redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárska skratka: hd
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Do divadla sa prihlásila na inzerát. Odvahu jej dalo pomyslenie, že aj keby ju neprijali, "v Čároch to nebudú vedzet!".
Renata Rábeková z Nadácie Aigyptos nám porozprávala o poslednej výprave našich vedcov na toto výnimočné miesto.
Kto pôjde po Starhradskej ulici v Petržalke, všimne si, že na rohu krajného paneláka pribudla pamätná tabuľa s portrétom Ladislava Chudíka. Tento významný herec býval skromne v činžiaku a bol tam šťastný.
Pre milovníkov duševných rozkoší sa chystá medzinárodný festival plný vášní a poézie, ktorého dušou je spisovateľka Veronika Šikulová. Festival Feliber Poetry sa bude konať od 2. do 4. júna.
Ľubica Čekovská je známa predovšetkým ako skladateľka vážnej hudby a opery. Najnovšie však zložila hudbu k novej rozprávke Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa.
S herečkou Božidarou Turzonovovou oslavujeme jubileum - narodila sa 28. mája 1942 v bulharskej Sofii.
Divákov celý život zabáva, teší krásou, umom, ale im aj odovzdáva vrúcny morálny a intelektuálny odkaz. Má v sebe niečo, čomu možno dôverovať.
O napätej situácii v Opere SND, kde dostali viacerí sólisti výpovede, opäť rokoval parlamentný výbor.
Ako celkom mladý herec chodieval Josef Abrhám každé leto do kúpeľov Ružbachy. Chodievala tam prázdninovať aj filmová publicistka Nina Hradiská, ktorá sa s ním skamarátila.
Číslo 24 symbolizuje vojnu, ktorá vypukla 24. februára, a ľudia na ňu myslia 24 hodín denne.
Adrián Szelle nám porozprával, ako sa na predstavenie Rukopisy majstrov pripravoval a ako sa vôbec dostal k baletu.
V bratislavskom Art Books Coffee na Baštovej ulici číslo šesť sa do 3. júna koná výstava Dušana Polakoviča pod názvom Grafický odkaz Dušana Polakoviča.
Emília Vášáryová, ktorá má 18. mája osemdesiatku, sa veľmi nezmenila.
Od polovice mája si anektujem nádherný spirituálny priestor v Stupave. Pozýva Marek Ormandík do galérie, ktorá sa stane aj jeho ateliérom.
Žila v kaštieli v Strážkach, každé ráno sa otužovala v studenej rieke, jej strýko bol slávny maliar Ladislav Mednyánszky
Nespokojní sólisti Opery SND iniciovali zvolanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Je ich 16, ktorí tvrdia, že ich bez vysvetlenia prepustili.
Hoci Meda Mládková žila v USA, vždy podporovala umenie v Československu. V Čechách sa o nej vedelo, u nás menej, a tak to možno aj zostalo.
Slovenské národné divadlo uvedie 29. a 30. apríla premiéru baletu Rukopisy majstrov.
Hra Samuela Becketta Čakanie na Godota patrí medzi najhranejšie. Od prvého publikovania absurdnej komédie, ktorej názov priam zľudovel, uplynulo už 70 rokov.
Diela obľúbenej karikaturistky a ilustrátorky Boženy Plocháňovej sú opäť vystavené v Bratislave. Pod názvom Úplné poľudštenie opíc ich možno vidieť vo výstavnej sieni Toto! je galéria.
V Magna Gallery v Piešťanoch je do 3. mája výstava Matúša Maťátka Zodiak. Výstavný projekt v kurátorskej koncepcii Richarda Gregora štylizuje znamenia zverokruhu.
V Slovenskom inštitúte na Wipplingerstrasse vo Viedni sa do 3. mája koná výstava slovenského výtvarníka Martina Kellenbergera Renesancia humanizmu.
V Galérii X na Zámočníckej ulici v Bratislave je do 30. apríla výstava Igora Kováča Surovosť v skle.
V Bibiane vedia, aký je pre menšiny materinský jazyk dôležitý, pripravili teda výstavu na túto tému.
Film zaujme aj toho, kto má pocit, že o Dvorskom už všetko vie - v novom dokumente totiž spevák osobne spomína na svoj život.