redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
To, čo sa stalo na Slovensku, nemá obdobu v celej Európe. Je to dôsledok protirečivého vývoja za posledných 75 rokov, postupného odtŕhania sa vidieckeho obyvateľstva od pôdy, hovorí Findura.
Pokiaľ ide o zeleninárov, Jozef Šumichrast konštatoval, že pestovatelia súčasne s podpornými verejnými prostriedkami dávajú do rozvoja aj vlastné peniaze. Je to dôkaz toho, že pestovanie zeleniny dáva zmysel a má perspektívu.
Keď prišiel takmer pred 60 rokmi ako mladý inžinier na družstvo v Krajnom, prischla mu prezývka Vojto Naplavenina. Dnes je Vojtech Tĺčik, rodák z Rišňoviec od Nitry, írečitý kopaničiar.
To, k čomu nás nútia, je do smiechu aj do plaču zároveň. Kocúrkovo ako vyšité, hovorí farmár Kovács.
V spoločnosti, ale aj v hospodárení na pôde nastala úplne nová situácia, hovorí rektor Jozef Nagy.
Na vidiek sa v posledných dvoch desaťročiach prisťahovali ľudia z mesta, ktorí nemajú nijaký vzťah k dedine, nieto ešte k poľnohospodárom, podotkol Juraj Mačaj.
Zo Slovenska sa stáva step, treba viac zavlažovať, hovorí farmár Mačaj.
Slovensko v predchádzajúcich štyroch účtovných rokoch pritom platilo státisícové až miliónové pokuty.
Prečítajte si unikátny nekrológ o Ivanovi Hričovskom.
Cestoviny či pizza už nahradili v našej výžive zemiaky.
Aké budú skutočné ceny obilia, ukáže až koniec leta.
Posledné dva roky je slovenských potravín na pultoch opäť menej.
Chovatelia a spracovatelia orientovaní na slovenské farmy sa obávajú, že prípadný dovoz španielskeho mäsa určeného pôvodne do Číny môže destabilizovať krehkú slovenskú produkciu bravčoviny.
Pivnicu mal vždy čistú a prehľad o každom sude či tanku, kde mušty metamorfovali a potom dozrievali na víno.
Ako vykresliť svet vína, aby more informácií sústredených v múzeu neunavovalo?
Takmer tisícke farmárov vláda pomôže znížiť prevádzkové náklady.
Ak sme vybudovali farmu do súčasnej podoby, určite preto, lebo sme videli záujem detí pokračovať v tom, čo sme začali. Len vtedy má roľníkova práca zmysel, hovorí farmár Dianiška.
Sú veci, s ktorými sa v rámci Zelenej dohody vieme stotožniť, ale odmietame, aby za zhoršovanie životných podmienok na planéte boli zodpovedné kravy, tvrdí nový šéf potravinárskej komory.
Slovenská pivná korunka pozná víťazov.
Nemáme dôvod na zavádzanie spotrebiteľov, ako tradičný slovenský reťazec so 155-ročnou históriou sme v slovenskosti jednotka na trhu, hovorí šéf obchodnej siete.
Veľa nervozity je aj medzi komerčnými bankami a lízingovými spoločnosťami. Aby ich vláda upokojila, garantuje bankovým a lízingovým spoločnostiam, že priame platby za minuloročnú kampaň budú poľnohospodárom vyplácané aj po 30. júni 2024.
Ešte v časoch Michala Šmálika bolo Slovensko v pestovaní zemiakov sebestačné.
To, že na poli ružových nemajú Mrva so Stankom doma konkurentov, potvrdila aj slovenská porota.
Bez dobrého hospodárenia na pôde sa ďaleko nedostaneme.
Pred rokom vyznamenala prezidentka slovenského vinohradníka Ondreja Korpása Pribinovým krížom. Víno, ktorému sa Korpás a jeho generácia upísali, zažilo v priebehu troch dekád vzostupy aj pády. Kam smeruje?