoru.

Detvianske sólo, bravúrne odtancované a odspievané Milanom Herichom, je dominantným motívom, s ktorým sa tanečníci vtipne a zručne pohrávajú, posúvajú ho do rôznych rovín, aby odhalili dôležitú esenciu autentického tanca – charakter. Charakter, ktorý sa skrýva v nuansách každého pohybu, gesta, postoji či výraze a ktorý je pre tanečníka najväčším darom. Tanečníci z Les SlovaKs tento dar majú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba