komentátor denníka Pravda
E-mail:
Vyštudoval Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity. Pôsobil v SAV, na Ministerstve financií SR a ČR, v Centre strategických štúdií a v Národnej rade SR. Učil na Fakulte managementu a Filozofickej fakulte UK. Od roku 1993 publikoval na rôzne témy v mnohých tlačových a digitálnych periodikách. Urobil viacero rozhovorov so stredoeurópskymi osobnosťami. Je autorom esejistickej knihy Nereálne očakávania, zbierky reflexií Trpká domýšľavosť a románov Idyla a Smiešna maska identity.
IGOR DANIŠ: Ak Danko bude naďalej torpédovať koalíciu, môže sa stať, že vládny koráb potopí. A to by bola jeho politická smrť.
IGOR DANIŠ: Múdrejší ustúpi, hlúpejší sa háda. Kto je v slovenskej politike múdrejší a kto hlúpejší? A záleží na tom našim politikom? Keď už im je to jedno, mali by myslieť na Slovensko.
IGOR DANIŠ: No možno v poddimenzovanej polícii, kde policajti často nevedia, kde im hlava stojí, ani nemá poriadne kto pátrať. Uvedomujú si to vládni politici?
IGOR DANIŠ: AfD zďaleka nemá vyhraté. Skôr sa vnútorne rozpadne, ako prevezme moc. No keď si v štandardných stranách nebudú spytovať svedomie, môže sa stať čokoľvek.
IGOR DANIŠ: SNS sa dostala do pozície, kedy by ju ústupok v očiach voličov degradoval. To si samozrejme nemôže dovoliť. Za každú cenu musí prípadný krok späť zobchodovať.
IGOR DANIŠ: Súčasní politici akoby robili všetko pre to, aby nás SNP naďalej rozdeľovalo. Jeden tábor si ho chce privlastniť na úkor druhého. Iba pokračujú v tradícii komunistov.
IGOR DANIŠ: Nie je to žiadna novinka. Kto sa zaujíma o život vo svojom meste, už o tom počul viackrát. Z potrubí vo veľkom uniká pitná voda do zeme.
IGOR DANIŠ: Tim Walz by mohol inšpirovať aj európske ľavicové elity, ktoré sa stránia a obávajú ľudových politikov.
IGOR DANIŠ: Aj v koalícii si už uvedomujú, že šili horúcou ihlou, hoci navonok sa situáciu snažia bagatelizovať.
IGOR DANIŠ: Nielen tieto letné dni, ale posledné roky ukazujú, ako sa nám vzďaľuje vlak vyspelého sveta. Už nie cudzou vinou, už sa nemáme na koho vyhovárať.
IGOR DANIŠ: Akékoľvek prípadné rošády vo vláde môžu úplne rozbiť krehkú koaličnú rovnováhu.
IGOR DANIŠ: Vývoj v auguste 1968 určil chod krajiny na ďalších dvadsať rokov i ovplyvnil svetové dianie. Hrozí podobný scenár aj tento rok?
IGOR DANIŠ: Išlo o sofistikovaný ťah, keď “prepustenie“ Kováčika sa preplieta s odvolávaním šéfov SND a SNG a nakoniec sa všetko spolu rozplynie v letných horúčavách.
IGOR DANIŠ: Sama ministerka Dolinková by mala čo najjasnejšie vyvrátiť všetky pochybnosti. Ak to nedokáže, na rade je premiér Fico...
IGOR DANIŠ: Ak sa Korčok chváli, že ako kandidát na prezidenta dokázal ľudí spájať, vstupom do straníckej politiky ich začne rozdeľovať. Jedným pomôže, druhým uškodí.
Zábranský túži po úspechu, no baženie po sláve nestačí. Spisovateľ musí chcieť povedať niečo zásadného, nového, objaveného – aj s vedomím, že žiadne uznanie nezíska.
IGOR DANIŠ: Nečudujme sa, že náboženský líder krajiny Chámeneí nariadil okamžite odplatu. Ide o česť. O pohybe Haníju Izrael vedel, mohol ho zlikvidovať kdekoľvek, no v Turecku, Katare či SAE si to nedovolil.
IGOR DANIŠ: Poliaci majú aj vyššie platy, aj nižšie ceny. Keď si uvedomíme, na akej štartovacej čiare boli v roku 1989, mali by sme sa zamyslieť nad tým, ako si našu krajinu spravujeme.
IGOR DANIŠ: Ak sa do desiatich rokov nič nezmení, lekára nebude mať 2,5 milióna dospelých. To je alarmujúca predpoveď. Dôsledky si radšej ani nedomýšľajme.
IGOR DANIŠ: V najbližšej dobe Slovákov čakajú dramatické zmeny - myslenia i v prístupe k mimoeurópskym (legálnym) migrantom.
Václav Smil je svetoznámy autor viac ako 40 kníh a jeden z najvýznamnejších expertov na energie. Jeho veľkým obdivovateľom je aj Bill Gates. Teraz prináša iný pohľad na vynálezy a inovácie, ako stručnú históriu prehnaných ľudských očakávaní a neúspechov.
IGOR DANIŠ: Ideálny spôsob ako prilákať kohokoľvek nielen v polícii do zamestnania je spravodlivá mzda, dobré materiálne vybavenie a dostatok oddychu
IGOR DANIŠ: Nad olympiádou bude počas dvoch týždňov visieť Damoklov meč terorizmu. Je to normálne? Čo to hovorí o našej dobe?
IGOR DANIŠ: V minulosti voliči jedného Smeru majú teraz na výber dve strany - Smer a Hlas. Pokiaľ to jedna strana pobabre, voliči sa môžu pobrať od Hlasu k Smeru a opačne.
IGOR DANIŠ: Každá krajina by si mala vytvárať čo najpriateľskejšie vzťahy so susedmi, zvlášť ak ju jeden veľký sused brutálne napadol, čiastočne okupuje a bombarduje.