redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Pod názvom Chýbanie vznikol pietny - a zároveň veľmi vitálny - dokument o výtvarníkovi Jánovi Mančuškovi, ktorý žil v Prahe, ale pochádzal zo Slovenska.
Známy sklár Achilleas Sdoukos a jeho mama, výtvarníčka Ingrid Zámečníková odpovedajú aj na to, či niekedy nemajú ponorkovú chorobu. Spoločný ateliér už nemajú, každý sa vydal svojou cestou.
Milovníci literatúry sú každý rok zvedaví na najkrajšie knihy Slovenska, ktoré zvíťazia v súťaži na pôde Bibiany. Tento rok vyberala päťčlenná porota z 200 titulov a výsledok si možno pozrieť na výstave v Medzinárodnom dome umenia pre deti.
Len pred niekoľkými dňami mal architekt Ján M. Bahna osemdesiatku a už sa s ním lúčime. Narodil sa 8. apríla 1944 v Pukanci a zomrel 21. apríla v Bratislave. Bol to aj náš redakčný priateľ.
Hoci sa v posledných rokoch častejšie spomínal zdravotný stav slávnej herečky Jany Brejchovej, ktorá má 84 rokov, náhle zomrela jej mladšia, 77-ročná sestra Hana Brejchová.
Snímka Raz to bude všetko tvoje je typický škandinávsky film, hoci to nie je kriminálka. Aj v tejto švédskej snímke sa všetko začína pohodovou rodinnou oslavou, no potom sa vynára tajomné nešťastie.
SND dnes večer premiéruje inscenáciu Pes na ceste, adaptáciu bravúrneho textu Pavla Vilikovského v dramatickej podobe z pera ďalšej výraznej osobnosti, českého režiséra Dušana David Pařízka.
Šesťdielna tv séria Metóda Markovič: Hojer, ktorá je dostupná na Voyo, vzbudzuje veľký záujem divákov. Aj preto, že meno vraha, ktorý si ľudské telo uvaril, je známe - Ladislav Hojer je reálna postava.
V Bibiane, medzinárodnom dome umenia pre deti, sa udeľovali Zlaté jablká pre najlepších ilustrátorov, dnes by sme si mohli udeľovať Jablká sváru. Výtvarník Dušan Kállay vysvetľuje význam Bibiany a BIB.
Cez volebný víkend uvádza Činohra SND premiéru autorskej inscenácie Lukáša Brutovského Odliv, ktorý ju nielen režíroval, ale aj napísal a zložil k nej hudbu.
Román Leonarda Paduru Ako prach vo vetre približuje históriu Kuby, ako aj temperamentnú kubánsku náturu. Spisovateľ stvárnil partiu kamarátov, ktorí sa narodili na Kube, milovali ju, ale túžili ju opustiť.
Režisér Hilmar Oddsson napísal aj scenár tejto snímky a do hlavnej úlohy obsadil samotný Island. Film je tvorcami odporúčaný až tromi charakteristikami - ako komédia, dráma i road movie.
Film Zóna záujmu, ktorý získal Oscara za najlepšiu cudzojazyčnú snímku, je vlastne rodinný príbeh. Dostávame sa do súkromia Rudolfa Hössa, ktorý bol cez druhú svetovú vojnu veliteľom koncentráku Auschwitz v Poľsku.
Nové predstavenie Akcia B - s podtitulom Rozprávanie o mlčaní - v Modrom salóne SND prekvapí asi mnohých divákov, lebo tento historický fakt sa málo spomína. Mnohí o Akcii B ani nechyrovali.
V rozhovore nájdete aj epigraf pre Pravdu od Ľubomíra Feldeka na veľmi aktuálnu tému.
Manon Lescaut sa stala sa symbolom ženskej sily i zraniteľnosti.
Herečka Zuzana Kronerová si v tomto roku pripomína sto rokov od narodenia oboch rodičov. Jozef Kroner bol od svojej manželky len o pár mesiacov starší, jubilejné oslavy sa začínajú jeho narodeninami.
Mám pocit, že herca Jozefa Kronera (20. marec 1924 - 12. marec 1998) budeme spoznávať ešte dlho. Na prvý raz, kým žil, sa to ani nedalo, toľko toho urobil.
Sobota 2. marca bola pre televíziu JOJ špeciálnym dňom.
V Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme otvorili prvú výstavu od začiatku vojny. Slovensko - izraelsko - česká prehliadka grafiky, sôch a keramiky pod názvom Krisis je aj súčasťou festivalu Outline.
Na zámku v Hlohovci sa do konca marca koná neobyčajná výstava k storočnici Ladislava Jurovatého staršieho pod názvom Vyznania majstra železa a drôtu.
Galéria Slovenského rozhlasu sa spomínala v súvislosti s obrazom Andreja Dúbravského. Prečo končí a aká bude posledná výstava vysvetľuje kurátor Ivan Jančár.
V Modrosleposti je najdôležitejšou samotná rozprávačka, upúta ale aj mnoho epizódnych postáv a najmä „zvláštny vták“, samotár Molnár. Ten do deja prilieta a odlieta, aby udržiaval čitateľa v napätí a postupne odkrýval svoj príbeh.
Architekt Peter Žalman má na konte výnimočné projekty - napríklad Danubianu alebo elegantne obnovenú bratislavskú Jurkovičovu Tepláreň. Peter Žalman vydal aj viacero kníh o architektúre.
Téma domáceho sexuálneho násilia bola kedysi tabu, dnes sa o nej hovorí až-až, ale stále dosť kostrbato a bez klišé či inotajov to nejde. Autorka Alena Mornštajnová si našla špecifický spôsob na vyjadrenie delikátneho námetu a zmocnila sa ho suverénne.