redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Táto kniha je ako ozdravujúci kúpeľ!
V industriálno-pamiatkovom priestore Pradiarne na Svätoplukovej ulici v Bratislave vystavuje významný český maliar Lubomír Typlt. Výstava Proti zákonom gravitácie trvá do 14. februára.
Film Lietanie pre začiatočníkov sa prihovorí všetkým, ktorí sa boja lietania a majú radi absurdný humor. V komédii spojili sily filmári z Islandu, Británie a Nemecka pod taktovkou režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona.
Nová kniha známeho írskeho spisovateľa Johna Boyna Všetky temné miesta je nepriamym pokračovaním románu Chlapec v pásikavom pyžame. Aj tu píše Boyne o absurdnostiach druhej svetovej vojny, ale dej sa odohráva v súčasnosti.
Slovenský výtvarník Martin Gerboc (1971) pozýva vo februári až na dve výstavy, a to vo významných českých galériách. V Alšovej jihočeskej galerii na zámku Hluboká a v Centre pre súčasné umenie DOX v Prahe.
Tradíciu bratislavských televíznych pondelkov môžeme rátať od 12. januára 1959, čo je 65 rokov. Prvou inscenáciou mal byť Život Galileiho od Bertolta Brechta s Viliamom Záborským a Ctiborom Filčíkom.
Som celkom iná ako ona, práve preto ma zaujal príbeh Griseldy Bianco, kolumbijskej narkobarónky zvanej Čierna vdova alebo aj Kokaínová kmotra.
Nový slovenský film Vojna policajtov sa odohráva v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.
Totožnosť je ďalšia kniha, ktorá vychádza Milanovi Kunderovi v slovenčine. Vydalo ju Artforum, preložila Elena Flašková a je to opäť výzva.
Zdá sa to len nedávno, čo sme sa s Oldom Hlaváčkom stretli pri rozhovore k jeho osemdesiatke a už je tu deväťdesiatka! Hovorí sa, že čas beží, je to pravda, ale nie je to až také bezútešné.
Maliar a karikaturista Milan Stano k svojej sedemdesiatpäťke vydal knihu Cigáni – Rómovia v anekdotách. Príbehy, vtipy a karikatúry na túto tému zbieral autor celý život, mal teda množstvo podkladov.
Herec Ivan Letko, ktorý v nedeľu zomrel vo veku 89 rokov, patril k mužom, ktorí sú rokmi čoraz impozantnejší. Najšarmantnejší sa mi zdal v seriáli Búrlivé víno a to už mal pekný vek!
Som veľmi rada, že vznikol film Pozor, padá SNG!, lebo sa dotýka vecí, ktoré aj mňa trápia. Najmä ma zaujíma osud architekta Vladimíra Dedečka.
Ľudia sa radi milujú, aj radi o láske teoretizujú.
Na výstave Rudolfa Sikoru Treťotriedna civilizácia s podtitulom Od varovania (1970 – 1976) k agónii (2021 – 2023) v bratislavskej Galérii Art Capital na Nám. SNP bude dnes o 17. hodine komentovaná prehliadka.
Estónska režisérka a scenáristka Anna Hints (1982) nakrútila film Sestry z dymovej sauny. Ocenili ho ako najlepší európsky dokument a dostal cenu za réžiu aj na festivale Sundance. Je už aj v našich kinách.
Vojta Kotek stvárňuje vo filme Jedeme na teambuilding nihilistu s výnimočným menom Michal David.
Bol autoritou aj idolom, uznávaným bardom aj provokujúcim mysliteľom, o ktorom sa polemizovalo.
Dnes o šiestej večer bude v bratislavskej Galérii Umelka finisáž výstavy Petra Rollera nazvaná KUNSTRAUM. Výstava však potrvá ešte do 15. januára.
Keď sa spomenie meno Jozefa Ignáca Bajzu, každý vie, že napísal René mládenca príhody a skúsenosti, ale viac nie. Nová kniha Evy Maliti Fraňovej Tajomstvá mladého Bajzu predstavuje samotného autora ako človeka z mäsa a kostí.
Zvláštnym spôsobom približuje súčasnosť výtvarník Marek Kvetan, ktorý v Galérii Steinhauser v Bratislave vystavuje veľké prírodné kamene. Tie akoby sedeli na stoličkách a debatovali.
Naša redaktorka píše, ako s manželom trávili Silvester s televíznym programom. Čo ich nadchlo a čo otrávilo? Prečo sa manžel často nesmial?
V knihe ožívajú staré domácnosti, izby, kuchyne, obchodíky, vynárajú sa výklenky a brány, staré kamenné múry, všetko, čo robilo Štiavnicu Štiavnicou.
Výstava Načeradský v Bratislave mala veľkú odozvu. Písalo sa o nej dokonca ako o jednom z kultúrnych vrcholov roka na Slovensku. Zostala po nej aj rovnomenná kniha, ktorá práve vychádza.
Diela umeleckého riaditeľa sklárskej firmy Moser Jana Plecháča možno najnovšie nájsť aj v priestore Rajónu na Grösslingovej 37 v Bratislave. Ako chce modernizovať Moser?