Festival prenesie divadlá do košických ulíc

02.09.2010 12:12
K bonbónikom 4. ročníka festivalu divadiel...
K bonbónikom 4. ročníka festivalu divadiel strednej Európy v Košiciach patrí tanečné predstavenie Danse Macabre budapeštianskej Spoločnosti Gergye Krisztiána. Autor:

Cirkusovú komédiu, erotický tanec smrti i Sofoklovu tragédiu uvedie Festival divadiel strednej Európy v Košiciach. V štvordňovom žánrovo bohatom programe 4. ročníka sa predstaví dvanásť divadiel zo Slovenska, z Poľska, Maďarska a Česka. Vo štvrtok podvečer ho otvorí Mestské divadlo Žilina vtipnou i krutou hrou Rolanda Schimmelpfenniga Push Up 1-3 o tom, čo všetko sú ľudia schopní urobiť pre kariéru.

„Cieľovou skupinou nášho festivalu je divák. Snažíme sa dramaturgiu postaviť tak, aby si každý našiel svoje predstavenie. Napríklad v piatok dopoludnia a v sobotu a nedeľu poobede hráme pre deti. Ťahákom sú muzikály, ktoré Štátne divadlo Košice nerobí, preto sú pre publikum zaujímavé. Predstaveniami na veľkom pódiu chceme osloviť tisíc päťsto až dvetisíc divákov,“ povedal riaditeľ festivalu František Ténai. S muzikálom Jozef a jeho úžasný pestrofarebný plášť sa predstaví Mestské divadlo Brno, bratislavská Nová scéna uvedie muzikál Boyband.

Festivalovým bonbónikom bude Danse Macabre Spoločnosti Gergye Krisztiána z Budapešti. Tanečné predstavenie, v ktorom sa objavia aj mytologické postavy, pripomína ornament aj produkcie stredovekých komediantov. Nevšedný zážitok ponúkne aj Divadlo Jana Kochanowského v Radome, ktoré privezie do Košíc Sofoklovho Oidipa. Režisér Juliusz M. Kubiak ho vyrozprával súčasným jazykom, bez antických koturnov a pátosu, ako univerzálny príbeh o ľudskej povahe.

Medzi zahraničnými hosťami je aj Petöfiho divadlo zo Šoprone, ktoré sa predstaví komédiou Ľahké mravy, Nové divadlo z Krakova s hrou Griga o troch priateľoch, ktorým rozväzuje jazyky alkohol, a Bilbo compagnie a Cirkus Sacra z Prahy, ktoré uvedie klaunské predstavenie Taniere režiséra Ctibora Turbu.

„Myšlienkou festivalu je preniesť divadlo do ulíc, do centra Košíc. Ukázať predstavenia na pódiu na Hlavnej ulici či vo festivalovom stane. Obrovskou výhodou je, že máme aj alternatívne priestory vnútri. Predstavenia sa odohrajú tak či tak, ale vnútri budú mať komornejšiu atmosféru,“ dodal František Ténai. Hrať sa bude aj v Historickej budove Štátneho divadla Košice a v Historickej radnici.

Podrobné informácie o 4. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy v Košiciach sú na www.kosicefest.eu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk