redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Manon Lescaut sa stala sa symbolom ženskej sily i zraniteľnosti.
Herečka Zuzana Kronerová si v tomto roku pripomína sto rokov od narodenia oboch rodičov. Jozef Kroner bol od svojej manželky len o pár mesiacov starší, jubilejné oslavy sa začínajú jeho narodeninami.
Mám pocit, že herca Jozefa Kronera (20. marec 1924 - 12. marec 1998) budeme spoznávať ešte dlho. Na prvý raz, kým žil, sa to ani nedalo, toľko toho urobil.
Sobota 2. marca bola pre televíziu JOJ špeciálnym dňom.
V Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme otvorili prvú výstavu od začiatku vojny. Slovensko - izraelsko - česká prehliadka grafiky, sôch a keramiky pod názvom Krisis je aj súčasťou festivalu Outline.
Na zámku v Hlohovci sa do konca marca koná neobyčajná výstava k storočnici Ladislava Jurovatého staršieho pod názvom Vyznania majstra železa a drôtu.
Galéria Slovenského rozhlasu sa spomínala v súvislosti s obrazom Andreja Dúbravského. Prečo končí a aká bude posledná výstava vysvetľuje kurátor Ivan Jančár.
V Modrosleposti je najdôležitejšou samotná rozprávačka, upúta ale aj mnoho epizódnych postáv a najmä „zvláštny vták“, samotár Molnár. Ten do deja prilieta a odlieta, aby udržiaval čitateľa v napätí a postupne odkrýval svoj príbeh.
Architekt Peter Žalman má na konte výnimočné projekty - napríklad Danubianu alebo elegantne obnovenú bratislavskú Jurkovičovu Tepláreň. Peter Žalman vydal aj viacero kníh o architektúre.
Téma domáceho sexuálneho násilia bola kedysi tabu, dnes sa o nej hovorí až-až, ale stále dosť kostrbato a bez klišé či inotajov to nejde. Autorka Alena Mornštajnová si našla špecifický spôsob na vyjadrenie delikátneho námetu a zmocnila sa ho suverénne.
V bratislavskej Galérii Tower 5 vystavuje Luka Brase prierez svojou tvorbou. Tá je bohatá, lebo Brase je plodný, vitálny a má zaujímavý osud. Pochádza z Oravy, ale pochodil už celý svet.
Dizajnér Boris Hanečka a scénografka Miriam Struhárová hovoria, ako spolupracovali na tvorbe kostýmov a scény nového uvedenia Smetanovej opery Hubička, ktorú režíruje Andrea Hlinková.
Opera Bedřicha Smetanu Hubička zaznie v Roku českej hudby v Opere Slovenského národného divadla. Bude to k 104. výročiu vzniku SND a k 200. výročiu narodenia skladateľa Bedřicha Smetanu (2. 3. 1824).
Film českej režisérky Hany Hendrychovej Matka na úteku sľubuje, že pôjde o komédiu. Sylvie (Petra Hřebíčková) prchá v taxíku a útek celkom zmení jej dovtedajší osud.
Kto má rád Williama Shakespeara a jeho hru Benátsky kupec, môže si ju vychutnať v novom knižnom vydaní (Ikar/Odeon). Na obálke je vkusná ilustrácia Petra Uchnára, text preložil Ľubomír Feldek.
Do kín prišiel nový česko-slovenský film Svet podľa môjho tatka. Autorkou scenára a režisérkou tohto dokumentu je Marta Kovářová, ktorá ho nakrútila s inšpirujúcou vervou a presvedčením.
Nový román známeho talianskeho spisovateľa Paola Giordana Tasmánia má podtitul Všetci hľadáme miesto, kde sa dá zachrániť. Kniha má na obálke more oblakov a tie v knihe zohrávajú dôležitú úlohu.
Náš nedávny článok o televíznych pondelkoch vzbudil ohlas. Napísala mi dcéra Márie Kráľovičovej Jana a doplnila, že kostýmy na inscenácie sa šili v pražskom módnom salóne. Ozvali sa aj čitatelia.
Mnohí diváci si poplačú na českom filme Tancuj, Matylda, a nie sú to limonádové slzy. Dojemná snímka režiséra Petra Slavíka je veľmi ozajstná a taký je aj smútok, ktorý vyvoláva. Je to smútok spájajúci, združujúci a z toho vyplýva to dojatie.
V piatok 23. 2. a sobotu 24.2. odpremiéruje Štátna opera v Banskej Bystrici Carmen. Pôjde už o siedme uvedenie vrcholného diela Georgesa Bizeta, ktoré sa pokladá za francúzsku národnú operu.
Mnohé úspešné filmy a seriály vychádzajú z histórie. Pri úspešnom seriáli Čas nádejí bol konzultantom aj historik Ján Hlavinka, ktorý nám priblížil túto spoluprácu medzi umením a vedou.
Táto kniha je ako ozdravujúci kúpeľ!
V industriálno-pamiatkovom priestore Pradiarne na Svätoplukovej ulici v Bratislave vystavuje významný český maliar Lubomír Typlt. Výstava Proti zákonom gravitácie trvá do 14. februára.
Film Lietanie pre začiatočníkov sa prihovorí všetkým, ktorí sa boja lietania a majú radi absurdný humor. V komédii spojili sily filmári z Islandu, Británie a Nemecka pod taktovkou režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona.
Nová kniha známeho írskeho spisovateľa Johna Boyna Všetky temné miesta je nepriamym pokračovaním románu Chlapec v pásikavom pyžame. Aj tu píše Boyne o absurdnostiach druhej svetovej vojny, ale dej sa odohráva v súčasnosti.